Kolloid Kist Nedir? Neden Olur? Hangi Tedaviler Uygulanır?

Vücutta meydana gelen kist tiplerinden birisi olan kolloid kistin hangi nedenlerle ortaya çıktığı ve hastadaki semptomları ile birlikte nasıl tedavi edilebileceğine dair her şey.

Kolloid Kist Nedir?


Kolloid kist

Modern toplum dünyasında en sık görülen sağlık sorunlarından birisi olan kolloid kist rahatsızlığı, kist türleri arasında da en fazla görülen türüdür. Genel olarak iyi huylu olan yani içeriğinde kanser yapısı içermeyen ve bağ dokusu hücreleri içermekte olan bir kistik oluşum olarak tanımlanır. Vücudun her noktasında kist oluşumu meydana gelebilir ancak bazı kist tipleri bulundukları konumları itibari ile temel yapısı itibari ile zararsız nitelikli olsa da çevresinde oluşturacağı etkilerin, hassas bir noktada olması çok ciddi sağlık problemlerinin meydana gelmesine neden olabilir. Ayrıca bu kist tipinin beyinde sol lobda daha yoğun şekilde görülüğü belirtilir. Bu çerçevede de kolloidal kistik lezyonların beyin içerisinde yerleşim göstermesi ve burada sayısal artış yaşaması söz konusu olur. Beyin gibi bir noktada meydana gelen kistin zaman içeriisnde yaşayacağı büyümeler çok ciddi sağlık problemlerinin meydana gelmesine ve hatta hayati riskin söz konusu olmasına neden olabilir. Dış duvarlarının içerisinde daha ağırlıklı olarak sıvı formda olsa da ‘sümüksü’ olarak tabir edilebilecek bir formda olan maddeler içerir. Bu kistik lezyonun genel olarak asemptomatik olduğu belirtilir ancak bazı vakalarda beyin gibi dar ve önemli bir bölgedeki büyümesine bağlı olarak çevresindeki etkenlerde yaratacağı baskı ile çeşitli semptomlarının da görülebilmesi söz konusu olabilir.

Kolloidal kistinin genel olarak yetişkin kişilerde daha yoğun görüldüğü tespit edilmiştir. Ayrıca bu kiste kanserli hücre yapısına dönüşüm gibi bir eğilim bulunmaz.

Kolloid Kist Neden Olur?

Modern tıp teknolojisi altında yapılan araştırmalar ve inceleme gerçekleştirilen vakalar ile henüz vücutta meydana gelen kistlerin temel olarak hangi nedenlere bağlı olarak oluştuğunun somut verileri elde edilememiştir. Yani günümüzde tıp literatüründe vücuttaki kistlerin tam olarak neden meydana geldiği belirlenmemiştir. Bu çerçevede de beyindeki sol kısımda kolloidal kistik yapıların ortaya çıkışına yol açan nedenleri ile ilgili olarak somut veriler henüz bulunmamaktadır. Ancak günümüzde diğer kistlerde de olduğu gibi uzmanlar tarafından çeşitli verilere odaklı şekilde bazı teoriler geliştirilmektedir. Buna göre de kolloidal kist oluşumuna neden olan etkenler olarak;

 • Vücuttaki ufak boşluklarda bulunan zarlar içerisinde meydana gelen komplikasyonlar,
 • Beyinde, beyin omurilik sıvısının üretimini gerçekleştirmekle yükümlü olan özel dokularda yaşanan sorunlar,
 • Kişinin fiziksel yapısallığın da meydana gelen problemler,

gibi hususlar gösterilir. Bu nedenlere bağlı olarak beyinde kistik yapının meydana gelebilmesi söz konusu olabiliyor.

Kolloid Kist Belirtileri Nelerdir?

 Günümüzde sıklıkla görülen kolloid kist tiroid rahatsızlığı, temel olarak diğer kist türlerinde olduğu gibi ilk evrelerinde somut belirtiler ortaya koymaz. Ancak zaman içerisinde çevresinde bulunan dokulara ve hücrelere yaratmış olduğu baskı neticesinde çeşitli semptomların meydana gelmesine neden olabildiği gibi bir takım sağlık sorunlarının meydana gelmesinde de tetikleyici etki oluşturur. Bu çerçevede de kolloid kis tiroid rahatsızlığının özellikle ‘Hidrosefali’ isimli bir rahatsızlığın tetiklenmesine neden olduğu bilinmektedir. Bunun dışında vücutta yaratmış olduğu baskılar neticesinde;

 • Süreklilik teşkil eden çok yüksek güçte baş bölgesi ağrı semptomu,
 • Midede sürekli bulantı hissiyatı ve beraberinde gelen istifra,
 • Kollarda ve bacaklarda kuvvet kaybının meydana gelmesi,
 • Kalp atışlarında düzensizlik (özellikle yüksek hızda atış),
 • Vücut dengesinin yitirilmesi,
 • Uyku sorunlarının meydana gelmesi,
 • Sürekli ve yoğun şekilde terleme ve buna bağlı su kaybı,
 • Beslenme alışkanlıklarının bozulması ve iştahsızlık yaşanması,
 • Devamlı olarak sinir ve duyguların kontrol edilememesi,

gibi belirtiler meydana gelir. Ancak bu kolloid kist tiroid rahatsızlığının belirtileri farklı sağlık sorunları ile benzer rahatsızlıkları taşıyabiliyor olduğundan kesin tanısının koyulabilmesi için uzman doktora başvuru gerçekleştirilmesi gerekir.

Kolloidal Kist Tanısı

Günümüzde kolloidal kist tiroid rahatsızlığının tanısı için uzman hekim tarafından elle muayene tiroid bezi bölgesinde gerçekleştirilir. Bunun yanı sıra daha net ve somut verilerin görsel olarak elde edilebilmesi amacı ile bilgisayarlı tomografi ve ultrasongrafi testleri uygulanır. Bunun dışında tiroid hormonu seviyeleri ve biyopsi müdahaleleri ile de kistik yapının tanısı koyulabilir.

Kolloidal Kist Tedavisi Nasıl Yapılır?


Kolloid kist tedavi

Günümüzde vücutta ortaya çıkan tüm kistlerde olduğu gibi zararsız olması ve sağlığı riske etmemesi gibi durumlarda 1 santim küçük olması şartı ile tedavi uygulamasında bulunulmaz. Ancak kistin büyüme ve gelişim durumu düzenli testler ile takip edilir. İyi huylu olan kistlerde olduğu gibi bu kistte de meydana gelen sıvı birikimine özel iğne ile giriş ve içeriğindeki sıvı maddelerin çıkartılması tedavisi uygulanabilir. Bunun dışında kistle birlikte iltihaplanma meydana gelmiş  ise söz konusu iltihaplanmaya ilişkin olarak örnek alınarak, incelenir ve uygun antibiyotik nitelikli tedaviler uygulanır. Ancak kolloid kistin dejenere olması gibi bir durum söz konusu olur ise cerrahi müdahale gerekliliği doğar. Kistin dejenerasyon oluşturması, çevresindeki doku, hücre ve organlara zarar vermeye başlaması ve büyümeyi sürdürmesi durumunda cerrahi müdahale ile bölgedeki kistin ameliyat ile alınması gerçekleştirilir. Bu süreçte genel anestezi uygulamasında bulunulur ve iyileşme süreci diğer kist tiplerine göre biraz daha uzun olur.


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle