Kistik Lezyon Nedir? Kistik Lezon Tedavi Yöntemleri ve Riskleri

Vücutta meydana gelen ve ağırlıklı olarak içeriği sıvı formda olan maddelerden oluşan doku bozulmaları olan kistik lezyon rahatsızlığının tedavisi için kullanılan yöntemler.

Kistik Lezyon


Kistik lezyon

Günümüz modern toplumunda yaygın olarak görülebilen rahatsızlıklardan birisi olması nedeni ile kistik lezyon rahatsızlığının ne olduğu ve risklerinin neler olduğu en çok merak edilen konular arasında yer alır. Kistik lezyon oluşumları temel olarak içeriği sıvı formda olan maddelerden oluşan ya da ‘kesecik’ formunda ortaya çıkan dokulardaki bozulmalardır. Günümüzde yapılan araştırmalara ve incelenen vakalara göre kistik lezyonların oldukça geniş bir cins (tür) yelpazesine sahip olduğu tespit edilmiştir. Bu çerçevede de vücut genelinde cilt üzerinde, akciğerlerde, yumurtalık, beyinde, pankreasta, gözlerde gibi vücut geneline yayılan bir görülme yelpazesi bulunur. Ayrıca kistik lezyon oluşumları genel olarak benign yani iyi huylu yapılardır. Bazı kistik lezyon oluşumları ağırlıklı olarak sıvı formda olsa da bazı solid yani katı formdadır. Solid formda olan kistik lezyonlarda tanılama süreci daha somut olsa da tedavisi için dahi sıvı form kazandırılması gerekliliği bulunur.

Kistik Lezyon Neden Oluşur?

Günümüzde vücutta kist oluşumlarına ilişkin olarak yapılan araştırmalar henüz tam olarak somut verilerin alınabilmesine imkan vermemiştir. Bu yüzden de pankreas gibi vücudun genelinde ortaya çıkan pek çok farklı kist oluşumunun hangi nedene bağlı olarak geliştikleri tespit edilememiştir. Bununla birlikte vücutta gelişen kistik lezyon oluşumlarına ilişkin olarak ise çeşitli teoriler ve görüşler söz konusudur. Kitle için gerekli tedavilerin zamanında yapılan tehlikeli midir sorusunun aslında gereksiz olmasını sağlar. Vücudun farklı noktalarında görülebilen kistik lezyonların, farklı etkenlere bağlı olarak ortaya çıkışları söz konusu olsa da temel olarak kistik lezyon nedenleri standart şekildedir. Buna göre de vücutta kistik lezyon oluşumuna yol açan ana nedenler arasında;

 • Vücutta meydana gelen pankreas kanseri ya da daha farklı kanser yapısı oluşumları,
 • Kalıtsal olarak gelen etkenler,
 • Yaralanmalara ve diğer durumlara bağlı olarak enfeksiyon oluşumları,
 • Fetüsün anne rahminde yaşadığı gelişimde ortaya çıkan sorunlar,
 • Vücut hücrelerinde düzensizlik ve problemler yaşanması,
 • Vücutta pek çok farklı unsurun akışını sağlayarak, vücut fonksiyonlarının yerine getirilmesine yardımcı olan aracılar konumundaki kanallarda tıkanıklık meydana gelmesi,
 • Vücuda giren zararlı parazitler,
 • Açık nitelikli yaralanmaların meydana gelmesi,
 • İltihaplanma oluşumları,

gibi problemler yer alır. Bu kistik lezyon nedenleri, vücudun farklı noktasında ortaya çıkışına göre belirli (bölgesel) nedenlere de bağlı olabilir.

Bebeklerde Kistik Lezyon


Bebeklerde lezyon

Bebeklerde kistik lezyon rahatsızlığı en sık sorulan sorular arasında yer alır. Özellikle de ebeveynler tarafından bebeklerdeki kitle oluşumlarına ilişkin olarak kist olup, olmadığı yönünde sorular fazlasıyla dile getirilir. Ancak bu tip sorular çerçevesinde kitle yapısının genel olarak benign olması sayesinde çok fazla endişe gerek vermemektedir. Bebeklerde görülen kitlelerin genel olarak solunum ve sindirim sistemlerinde tespiti söz konusu olsa da tüm vücut genelinde olağan dışı ve normal olmaya durumlarında söz konusu olmasına neden olabilir. Bebeklerde kist oluşumu söz konusu ise ve belirtiler ortaya koyuyorsa en kısa süre içerisinde uzman doktora başvuru yapılması gerekir. Bebeklerde henüz vücut fonksiyonlarının gelişim evresi olması nedeni ile bu lezyonların ciddi sonuçlar teşkil etme riski bulunur.

Kistik Lezyon Belirtileri


Kistik lezyon görüntüsü

Vücutta meydana gelen kistlerin önemli kısmı zararsız yapıda oldukları gibi herhangi bir belirti de ortaya koymaz. Bu yüzden de kistlerin tanısı da genel olarak farklı bir rahatsızlığa ilişkin yapılan kontrollerde ya da ilerleyen aşamalarda söz konusu olur. Bu kapsamda da kist lezyonu belirtileri ilk evrelerde bulunmaz. Bu yüzden de hastada rahatsız edici semptomları ortaya çıkarması genel olarak büyüme kaydetmesi ya da çevresindeki doku, hücre ve organlarda uyguladığı baskının şiddetli hale gelmesi sonucunda ortaya çıkar. Bu çerçevede de kist lezyon belirtileri yani hastada şikayete yol açan semptomları arasında;

 • Yüzeysel kistik lezyon yapısı olarak tabir edilebilecek durumlarda hem estetik olarak hem de açıkta olması itibari ile bulunduğu bölgede şişlik yaşanmasına neden olur.
 • Kistik lezyonların her birinde olmasa da önemli bir bölümünde ağrı semptomu hem çok şiddetli hem de süreklilik teşkil eder yapıda olur.
 • Vücutta yüzeysel yerine daha fazla derinde bulunan iç organların kapsamındaki kistik lezyon oluşumları ise çevresine uyguladığı baskı ile organ ya da organların fonksiyonlarını sorunlu olarak yerine getirebilmelerine ve hatta ilerleyen aşamada fonksiyonlarını tamamen yerine getirememe sorunu yaşamasına neden olur.
 • Vücutta kanallarda tıkanma ve buna bağlı olarak vücudun kan dolaşım fonksiyonunda problemlerin meydana gelmesine neden olur.
 • Vücutta ortaya çıkan kist lezyon oluşumlarının bulundukları konum belirtilerinin değişkenlik göstermesine neden olur. Çünkü bazı kist lezyon oluşumlarının ortaya çıktıkları organ ya da bölgeye özel etkiler söz konusu olacağından farklı belirtiler ortaya çıkartabilir.

şeklindedir. Bu kist lezyon belirtileri her ne kadar belirleyici olsa da bulunduğu konumda meydana gelebilecek daha farklı rahatsızlıklarında ortaya koyacağı belirtiler ile benzer yapıda olabilmesi nedeni ile tanısı için doğrudan belirtilerinden hareket edilmesi pek de doğru sonuçların elde edilememesine neden olur.

Hipodens Kistik Lezyon

Temel olarak vücuttaki doku bozukluklarının, dokuya göre daha düşük olduğu manasına gelen hipodens kistik lezyon oluşumları hipo kitle şeklinde de tanımlanabiliyor. Ayrıca hipo kitle yani hipodens kistik lezyon oluşumlarının içeriğinde yer alan maddelerin sıvı formda olduğu ve kesecikler şeklinde oldukları biliniyor.

Hiperintens Kistik Lezyon

Multipl skleroz, vücutta bulunan ve merkezi nitelikte olan sinir sistemi içerisinde yaygın şekilde tespit edilen inflamatuar demyelinizan’ rahatsızlığı şeklinde tanımlanmaktadır. Multipl skleroz için sadece MRG ile tanı koyulması kesin sonuç sağlamayacağından diğer rahatsızlık olasılıklarını eleyecek tetkiklerin yapılması gerekir. T1 hipo T2 hiperintens kistik lezyon yapısı dahilinde özellikle T1 nokta içerisinde hiperintens söz konusu olurken, T2 nokta içerisinde nadir olarak hiperintens söz konusu olur. T2 nokta içerisinde  hipointens şeklinde de kistin ortaya çıkışı söz konusu olur.

Kistik Lezyon Tedavisi

Çoğu kistik lezyon oluşumunun hastada belirtiye veya risk söz konusu olmadığından hastanın tedavisi gerekli olmaz. Ancak kist lezyonunun semptomlar göstermesi ve risk oluşturması durumunda tedavisi gerçekleştirilir. Bunun içinde;

 • Özel iğne ile solid ya da sıvı yapıdaki kist içeriği alınır. Solid yapıda olan kist içeriklerinde ise iğne uygulaması öncesinde sıvı form kazandıracak ilaç takviyesi yapılır. Bunun için solid yapıya sahip olan kiste şırınga ile ilaç enjektesi uygulanır. Bu şekilde solid yapıda olan form sıvı forma dönüşür ve özel iğne ile kistin içeriğinin tamamı ile alınması sağlanır.
 • Kitle lezyonun temelinde bulunan rahatsızlıklara ilişkin olarak ise günümüzde ilaç tedavisi uygulamalarında bulunur. 
 • Cerrahi müdahaleler laparoskopi ve açık ameliyat teknikleri ile uygulanır. Bu noktada pankreasta ya da farklı bir organda bulunması konumu ve büyüklüğü ile doğru orantılı olarak uygulanacak ameliyat tekniği belirlenir.

şeklindedir.


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle