Kistik Akne Belirtileri ve Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Kistik akne oluşma nedenleri arasında yağ bezlerinin tıkanması sonucunda cilt üzerinde sivilcelerin çıkacağı bir durum oluşacaktır. Oynanmaması ve patlatılmaması gerekiyor.

Kistik Akne

Kistik akne insan derisinde ortaya çıkan akne vulgaris olarak isimlendirilen cilt altında bulunan yağ bezlerinde iltihaplanma sonucunda meydana gelen kronik bir hastalık olmaktadır. Sivilce olarak da isimlendirilen bu durumda kistin hafif ya da orta şeklinde olabilmesi sonucunda siyah noktaların oluşumuna neden olacaktır. Bunun sonucunda papül adı verilen durumlar oluşur. Kişilerde şiddetli kistik akne görülmesi sonucunda apse oluşursa kistlerin oluşmasına neden olur.

Kistik aknelerde tedavisinin yapılması gerekiyor. Skar dokusunun gelişmesine ve hastalarda iz kalmasına neden olacak durumlar oluşur. Sıklıkla bu rahatsızlık 13 ile 30 yaş arasında ki kişilerde görülmektedir. 30 yaş üzerinde olan kişilerde de görülmesi ile bilinmektedir. Cinsiyet olarak kadınlarda daha sık görülmesi ile bilinmektedir.

Aknelerin yüz bölgesinde oluşacağı gibi vücudun bazı bölgelerinde de ortaya çıkacak bir deri hastalığı olmaktadır.

Kistik Akne Belirtileri

Birçok kişide meydana gelen kistik aknenin cilt sorunu olarak görülmektedir. Bu kişilerde çok sayıda özellikle de yüz bölgelerinde ortaya çıkması sonucunda kişilerde rahatsız edici bir görüntünün oluşumuna neden olacaktır. Akne meydana gelmesi sonucunda cilt üzerinde şu belirtiler ortaya çıkar:

  • Küçük kabarıklık;
  • Beyaz ya da siyah noktalar;
  • Oluştuğu bölgede ağrı;
  • Kızarıklık;
  • İltihaplanma.

Cilt üzerinde meydana gelen kistik aknenin çok sayıda olması sonucunda aknenin çok olması durumunda rahatsız edici bir görüntü oluşturacaktır. Ayrıca kişilerde meydana gelen sivilce oluşması durumunda ilk günlerde aknenin çıktığı yerde bir miktar ağrının olmasına neden olacaktır. Bu sivilcenin oynanmaması ve patlatılmaması gerekiyor. Sivilce ile oynanması durumunda ağrı artacaktır. Ayrıca kişilerde ki sivilcenin sıkılarak patlatılması sonucunda iyileşme sonucunda yara izinin kalması ya da siyah noktaların oluşmasına neden olacak bir durum oluşturacaktır.

Kistik Akne Nedenleri

İnsanların akıllarına sıklıkla kistik akne neden olur sorusu gelmektedir. Ergenlik öncesinde nadiren görüldüğü ama sıklıkla ergenlik dönemi içerisinde oluşacak ve yıllar boyunca devam edecek bir sorun olmaktadır. Hormonların salgılanması sonucunda bu salgılanmakta olan bu hormonların yağ bezlerinde tıkanma sonucunda uyarılması neticesinde yağ salgılamasının artması sonucunda neden olacak bir durumdur.

Cildin üzerinde oluşan sebum birçok kişilerin ciltlerinin yağlanmasına neden olacak sorun oluşumuna neden olur.

Yağ bezleri insanların kıl köklerinin dibinde bulunması ile bilinmektedir. Bu yağ bezlerinin kıl diplerinde olan sorun nedeniyle gözeneklerin tıkanacak olduğu bir durum oluşumuna neden olacaktır. Tıkanmakta olan gözeneklerin oluşması sonucunda komedonların meydana gelmesine neden olacak bir sorun oluşturacaktır. Derinin gözeneklerinin tıkanması sonucunda bakteriler artacaktır ve enfekte oluşması sonucunda buralarda iltihaplı sivilcelerin oluşmasına neden olur. Deri üzerinde kabarıklık oluştuğu zamanlarda derinin kabarmasına ve kırmızı tonda sivilcelerin çıkmasına neden olacaktır. Bu cilt üzerinde meydana gelen sivilcelerin cilt üzerinde ki yağın fazla olması sonucunda meydana gelir.

Kistik Akne Tedavisi

Kistik akne teşhisi cilt doktoru tarafından yapılacak bir muayene sonucunda tanısı konulabilir. Cilt üzerinde çok yoğun olması sonucunda hastaya doktor tarafından kortikosteroid ilaçların kullanması gerekmektedir. Hastaların ciltleri üzerinde meydana gelen çok sayıda sivilce oluşması durumunda bunların insanların psikolojisini de çok derinden etkileyecektir. Bunun sonucunda skar yani yara izinin oluşmasına neden olacaktır. Bunun sonucunda hastaya doktor tarafından oral yolla kullanılacak olan ilaçlar reçete edilebilir.

Çok yoğun olan aknelerin tedavisinde kullanılacak olan lokal olarak kullanılacak olan kremler sürülmesi gerektiği zamanlarda iyileşme görülecektir. Sivilcelerin yoğun olarak oluşması durumunda çok sık bölgenin yıkanmaması gerekiyor. cilt üzerinde yıkarken sert bir şekilde fırçalamak ya da aşındıracak temizleme ürünlerinin kullanımından sakınmak gerekmektedir. Cilt üzerine bayanların özellikle makyaj yapmalarından uzak durmaları gerekmektedir.

Kistik Akne Bitkisel Tedavisi

  • 1 çay kaşığı karbonat;
  • Ilık su.

Meydana gelen kistik aknenin iyileşmesi için kistik akne bitkisel tedavisinde kullanacak olduğunuz tedavi yöntemlerinden bir tanesi karbonat tedavisi olacaktır. Karbonatın su ile macun kıvamına getirilmesi sonucunda cilt üzerinde meydana gelen aknenin üzerine sürülmeli ve 30 dakika boyunca cilt üzerinde kalması sonucunda tedavisi edilir.

Elma Sirkesi

  • 1 yemek kaşığı saf elma sirkesi.

Kistik akne meydana gelmesi sonucunda bunun bitkisel olarak tedavisinin gerçekleştirilebilmesi için elma sirkesi içerisinde ki asit ve maddeler sayesinde sivilcelerin hızla iyileşmesini ve kalıcı iz kalmamasını sağlayacaktır. Bunun için bitkisel tedavisi olarak kistik akne için uygulayacak olduğunuz elma sirkesinden bir miktar gece yatarken sivilce üzerine sürülmelidir. Bütün bir gece boyunca cilt üzerinde kalmalı ve sabah nemlendirici özelliğine sahip olan bir sabun ile yıkanması gerekiyor.


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle