Kistik Higroma Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri

Anne karnında bebeğin gelişimi sırasında meydana gelebileceği gibi, doğumdan sonra da oluşabilen sıklıkla boyunda yumru olarak görülen ve ameliyat ya da sklerozan enjeksiyonu ile tedavisi yapılır.

Kistik Higroma

Boyun bölgesinde oluşan kistik lenfanjimoa ve kistik higroma lenfanjioma malformasyonu olacaktır. Bebeklik dönemi içerisinde en sıklıkla görülen vasküler tümörler arasında olmaktadır. Bu lezyonların anatomik yapıları sonucunda invaze olması malignite potansiyeli her zaman için bulunmaktadır. Lenfanjiomalar adı da verilmektedir. 

Daha çok bir bebeğin boyun ya da baş bölgesi üzerinde görülmekte olan kistlerdir. Anormal derece büyümesi ile bilinmektedir. Çok nadiren de olsa koltuk altı ya da kasık bölgesinde de oluşabilirler. Bu kistler tek bir tane olacağı gibi birden fazla olması ile de bilinmektedir. Kist çok küçük bir şekilde gelişmeye başlar ve hızla büyür. Daha çok anne karnında görülmektedir. Bebeğin doğumundan sonra da oluşabileceği bilinmektedir.

Kistin gelişimi anne karnında başlaması nedeniyle düşük yapma riski oluşabilir. Ayrıca annenin hayati tehlikesinin de oluşmasına neden olacaktır.

Kistik Higroma Nedenleri

Bebekte higroma kistinin oluşma nedenleri lenf sisteminde tıkanıklığın meydana gelmesi sonucunda içi sıvı dolu olan keseler meydana gelir. Lenf sistemi insanların vücudunda sıvı taşınmasına ve beyaz kan hücrelerinin akışını sağlayacaktır. Anne karnında higroma kisti daha çok gebeliğin 9. haftasında ve 16. haftası aralarında oluşmaktadır.

Anne karnında ki gelişmekte olan bebeğin Kistik higroma sahip olması sonucunda kromozom anormalliklerinin olduğu görülmektedir. DNA kromozomlarının hücrelerinde eksiklik ya da hasar olması sonucunda ortaya çıkar. Eğer bu ana rahminde oluşan bebeğin boynunda gelişmekte olan kistik higroma 20. haftaya ulaşması sonucunda bebeklerde kromozom anormalliği nedeniyle oluşma ihtimali daha az olmaktadır.

  • Kromozom bozuklukları;
  • Gebelikte yaşanan viral enfeksiyonlar;
  • Gebelikte uyuşturucu kullanımı;
  • Turner Sendromu;
  • Trizomi;
  • Noonan Sendromu.
  • Gebelikte alkol ve sigara tüketimi.

Hastalığın oluşumuna daha çok genetik bozukluklar neden olmaktadır. Fakat çevresel faktörlerin de kistik higromaların oluşumuna neden olmaktadır. Bir veya birden daha çok kist görülmesi teşhis sırasında mümkündür.

Kistik Higroma Belirtileri

Bazı bebeklerde doğumdan sonra kistik higromalar geliştiği görülmektedir. Bebeğin doğumunda bir belirti veremeyecek ve bebek büyüdükçe kist görünür bir hale gelecektir. Genellikle doğum esnasında görülmeyen kistik higromalar bebek iki yaşına geldiği zaman gözle görülür hale gelecektir.

Bebekte meydana gelen solunum güçlüğü, hareket kabiliyetinde azalma, beslenme bozukluğu gelişebilir.

Bulunduğu bölge içerisinde gözle görülür biçimde yumru oluşacaktır. Bu yumruya dokunulduğu zaman yumuşak olduğu hissedilecektir. Daha çok topak görüntüsünde ve boyun kısmında meydana geleceklerdir. Kist çok kısa süre içerisinde büyüyecektir. Bir kavun büyüklüğüne kadar ulaşabilirler. Bu nedenle de bebeğin gelişiminde bozukluklar olmasına neden olacaktır.

Anne karnında yapılacak olan ultrason monitöründe kistik higromalar görülebilir. Bunun sonucunda doktor tarafından başka testlerde istenecektir. Bu testler sırasında tanı konulması durumunda amniyotik keseden sıvı alınarak patolojiye yollanarak sonuçlar değerlendirilecektir. Bebek doğduktan sonra eğer ki kist belirtileri ortaya çıkması durumunda ultrason ve bilgisayarlı tomografi sonucunda kistik higromala teşhisi konulacaktır.

Kistik Higroma Tedavisi

Bebek anne rahmindeyken kistik higromala tespit edilmesi durumunda herhangi bir müdahale yapılamaz. Doktor bebeğin gelişimini izlemek için daha sık aralıklarla kontrol ve muayeneler yapacaktır. Erken oluşan kistik higromalar bazı zamanlarda doğumdan önce kendiliğinden yok olacaktır. Doğuma kadar kalan kistkik higromalar tedavisi ülkemizde daha çok kapsamlı bir tıp merkezinde yapılacaktır.

Doğum esnasında mevcut olması durumunda ya da doğumda görülmeyip bebek 2 yaşına gelince fark edilmesi sonucunda bebeğin ameliyatı söz konusu olabilir. Kistin bazı durumlarda alınmaması gerekebilir.  Kanser olmaması nedeniyle doktor tarafından kistik higromalar çıkarılmayabilir. Eğer doktor tarafından ameliyat önerilmemesi durumunda bazı tedavi yöntemleri uygulanacaktır. Ameliyat edilmeme nedeni sıklıkla bebeğin çok küçük olmasından var olan dokulara zarar verecek olmasından dolayı ameliyat bazı bebeklerde yapılmaz. Bunun yerine kistik higromalar küçültme işlemi yapılacaktır.

Ameliyat olmayıp, kistin küçültülmesi için kemoterapi, radyasyon tedavisi, steroid ilaç tedavisi kullanılarak kistin küçültülmesi sağlanır. Fakat kistin daha sonradan büyüme ihtimali her zaman için bulunmaktadır. Bebeğin gelişiminden sonra cerrahi yöntem kullanılarak çıkarılacak ve bunun sonucunda bir daha oluşmayacaktır.

Prenatal dönem içerisinde teşhisi konulan kistik higromalar tedavisinde son yıllarda sklerozan madde denilen enjeksiyon ile tedavi edilmektedir. Bu tedavi yönteminde tekrarlama riski olacaktır. Fakat cerrahi yöntem ile kullanılan komplikasyonlar olmayacağı için son zamanlarda sıklıkla tercih edilen yöntem olmaktadır.

Kistin komplikasyonları da bulunmaktadır. Bunlar etkilenen bölge içerisinde enfeksiyon oluşması, cerrahi müdahale sırasında kaslara ve sinirlerin hasar görmesine söz konusu olacaktır.


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle