Kolda Kist Neden Olur? Belirtileri Nelerdir ve Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kolda meydana gelen kistin ortaya çıkmasına neden olan faktörler, bu faktörlerin önlenmesiyle birlikte vücutta yarattığı semptomlar hakkında her şey. Kolda kist tedavisi için kullanılan tedavi yöntemleri.

Kolda Kist


Kolda kist

Herhangi bir yaş grubu ya da herhangi bir kesim sınırlaması bulunmadan her insanda görülebilen kist türlerinden birisi de kolda kist türüdür. Ancak günümüzde incelenen vakalar çerçevesinde yapılan araştırmalar kolda meydana gelen kistlerin genel olarak ‘gelişme’ çağında olan 5 yaş ile 15 yaş aralığındaki çocuklarda çok daha yoğun şekilde görüldüğü tespit edilmiştir. Bu kist tipi, kişinin kolunda meydana gelirken mevcut formu çerçevesinde diğer kist tiplerinden farklı olarak içeriğinde yer alan maddeler bazı kişilerde faz formunda olabilirken, bazı kişilerde sıvı formda olur. Koldaki kistlerin büyüyebilme özelliği bulunan kistlerden birisi olduğu biliniyor. Aynı zamanda da bu tip kistlerin kendiliğinden küçülme gibi bir nitelikleri de bulunduğundan pek çok vakada herhangi bir tedavi müdahalesinde bulunulması gerekliliği oluşturmamaktadır.Temel olarak kişinin kolunda ‘yumru’ şeklinde tabir edilen şişkinlik oluşumuna yol açarak meydana gelen koldaki kistin diğer kistlere göre daha fazla ve daha ağırlıklı belirleyici belirtileri söz konusudur. Bununla birlikte koldaki kistlerin farklı tipleri de bulunur. Bu tipler;

  • Üst deri kisti,
  • Alt deri kisti,
  • Yağ dokusu kisti,

şeklindedir. Bu kist türlerinin temel farkları ise bulundukları konum ve buna bağlı olarak ortaya çıkardıkları semptomlardır. Kistlerin bulundukları konumlar, etkilerini ve belirtilerini değiştirebilir. Öyle ki bazılarında büyüme meydana gelebilirken, bazılarında herhangi bir büyüme etkisi görülmez. Ayrıca bazı vakalarda çok şiddetli semptomlara yol açabiliyor, bazılarında ise herhangi bir semptoma neden olmuyor.

Koldaki kist oluşumlarına kızlara göre erkeklerin çok daha fazla yatkın oldukları yapılan araştırmalar ile tespit edilmiştir.

Kolda Kist Neden Olur?

Kistlere ilişkin olarak yapılan araştırmalar çerçevesinde kistlerin tam olarak hangi nedenlere bağlı olarak meydana geldiklerine ilişkin olarak somut veriler bulunmaz. Ancak bazı istisnai kistlerde ortaya çıkışlarına yol açabilecek nedenlerin belli olduğu belirtilir. Bu neden ortaya çıktığı belli olan kistlerden birisi de koldaki kist oluşumlarıdır. Bu kistlerin genel olarak kolda meydana gelen yüzeysel ya da dahili nitelikli enfeksiyon oluşumları ve ayrıca kolda meydana gelen travmatik etkenler dolayısı ile ortaya çıktığı tespit edilmiştir.

Kolda Kist Belirtileri

Vücuttaki pek çok kist tipinin ilk evrelerinde semptom ortaya çıkarmadıkları bilindiği gibi ilerleyen evrelerinde çeşitli semptomların yaşanmasına neden olabildikleri de biliniyor. Bu çerçevede de koldaki kistlerinde belirtileri de ilk evrede kendisini göstermez. Ayrıca üst deri kistinin belirtilerinin, alt deri ve yağ dokusu kistlerinin belirtilerine göre daha belirgin ve daha etkin olduğu söylenebilir. Hatta daha erken dönemde belirtiler ortaya koyabilmesi ve tanısının koyulabilmesi dahi mümkün olabilir. Çünkü üst deri kistlerinin gözle görülebilir kistlerdir. Bunun yanı sıra koldaki kistlerin kolda bulundan kemik kabuğu üzerindeki yapının incelmesine ve buna bağlı olarak da hastanın çok şiddetli ağrı semptomları ile sürekli olarak karşı karşıya kalmasına neden olur. 

Koldaki Kist İçin Hangi Doktora Başvurulur?

Kolda meydana gelen kistin belirtilerinin görülmesi ya da bu bölgeye ilişkin bir rahatsızlığın söz konusu olması durumunda hastanın kontrol ve teşhis için mutlaka ortopedi uzmanına başvuruda bulunması gerekir. Eğer gerekli görülmesi durumunda hastanın genel cerrahi bölümüne yönlendirilmesi de söz konusu olabilir.

Koldaki Kistin Tanısı

Koldaki kistin yaratmış olduğu semptomlar üzerine uzman doktora başvurulduğunda hekim tarafından palpasyon (elle muayene) gerçekleştirilir. Daha sonra kesin sonuçlar için ‘MR’, ‘Sintigrafi’ ve ‘Tomografi’ gibi görüntüleme teknolojileri ile iç görüntü verileri alınır. Bu veriler alınarak, koldaki kistin büyüklüğü, etki alanı ve riskleri belirlenebilir.

Koldaki Kistin Tedavisi

Genellikle koldaki kistlerin kendiliğinde büyüme ve küçülerek, yok olma niteliğine sahip olması nedeni ile tedavi müdahalesinde bulunulmasına gerek bulunmayabilir. Bu gibi durumlarda görüntüleme sistemleri ile kolun içerisindeki kistin büyüme ve gelişim durumunun takibi belirli periyotta gerçekleştirilir. Bu takip süreci içerisinde kistin hasta açısından risk teşkil etmeye başlaması, etkileri ile ciddi semptomların oluşmasına neden olması durumunda ise cerrahi müdahaleler ile kistin bölgeden çıkartılması için cerrahi müdahaleler gerçekleştirilir. Koldaki kistin tedavisi için yapılan ameliyatlar genel anestezi uygulanarak gerçekleştirilir.  Bu çerçevede de kolun içerisinde bulunan kiste ulaşmak üzere kistin büyüklüğüne göre farklı boyutlarda kesi/kesiler atılır. Kemiğin içerisine girilmesinin ardından bölgedeki kistteki gaz ya da sıvı formdaki maddelerin boşaltımı özel iğne aspirasyonu ile gerçekleştirilir. Bu içinin boşaltılması işleminden sonra kistin duvar kısmı da uygun ekipman ile çıkartılır ve bölgenin dikiş ile kapatılması sağlanır.

Kol kistinin alınması için yapılan cerrahi müdahaleler genel olarak 10 dakika sürer.

Koldaki kistin tedavisi için uygulanan cerrahi müdahaleler genel anestezi altında yapıldığından hastanın aynı gün içerisinde eski sağlıklı haline kavuşması mümkün olmasa da tedavi müdahalelerinin ‘hafif’ kapsamda olması nedeni ile iyileşme süreci komplikasyonlar meydana gelmedikçe kısa olur.


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle