Kistik Fibrozis Tedavisinde İyileşme Süreci ve Beslenme

Kistik fibrozis genler aracılığı ile insanlarda meydana gelen ve günümüzde tedavisinin mümkün olmadığı uygulanacak olan tedavinin ise hastanın yaşam kalitesini arttırmak amacıyla yapılır.

Kistik Fibrozis Tedavisi

Kistik fibrozis hastalığının anne ve babanın geni taşıması sonucunda çocuğun kistik fibrozis hastası olarak doğar. Geni taşıyan bir çocuğun akciğerleri ve pankreas gibi organlarında salgı yeterli düzeyde olmayacaktır. Bu hastalığın belirtileri ortaya çıkması sonucunda günümüzde gerçekleşecek herhangi bir tedavi yöntemi bulunmamaktadır. Hastanın ömür boyu devam edecek olan tedavisinde ki amaç, hastanın yaşam kalitesini arttırmak olacaktır. Kistik fibrozis hastalarına uygulanacak olan tedavinin amacı şunlardır:

 • Gelişim sorunlarını ortadan kaldırmak;
 • İyi beslenmesini sağlamak;
 • Hastanın yaşına uygun tedavi programı hazırlamak;
 • Enerji gereksinimini üst düzeye çıkarmak;
 • Normal nefes alıp vermesi;
 • Sindirim sorunlarını aza indirmek;
 • Pankreas enzimlerini alması;
 • Vitamin ve minerallerini düzenlemek;
 • Yeterli miktarda sıvı alımını sağlamak;
 • Sodyum miktarını kontrol etmek.

Akciğerlerin etkilenmesi sonucunda meydana çıkacak olan kistik fibrozis hastalığı sonucunda akciğerler üzerinde salgılanmakta olan sıvı akmayacak ve burada birikmesi söz konusu olur. Bunun sonucunda da sürekli olarak öksürük ve balgam çıkarması görülecek ve hastanın solunum sıkıntıları yaşamasına neden olacak bir durum ortaya çıkar. Bunun sonucunda hastanın solunum terapisi olarak fizyoterapi yöntemi ile balgamın dışarıya atılması her zaman önemli olacaktır. Akciğerlerde uygulanacak olan fizyoterapi her gün iki kez sabah ve akşam en az 10 dakika boyunca gerçekleşmesi gerekmektedir.

Fizyoterapinin gerçekleşmesini sağlayacak olan flutter adı cihaz yardımı ile günümüzde gerçekleşmektedir.

Hastaların akciğerlerinden sonra en çok sindirim sistemini etkilemesi ile bilinmektedir. Pankreas ve karaciğer etkilenmesi sonucunda bu organlarda meydana gelecek olan salgının az miktarda olması ve organlarda birikmesi sonucunda hastada ciddi oranda sindirim sorunları çıkacaktır. Alınan besinler yeterli miktarda emilim göstermeyeceği için sindirim sorunları başlayacaktır. Bunun sonucu olarak da karşımıza hastanın protein eksikliği, vitamin ve minarelin de ciddi oranda eksilmenin olması görülecektir. Hasta normal bir şekilde beslenmesine rağmen ciddi oranda gelişim sorunları ile de karşı karşıya kalacaktır.

Hastalarda oluşacak sorunlardan bir tanesi de şeker hastalığı olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu durumda hastanın kan şekerini dengelemek amacıyla uygun olacak beslenme şeklinin ve bitkisel olarak çayların tüketilmesi çok önemli olmaktadır. Hastanın gün içerisinde en az 6 öğün yemek yemesi çok önemli olmaktadır.

Eğer kan şekeri çok yüksek olan hastaların insülin direncini dengelemek amacıyla insülin ilacını kullanmaları da doktor tarafından ön görülebilir.

Kistik Fibrozis Beslenme Tedavisi

Kistik fibrozis hastalarının gündelik hayatlarına devam etmesi ve yaşam kalitesinde artış olması için hastaların beslenmeleri çok önemlidir. Hastalara uygulanacak olan beslenme önerisinin her zaman için yaşına, boyuna ve de kilosuna uygun olarak özel ayarlanması gerekmektedir. Sindirim açısından daha kolay besinler seçilmeli, hastanın enfeksiyon geçirmesini azaltacak yiyecekler tüketmesini ve hastanın gelişmesinde etkili olacak vitamin ve de mineral içeren yiyeceklerin sağlanması gerekmektedir. Hastanın tedavisinde en çok etkili olan vitamin ve minerallerin doğru oranda alınması gerekmektedir. Yağda çözülen vitaminler hastanın yaşına göre uygun olan miktarlar şunlardır:

Vitamin Adı 0 – 12 Ay 1 – 3 Yaş 3-8 Yaş 8 Yaş üzeri
A Vitamini 1.500 5000 5000 – 10.000 10.000 Üzeri
D Vitamini 400 400 – 800 400 – 800 400 – 800
E Vitamini 40 – 50 80 – 150 100 – 200 200 – 400
K Vitamini 0.3 – 0.5 0.3 – 0.5 0.3 – 0.5 0.3 – 0.5

Bir insanın sağlıklı olabilmesi için alması gereken mineraller arasında kalsiyum ve fosfor çok etkili olmaktadır. Bu hastalarda sıklıkla oluşan sorunların başında kemik sisteminde sorun olması ve hastaların dişlerinin etkilenmesidir. Bu nedenle de hastanın sağlıklı olabilmesi için yeterli miktarda mineral alması gerekiyor. Birçok hastada çinko eksikliğinin olması sonucunda gelişme sorunları da meydana geleceğinden hastaya beslenmesinde çinko bulunan gıdaların diyet programına eklenmesi gerekmektedir. Özellikle de hastanın teri ile vücudunda almış olduğu tuzu atacak olması nedeniyle yemeklerinde daha tuzlu olmasına özen göstermesi gerekmektedir. Bir kistik fibrozis hastasının şu gıdaları tüketmesi sağlığı açısından çok önemli olmaktadır:

 • Kırmızı et;
 • Süt ve süt ürünleri;
 • Mantar;
 • Ispanak;
 • Buğday;
 • Ceviz.

Hastaların oral yol ile beslenmelerinin yeterli olmadığı ve ciddi oranda gelişim sorunları yaşamakta olan hastalara ise enteral beslenme önerilmektedir. Karnın ön duvar kısmına cerrahi müdahale sonucunda bir tüp yerleştirilerek bu tüpün mide ile bağlantısı gerçekleştirilecek ve hasta tüp yolu ile beslenmesi sağlanacaktır.


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle