Kistik Nodül Belirtileri, Teşhisi ve Tedavi Yolları

Kistik nodüller içleri sıvı ile doldurulmuş nodüllerdir. Bu nodüllerin teşhis edilmesi konusunda uzman hekimler birçok test ve tetkik yapar. Bunların sonucunda tedavi planı hazırlanır.

Kistik Nodül

Kistik nodüller içinde kan ve sıvı olan ceviz ya da elma büyüklüğünde oluşan şişliklerdir. Bu nodüllerin kontrolleri en doğru şekilde yapılabilir. Tiroid bezi boyun alt ön bölgesi ve köprücük üzerinde yer alır. Tiroid nodülü tiroid bezinde veya üzerinde bir yumrudur. Tiroid nodülleri kadınların yaklaşık yüzde 6’sında ve erkeklerin yüzde 1 ile 2’sinde saptanır. Yaşlı bireylerde sıklıkla % 10 kez görülür ama genellikle teşhis edilmez. Tiroid dokusunda bir yumru keşfedildiği zaman malignite olasılığı ( kanser ) düşünülmelidir. Tiroid nodüllerinin yüzde 95’inden fazlası iyi huyludur. Fakat nodülün kanserli olup olmadığını belirlemek için testler gereklidir.

 • Multinodüler guatr, bu duruma toksik olmayan guatr da denir. Guatrsözcüğü tiroid bezinin çok büyük büyüdüğü anlamına gelmektedir. Bu genelde beyindeki hipofiz bezi çok fazla tiroid uyarıcı hormon ortaya çıkardığı zaman olur. Guatr küçük boyuttaysa sorun tiroid hormon hapları ile tedavi edilebilir. Tiroit hormonları alındıktan sonra guatr büyükse veya büyümeyi durduramıyorsa cerrahi işlem gereklidir. Büyük bir tiroid bezi nefes borusu veya yemek borusuna karşı baskı yapabilir. Bunun yanı sıra zor nefes almaya da neden olabilir.
 • Benign foliküler adenomlar, hücrelerin mikroskop altında bir grup küçük daireye benzediği anlamına gelmektedir. Foliküler hücreler nodül içinde bulunursa, duruma iyi huylu denir. Hücreler çevreleyen dokuyu işgal ederse tanı kanserdir.
 • Tiroid kistleri sıvı ile doldurulmuş nodüllerdir. Bir nodülün hem sıvı hem de katı kısımları varsa, buna karmaşık bir nodül denir. Boyun ağrısına ya da yutulmasına neden olurlarsa cerrahi olarak çıkarılmalıdırlar.
 • Uzman doktorlar nodülleri detaylı şekilde inceleyerek hipoekoik, izoekoik, heterojen ve dejenere olup olmadığı ile hangi lobda olup olmadığı konusunda karar verebilir.

Nodüller, normal tiroid dokusunun, sıvı dolu kistlerin, inflamasyonun veya tümörün aşırı çoğalmasıyla ortaya çıkabilir. Çoğu nodül 1980’lere kadar cerrahi olarak çıkartılmıştır. Geriye doğru bakıldığında, bu yaklaşım birçok gereksiz işleme yol açmıştır. Çünkü çıkartılan nodüllerin yüzde 10’undan daha azının kanserli olduğunu kanıtlamıştır. En çok çıkartılan nodüller basitçe tıbbi olarak gözlemlenmiş veya tedavi edilmiş olabilir.

Belirtileri

Tiroid nodülü olan birçok hastada semptom meydana getirmez ve rutin fizik muayenede tiroid bezinde bir yumruya rastlanma veya ilgisiz nedenlerle yapılan bir görüntüleme çalışması bulunur. Bir azınlık hastada, boynun ön kısmındaki yavaş yavaş büyüyen bir şişlik olduğunun farkına varılabilir. Yemek yenildiğinde belirsiz bir basınç hissi veya rahatsızlığı yaşanabilir.

Teşhisi ve Tedavisi

 • İnce iğne biyopsisi
 • Tiroid taraması
 • Ultrason

Tedavisi

İyi huylu nodüllere sahip olan hastaların çoğunda spesifik bir tedavi gerekmez. Bazı doktorlar nodül büyümesini önleme veya soğuk nodüllerin boyutunu azaltma umutları ile hormon levotiroksin reçete eder. Radyoiyot, sıcak nodülleri tedavi etmek için kullanılabilir. Bilinen tiroid nodülü olan bir hastada başlangıç ​​adımı kanser riskini belirlemektir. Yüksek risk faktörleri şunları içerir:

 • 40 yaşın altında erkek olmak
 • Hikâyesi radyasyon terapisi  için  baş veya boyun
 • Boyundaki büyük lenf düğümleri
 • Yutma problemleri
 • Konuşma sorunları
 • Bir ailetiroid kanseri öyküsü 

Lezyon iyi huylu ise, nodülün büyümesi veya yeni nodüllerin gelişimi için hasta ultrason ile izlenir. Büyüme sorunu mevcutsa başka bir biyopsi yapılabilir. Lezyon malign durumdaysa hasta  tiroid giderilmesi için kanser programı cerrahlarından birine yönlendirilir. Zamanın yaklaşık yüzde 10’unda patolog, aspirasyondan örnek eksikliği nedeniyle tanı koyamaz. Bu ameliyat veya izlemeyi gerektirebilecek malignite riskinin arttığını düşündürmektedir. Ameliyat uygulamasında tüm tiroid çıkarılır. Lenf nodları da tümörün tiroid bezinin ötesine yayılıp yayılmadığını belirlemek için çıkarılabilmektedir. Sonraki tedavi ameliyat sırasındaki bulgulara bağlı olarak değişkenlik gösterir. Bazı hastalar tiroid hormonu üzerine yerleştirilebilir. Ardından  kan tetkikleri ve ultrason  muayeneleri yapılırken diğerlerine rezidüel tiroid dokusunu tahrip etmek için radyoaktif iyot verilir. Ardından kan testleri ve ultrasonografi ile takip edilme safhasına geçilir. Bu tedavi türünü kullanarak kanserlerin çoğu tedavi altına alınarak kontrol edilir. Yüzde 20’den azında sorun tekrar eder. Agresif hastalık durumunda bir hasta hedefe yönelik kemoterapiler gibi yeni tedavilerle klinik denemeler uzman doktor belirlemesi ile yapabilir.


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle