Kistektomi Nedenleri ve Ameliyat Aşamaları Nelerdir?

Bayanların yumurtalıklarında meydana gelen kistlerin tedavisi için cerrahi yöntem uygulanacaksa yapılacak olan ameliyat işlemine Kistektomi adı verilmekte ve kapalı yöntemle gerçekleşmektedir.

Kistektomi


Kistektomi Laparoskopi Yöntemi

Yumurtalıklarda kistlerin meydana gelmesi daha çok üreme çağında olan ve adet gören kadınlarda görülmektedir. Az da olsa ergenlik öncesinde olan kız çocuklarında ya da menopoz sonrasında da kistin oluşması durumu olabilir. Bu kistler iyi huylu olsa bile meydana gelmesi sonucunda bazı komplikasyonları oluşacaktır. Hamile kalamama, adet düzensizlikleri, karın şişliği, karın bölgesinde ağrı gibi durumlar oluşacağından kistin bulunduğu bölgeden bu tarz belirtilerin olması sonucunda hastaların yumurtalıklarında ki kistin çıkartılması gerekmektedir. Kistin çıkartılmasına ise kistektomi adı verilmektedir. Kistektomi ameliyatları küçük kistlerin oluşması durumunda laparoskopi adı verilen bir yöntem uygulanarak cerrah tarafından uygulanması gerekmektedir. Şayet kistin büyük olması sonucunda Kistektomi yapılabilmesi için açık cerrahi tedavi yönteminin uygulanması gerekmektedir.

Kistin cerrahi yöntem uygulanarak çıkartılmasını kadın doğum uzmanı tarafından yapılması gerekmektedir. Yumurtalık kistlerinin çok büyük olması sonucunda, kistin doğum kontrol haplarına rağmen iyileşmemesi ve boyutunda küçülme meydana gelmemesi durumunda kistin tedavisinin laparoskopi yöntemi ile Kistektomi operasyonu ile çıkartılması gerekmektedir.

Yumurtalık ta bulunan kistin büyüklüğüne göre ve konumuna bağlı olarak cerrahi yönteme doktor karar verecektir.

Kistin yumurtalıklardan alınması sonucunda eğer ki rahim alınmamışsa ve yumurtalıklarda yerinde zarar görmemesi nedeniyle alınmaması sonucunda hastanın kistinin tekrarlama ihtimali her zaman için bulunmaktadır. Bu nedenle bir defa kist oluşması sonucunda ve tedavisinin yapılması sonucunda kistin tedavisi sonrasında hastanın rutin olarak kontrollerine gitmesi ve asla aksatmaması gerekmektedir. Cerrahi yöntem kapalı olması sonucunda hasta bir gece hastanede yatacaktır. Eğer ki hasta açık cerrahi yöntemi uygulanarak başarılı bir şekilde tedavi edilmesi sonucunda ameliyat sonrasında üç ile dört gün boyunca hastanede kalması gerekmektedir.

Kistektomi Ameliyatı

Kistektomi operasyonu için hastaya farklı iki yöntem uygulanarak ameliyatının gerçekleşerek yumurtalıklarda meydana gelen kistin başarılı bir şekilde bulunduğu bölgeden çıkartılması gerekmektedir. Kapalı yöntem ya da açık cerrahi yöntemine doktor hastanın sağlık durumunu göz önüne alarak ve ultrason ya da bilgisayarlı tomografi sonucunda kistin boyutları da göz önünde olarak karar verecektir. Eğer ki çok küçük boyutlarda olan kist olması durumunda yumurtalıklarda meydana gelen kistin daha çoğunlukla kapalı yöntem kullanılarak ameliyat ile alınması gerekmektedir. Kistin bazı durumlarda rahme ve yumurtalıklara zarar verdiği de görülmektedir.

Bu durumda kistin boyutlarının da büyük olması sonucunda kistin çıkartılması sırasında zarar gören yumurtalık ya da rahim de çıkartılması gerekmektedir. Açık cerrahi yöntemi uygulanarak çıkartılması daha çoğunlukla hastaya genel anestezi altında yapılacak olan cerrahi yöntem türü olacaktır. Bunun için karnın alt bölgesinden büyük bir kesik yapılarak yumurtalıklara ulaşılacak ve açık cerrahi yöntemi uygulanacaktır. Eğer ki yumurtalıklarda bir zarar olmaması sonucunda ve kistin boyutlarının da küçük olması sonucunda operasyon kapalı yöntem uygulanarak çıkartılacaktır. Kapalı yöntem son yıllarda çok sıklıkla ameliyatlarda kullanılan bir yöntem olmaktadır.

Hastanın iyileşme süresi açık operasyona göre daha hızlı ve kısa süre içerisinde gerçekleşecek olduğundan hastanın tedavisinin laparoskopi yöntemi ile gerçekleşmesi beklenmektedir.

Kistektomi Laparoskopi Yöntemi

Hastalarda meydana gelen yumurtalıklarında oluşan kistin Kistektomi operasyonu uygulanarak çıkartılması için laparoskopik yöntemi genel anestezi altında yapılacaktır. Karın bölgesinden açılacak 3 tane 1 santim boyutlarında olan küçük kesik sonucunda hastanın yumurtalıklarına ulaşacak ve yumurtalıklarda meydana gelen kistin başarılı bir şekilde kistin yumurtalıklardan duvarları ile birlikte çıkartılması işlemi gerekmektedir.

Hastanın iyileşmesi daha hızlı olacağından ve hastanın hastanede yatış süresinin daha az olacağı için günümüzde küçük kistlerin çıkartılması için laparoskopi yöntemi sayesinde kistler çıkartılacaktır. Eğer ki kist laparoskopi yönteminde uygulanacak olan küçük deliklerden eğer ki hastanın kistinin büyük olması sonucunda kist bu deliklerden çıkartılamayacak olduğundan açık cerrahi yöntemi uygulanarak Kistektomi operasyonunun başarılı bir şekilde gerçekleşmesi gerekmektedir. Yumurtalıklarda meydana gelen kistin değişik çeşitleri bulunmaktadır.

Özellikle de gebeliğin oluşmaması, kistin boyutunun büyük olması sonucunda hastanın belirtilerini iyileştirmek için kistektomi yöntemi uygulanır. Bunun sonucunda hızlı iyileşme görülür. Özellikle de yumurtalıklarında meydana gelen kist sonucunda hamile kalamayan bayanlar ameliyat sonrasında 6 ay ile 1 yıl sonrasında gebe kalabilirler.


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Toplam 1 oy, ortalama: 5,00 en fazla 5)
Loading...
Yorum ekle