Kist Tehlikeli Midir? Zararları Nelerdir?

Kist oluşması durumunda boyutları küçükse ve dokuya baskı uygulamıyorsa bir zarar olmayacak, boyutları büyümesi ile birlikte birçok komplikasyon ortaya çıkacaktır.

Kist Tehlikesi


Kist Ultrason Görüntüsü

Kist oluşması sonucunda organların üzerinde içerisi sıvı dolu olan kese tarzında dokudan farklı olan oluşumlar sonucunda bazen bir belirti vermeyecektir. Büyümesi sonucunda ise dokularda baskı yapması sonucunda ya da sinirin üzerinde olması ve boyutlarının büyümesi neticesinde kist tehlike oluşturacaktır. Bayanlarda en çok kist oluşumu yumurtalıklarda görülmektedir. Ayrıca bayanlarda tehlike oluşturan bir başka durum ise rahimde miyom oluşmasıdır. Dokularda oluşan kistin 6 cm’den daha büyük olması durumunda içerisinde oluşan sıvının çoğalması durumunda gerginliğinin artmasına neden olacak bir durum meydana gelir. Bunun sonucunda kist oluştuğu zamanlarda tehlike oluşması ile de sonuçlanacaktır. Miyom ve kistler oluşması durumunda bayanlarda gebe kalamama ya da kistin patlaması gibi durumlar meydana gelmesi sonucunda kistin zararları oldukça fazla olacaktır. Miyom ve kist oluşması durumunda doktorlar tarafından ilk olarak hastalarda ilaç tedavisi yapılacak eğer ki fayda görmemesi durumunda kist ameliyat edilerek tedavisinin gerçekleşmesi mümkün olacaktır.

Kistler üzerinde gerçekleşecek komplikasyonlar her zaman için içerisinde oluşan sıvının fazlalaşması neticesinde ortaya çıkacak komplikasyonlar içermektedir. Bu kistler hastaların enfeksiyon kapması sonucunda meydana gelebilir. Kistin yırtılması sonucunda kanama olabilir. Yumurtalıklara zarar verecek olması sonucunda yumurtalıklar fonksiyon kaybının olması sonucunda yumurtalıkların alınmasına neden olacak durum meydana gelir.

Kist oluşması durumunda boyutlarının büyümesi sonucunda birçok kişinin oluştuğu bölge üzerinde şişlik meydana gelebilir. Bu şişlik ağrı olmasına neden olacak sorun olmasına neden olacaktır.

Kistin Zararları

Ciğerlerde meydana gelen kistler halk arasında köpek kisti olarak isimlendirilen hidatik kist olarak görülmektedir. Bunlar hayvan dışkısında bulunan bir parazitin insana bulaşması neticesinde oluşacak bir kist türü olmaktadır. Kistin ufak boyutlarda olması durumunda diğer kistler gibi zararı ortaya çıkmayacaktır. Fakat kistin boyutlarının büyümesi kesenin içerisinde bulunan sıvının artması ile meydana gelecektir. Bu durumda da ciğer üzerinde oluşan dokunun üzerinde meydana gelen kist kişilerin rahatsızlanmasına neden olur. Kistin oluşması durumunda şu zararlar ortaya çıkacaktır:

  • Patlaması;
  • Kanama;
  • Enfeksiyon;
  • Kansere dönüşmesi;
  • Etrafa baskı yapması.

Kistin oluşma durumunda küçük boyutlarda oluşması durumunda hastalarda şikayetler ortaya çıkması durumunda, oluşacak zararları ortadan kaldırmak amacıyla kişilere bir an önce tedavi uygulanması gerekmektedir.

Bayanlarda meydana gelen kistler arasında oluşan yumurtalık kistlerinin birçok çeşidi bulunmaktadır. Bu kistler görülmesi sonucunda hastalarda adet görmesinde sorunlar oluşması, gebe kalamaması, kistin patlaması gibi sorunlar oluşmaya başlayacaktır.

Ayrıca miyom olması sonucunda bayanlarda olması halinde bayanların gebeliğinin sonlanmasına neden olacak düşük geçirme ihtimali de bulunmaktadır.

Kist oluşması sonucunda ortaya çıkacak olan komplikasyonlar daha çoğunlukta kistin küçük boyutlarda olması durumunda meydana gelmeyecek fakat kistin boyutlarında artma olması sonucunda ortaya çıkacak olan komplikasyonlar nedeniyle insanların zarar görmesine neden olacaktır.

Kist Ameliyatı

Kist ameliyatı dokuya ve organa çok fazla baskı uygulaması sonucunda planlanması gerekmektedir. İnsanların baskı uygulaması, organa baskı uygulaması ile birlikte dokunun fonksiyonlarını kaybetmesi ile birlikte kişilerin kist operasyonu geçirmesi gerekmektedir. Bu kistin alınması için eğer ki dokuda bulunan kistin 10 santimden küçük olması durumunda ilk olarak ilaç tedavisi hastalara uygulanacaktır. Bu hastalara ilaç tedavisi ile kistin oluşturduğu zararları yok ederek kistin erimesi mümkün olmaktadır. Fakat kistin ilaç tedavisine herhangi bir şekilde yanıt vermemesi ile birlikte ve aksine kistin erimeyip boyutlarının daha da artması ile birlikte kistin ameliyat ile alınması gerekmektedir.

Ayrıca kişilere kist ameliyatının gerçekleşmesi kistin patlaması ve yırtılması sonucunda da gerçekleşecek bir durum oluşmasına neden olur. Kist patlaması ile birlikte şu belirtiler ortaya çıkacaktır:

  • Yüksek ateş;
  • Titreme;
  • Kanama;
  • Kusma;
  • Baygınlık.

Hastaya kist tanısı konulmasının ardından yukarıda yazmış olduğumuz belirtiler ortaya çıkması durumunda hastanın vakit kaybetmeden kanamasına müdahale edilmesi gerekmektedir.

Kistin ilk olarak kanaması durdurulmalı ve doku üzerinden kistin duvarları ile birlikte çıkartılması gerekmektedir.

Kistin en büyük zararları arasında kist yırtılması sonucunda meydana gelecek olan kanama sonucunda hastanın hayati tehlikesi söz konusu olur. Bu nedenle de hastanın kistinin kanaması ilk olarak durdurulması ve ardından da kistin bir daha oluşmasını engellemek amacıyla ameliyat işlemi sırasında çıkartılması gerekmektedir.

Ameliyat işlemi 10 cm’den daha küçük olması durumunda laparoskopi denilen ameliyat türü olan kapalı yöntem uygulanarak ameliyat edilmesi gerekmektedir. 10 cm’den daha büyük olan kistlerin tedavisi için açık cerrahi yöntem uygulanarak bulunduğu bölgeden çıkartılması gerekmektedir. Ameliyat genel anestezi altında yapılacak, hastalara müdahale sonucunda her zaman için sağlığına kavuşacaktır.


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle