Kistik Fibrozis Belirtileri, Nedenleri, Beslenme ve Tedavisi

Kistik fibrozis hastalığının genler ile anne karnında bebeğe geçmesi sonucunda, çocukların doğum sonrasında organlarda salgı oluşmayacağından belirtiler ortaya çıkar. Tedavisi ömür boyu sürecektir.

Kistik Fibrozis


Kistik Fibrozis Solunum Desteği

Kistik fibrozis hastalığı doğuştan meydana gelen ve genetik olan bir hastalık olmaktadır. Doğumdan sonra salgı bezlerini etkileyecek olan ve organların salgılamasında işlev bozukluğunun olmasına neden olacak, daha çoğunlukta akciğer ve bağırsak gibi organları etkileyecektir. Salgının akışkan kıvamda olması ile bilinmektedir. Normal işlevini tamamlaması için bu salgı sürekli olarak organdan akar. Fakat kistik fibrozis hastalığı olması sonucunda genetik sorunlardan dolayı bu salgının akışkan özelliği olmayacaktır.

Hastanın anne karnında gelişimi sırasında bu hastalığa sahip olarak doğacaktır. Kistik fibrozis asla daha sonradan var olan bir hastalık olmayacaktır.

Doğum sonrasında iç organlarda salgı bezlerinin etkilenmesi sonucunda bu iç organlarda ciddi oranda fonksiyon kaybının yaşanmasına neden olacak bir durum ortaya çıkar.

Kistik Fibrozis Belirtileri

Hastalığın oluşması durumunda sıklıkla akciğerlerde mukus birikmesi neticesinde meydana gelecek belirtileri şunlardır:

 • Balgamlı öksürük;
 • Nefes darlığı;
 • Akciğer enfeksiyonları;
 • Karın bölgesinde şişlik.

Kistik fibrozis hastalarının yaz mevsiminde sıklıkla teri ile birlikte tuz kaybının olduğu da bilinmektedir. Bu durum hastanın susuz kalmasına neden olacaktır. Cildin özellikle ter ile tuz oranını atması sonucunda hastanın cildi üzerinde deri döküntüsü ya da hastanın sıklıkla cildi üzerinde yaranın oluşmasına neden olacak durum oluşacaktır. sık sık vücudunun belirli bölgelerinde ödem oluşur. Burun eti birçok hastalarda görüleceği gibi hastalarda karaciğerinde yağlanmanın olduğu, ilerleyen dönemlerde siroz hastalığının da olmasına neden olur. Kansızlık birçok hastada görülmektedir. Yapılan kan testinde sıklıkla hastanın karaciğer fonksiyon enzimlerine bakıldığı zaman normalin çok üzerinde olduğu görülecektir. Kan gazında ciddi oranda değişiklikler olur.

Diğer organlarda mukus salgılanamaması sonucunda hastanın çok tuzlu terlemesine neden olacak ve bunun sonucunda da tuz kaybı sonucunda vücudunun susuz kalmasına neden olacaktır. Bunların dışında diğer organlarda oluşması sonucunda şu belirtiler hastada ortaya çıkar:

 • Cilt üzerinde yaralar;
 • Sinüzit;
 • Parmakların şekil değişikliği;
 • Safra kesesinde taş;
 • Siroz;
 • Şeker hastalığı;
 • Erişkin erkeklerde kısırlık;
 • Kemik bozukluğu.

Yukarıda yazmış olduğumuz belirtiler hastanın yaşam kalitesini ciddi oranda düşürecek belirtiler arasında olmaktadır. Kişiye kistik fibrozis tanısı konulması için ter testinin yapılması gerekmektedir. Hastalığın genetik olacağından ailesinde kistik fibrozis hastalığı taşıyan kişiler değerlendirilmeli ve aile öyküsü göz önüne alınmalıdır, bunun neticesinde hastalığın patofizyolojisi konulmasında etkili olacaktır. Kan testlerinin yapılması ve mutasyon testleri sonucunda hastanın tanısının konulması mümkün olacaktır.

Kistik Fibrozis Nedenleri

Bebeğin anne ya da babasında genlerden oluşacak bir sorun olmaktadır. Daha çoğunlukta akraba evliliğinden olan çocuklarda görülmektedir. Gende bir bozukluk olması sonucunda meydana gelecektir. Anne ya da babanın şayet genlerinde kistik fibrozis taşıyıcısı olması durumunda çocuklarda görülme ihtimali çok büyük olmaktadır.

Kistk fibrozise ait olan bir hastanın terlerinde oluşacak sodyumun artması sonucunda bunun neticesinde hastanın terinde aşırı miktarda tuz oluşacaktır. Hastanın kronik olarak solunum yolu hastalıklarının neden olmasına rağmen bağırsaklarında da sorun oluşmasına neden olur. Bu hastaların çoğunluğunda bebeklik dönemi içerisinde tanı konulacakken, genetik olarak hastalığın oluşması sonucunda hastanın ilerleyen yaşlarda da tanı konulması durumu söz konusu olabilir.

Kistik Fibrozis Tedavisi

Akciğeri yakından etkileyecek olan bu hastalığın günümüzde tedavisi bulunmamaktadır. Hastalığın salgı salgılamakta olan organlarda oluşan hasarı en aza indirmek amacıyla ömür boyunca dikkatli olması ve uygulanacak olan tedavinin hastanın yaşam kalitesini arttırmaya yönelik olacağı bilinmelidir. Bunun için hastanın kriterleri arasında her daim beslenmesine dikkat etmesi gerekiyor.

Hastanın solunum yollarını yakından etkileyecek olan bu hastalığın akciğerlere kalıcı bir hasar vermemesi için mutlaka 3 ile 6 ay arasında değişen sürelerde doktor tarafından kontrollerinin yapılması gerekmektedir.

Hastalık oluşması durumunda belirtileri olduğunda ve tanısı konulan kistik fibrozis hastalarının beslenmesi sırasında bağırsakların tıkanmasına neden olmayan, kabız olmamasına dikkat edeceği yiyecekler yemelidir. Hastalığın belirtilerinin şiddetlenmesinde en önemli etkenlerden bir tanesi de düzensiz beslenmesi ve hastanın yiyeceklerinin yeterli olmamasıdır.

Kistik Fibrozis Beslenmesi

Kistik fibrozise sahip olan bir hastada sıklıkla görülmekte olan vitamin eksikliklerini en aza indirmek için A, D, E, K vitamini bol olan yiyecekler tüketmesi gerekmektedir. Bunun dışında hastaların mineral eksikliğinin olması nedeniyle mineraller almasına da dikkat etmelidir. Kalsiyum ciddi oranda düşecek ve çinko eksikliği oluşacağından çocuklarda gelişimi sırasında sorunların olmasına neden olacaktır. Bu durumda hastalara uygulanacak olan tedavi her zaman kişiye özel olacaktır. Yapılacak olan testler sonucunda eksik olan vitaminler hastaya beslenmesine eklenmeli, mineraller bakımından zengin olan yiyecekler diyet listesine eklenmelidir.

Hastanın tedavisinde mutlaka hastanın yaşı göz önüne alınarak uygun bir tedaviye doktor tarafından başlanması gerekmektedir. Kötü beslenmemesi gerekiyor. Kişinin enerjisinde düşme meydana geleceğinden, bu enerjisini sağlamak için oral yolla alacağı vitaminler verilmelidir. Her zaman doktor tarafından kişiye özel olan bir beslenme programının yapılması gerekmektedir. Doktor tarafından referans olarak önerilmiş olan vitamin ve mineraller mutlaka zamanında ve doktorun önerdiği şekilde alınması gerekiyor.


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle