Koledok Kisti Belirtileri, Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri

Koledok kist anne karnında bebeğin gelişimi sırasında anormallik oluşması sonucunda ortaya çıkacak safra kanallarında meydana gelen kistlerin tedavisi yapılmalıdır.

Koledok Kist


Koledok Kist Tipleri

Safra kanallarında meydana gelen içerisi sıvı dolu olan kesedir. Karaciğerimizde üretilmekte olan safranın safra kanalları sonucunda pankreas maddesinden geçmesi sonucunda bağırsaklara boşaltılacaktır. Koledok kistleri ise oluşması sonucunda bulundukları kanallardan ayrı yapılar olarak görülmeyecektir. Koledok kistlerinin kanalların dilatasyonu syani kanalların genişlemesi sonucunda ortaya çıkacak olan nadir kistler olarak bilinmektedir. Daha çok bu kistlerin oluşması doğuştan meydana gelmektedir. Fetusun gelişimi sırasında meydana gelecek olan gelişimsel sorunlar neticesinde ortaya çıkacaktır. Doğumsal olarak safra kanallarında meydana gelen bu kistlerin antenatal dönem içerisinde tanısının konulması herhangi bir belirti olmaması sonucunda çok sıklıkla görülmeyecektir. Kist kadınlarda daha sıklıkla görülmesi ile bilinmektedir. Koledok kisti nedir sorusu sıklıkla akıllara geliyor. Bu kistin içerisinde ki sıvının artması sonucunda belirtileri de artacaktır.

Koledok Kist Belirtileri

Bebeklik dönemi içerisinde meydana gelen kistin oluşması sonucunda daha çoğunlukta karnın sağ üst tarafında ortaya çıkacak olan şiddetli ağrı oluşmasına yol açacaktır. Safra kanallarının tıkanması sonucunda hastalarda meydana gelecek bir diğer belirti arasında da cilt renginin sararması sonucunda sarılık yaşanması oluşacaktır. Hastalığın belirtileri olması sonucunda ses dalgaları kullanılarak çekilen ultrason görüntüleme tekniğinde hastaya tanı koymak bazı durumlarda yetersiz kalacaktır. Bunun sonucunda hastada şiddetli olarak karnın sağ üst bölgesinde meydana gelen ağrının neden kaynaklandığını anlayabilmek için bilgisayarlı tomografi ya da MR çekimi de söz konusu olacaktır. Kist oluşması sonucunda hastayı olumsuz etkileyecek durumlar meydana gelebilir. 

  • Karın ağrısı;
  • Ele gelen kist;
  • Sarılık;
  • Kolanjit.

Koledok kisti oluşması sonucunda ortaya çıkacak olan taş oluşumu sonucunda şiddetli ağrının meydana gelmesi durumu görülebilir. Buna eşlik edecek deri renginin sarıya dönmesi sonucunda hastanın tanısının konulması için ilk olarak ses dalgaları kullanılarak ultrason görüntüleme tekniğinin uygulanması gerekmektedir. Daha sonradan doktor tarafından ön görülmesi sonucunda bilgisayarlı karın tomografisi ya da MR çekimi de söz konusu olacaktır. Bunların sonucunda hastaya tanının konulması sonucunda tedavisi başlanmalıdır.

Koledok Kist Nedenleri

Koledok kistleri oldukça nadir olarak görülmektedir. Neden olduğu durum tam olarak günümüzde bilinmemektedir. Daha çoğunlukta pankreatikobiliyer bileşkesinde oluşan sorun sonucunda koledok ve pankreasın zamanından önce birleşmesi neticesinde fonksiyonların tam olarak görülmemesi sonucunda ortaya çıkacağı düşünülmektedir. Koledok oluşması sonucunda bunun farklı ç.eşitlere sınıflandırılmıştır. Tip 1 adı verilen koledok kistinde koledoğun boyutlarının genişlemekte olduğu görülecektir. Bu nedenle de karaciğerde oluşan safra yollarının oluşmadığı görülecektir. Tip 2 adı verilen koledok kistinde alt ucunda bir kısmında genişleme ortaya çıkacaktır. Tıp 3 diye adlandırılan kist ise pankreas kanalının olduğu bölgede ortaya çıkacaktır. Tıp 4 çok daha nadiren görülmekte olan bir kist türü olmaktadır.

Koledok ve safra yollarının çok fazla genişlemesine neden olacak bir durum gelişecektir. Koledok kist oluşması sonucunda hastalarda çok seyrek olarak tip 3 adı verilen kist görülmektedir.

Çok küçük yaşta koledok kist oluşması sonucunda hastaların daha çoğunlukla safra kanallarında tıkanıklık oluşması neticesinde hastanın safra tutulması ile sonuçlanabilir. Karaciğerin genişlemesine neden olacak bu durum tıkanıklığın ortadan kaldırılmaması sonucunda portal hipertansiyon gelişimine neden olacak bir durum geliştirebilir. Bunun sonucunda da hastalarda karaciğerine kan akışının sağlanamamasına neden olacaktır. Karın bölgesinde sıvı birikmesine neden olacak ve skar gibi ya da siroz gibi kalıcı bir hasarın oluşumuna neden olur. Kist duvarının büyümesi sonucunda kanser riskinin oluşmasına da neden olabilir.

Koledok Kist Tedavisi

Safra kanalında meydana gelen kist oluşması sonucunda hastanın yaşına bağlı olarak ve kistin tipine bağlı olarak tedavisinin aksatılmadan gerçekleşmesi sağlık açısından çok önemli olacaktır. Bu tür bir kist oluşması sonucunda en iyi tedavisi cerrahi yöntem uygulanarak gerçekleştirilmesi olacaktır. Bu kistin safra kanallarında tıkanıklığın oluşması sonucunda ğarı neden olacağından kistin tamamen bulunduğu bölgeden çıkartılmalıdır. eğer kist kanalların bir kısmını kapladığı için kanalların da çıkartılması gerekiyorsa kanalın yeniden oluşturulması ve bağırsağa dikilmesi de söz konusu olacaktır. Bu tedavi yöntemi sayesinde safra kanalları yeniden gerçekleşecek ve safranın kanala boşalması sağlanacaktır. Hastanın ameliyat sonrasında tekrarlama riski neredeyse görülmeyecektir. Hastanın tedavisi gerçekleşmesi sonrasında oluşabilecek komplikasyonlara çok dikkat etmesi ve ilaçlarını düzenli olarak kullanmalıdır. Tedavisini gerçekleştirmekte olan doktorun söylediği tarihlerde kontrollerini de aksatmaması çok önemlidir.


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle