Koltuk Altı Kisti Nedenleri, Tedavisinde Kullanılan Yöntemler

Koltuk altında bulunan bezlerde meydana gelen kistik oluşumlara yol açan ana sebepler ve hastada yarattığı şikayetlerle birlikte tedavisinde kullanılan ilaç ve cerrahi tedavi yöntemleri.

Koltuk Altı Kisti

Temel olarak deri altında meydana gelen ve içeriğinde genellikle sıvı ancak bazı vakalarda solid yani katı durumda maddeler bulunan lezyon oluşumları olan kistler, vücudun her noktasında görülebilir. Farklı nitelikler taşıyabilen ve bölgesel özellikler barındıran kist tiplerinden birisi de koltuk altı kisti olarak belirtilir. Kistlerin genel özellikleri itibari ile koltuk altı gibi son derece nemli ve aynı zamanda da kapalı yani karanlıkta kalan bölgelerde ortaya çıkışı çok daha yüksek olasılıkta olur ki bu bölgelerde kistik lezyon görülme sıklığı hayli yüksek seviyede olur. Koltuk altında meydana gelen kistlerin, diğer kistlerde olduğu gibi temel olarak vücutta bulunan zararlı ve atık maddelerden kaynaklı olarak meydana geldiği biliniyor. Bu çerçevede de aslında vücut sağlığı açısından zarardan çok yararlı bir yapıya sahip olsa da koltuk altındaki kistin büyümesi çeşitli semptomların meydana gelmesine neden olacaktır. Çünkü büyüme ile olağandışı şekilde bölgede kendisine yer oluşturması ve buradaki hücre ve dokularda oluşturduğu baskılar semptomların meydana gelmesine neden olur. Bu durumda tedavisi için müdahalelerde bulunulması gerekliliğini doğurur.

Koltuk Altı Kisti Nedenleri

Vücutta meydana gelen kistlerin tam olarak neden meydana geldiklerine ilişkin olarak kesin bilgiler söz konusu değildir. Bu yüzden de vücutta meydana gelen tüm diğer kist tiplerinde olduğu gibi koltuk altı kistlerinde de çeşitli teoriler neden olduklarına ilişkin olarak tamamen bilimsel temelli olarak öne sürülür. Özellikle de kistlerin vücuttaki gelişimsel sorunlardan kaynaklı olarak ortaya çıktığı biliniyor. Bu kapsamda da koltuk altındaki derinin bazı hücrelerinin deri altında kalması sonucunda kistik lezyonlar meydana gelir. Söz konusu hücrelerin sıvı salgılama eyleminde bulunması sonucunda kistik lezyon ortaya çıkar. 

Koltuk Altı Kisti Semptomları (Belirtileri)

Kistlerin ilk evrelerinde herhangi bir şikayete yol açmadığı biliniyor. Özellikle de iyi huylu oluşumlar olması ve zararsız olması nedeni ile kistlerin vücutta ilk aşamada semptomlar yaratmaması söz konusu olur. Ancak büyüyen kistik lezyonların bölgedeki hücre ve dokularda yaratmış olduğu baskılar neticesinde belirli belirtilerin görülmesi mümkündür. Ayrıca kistlerin bulundukları bölgenin özel niteliklerine göre değişen belirtiler ortaya koyması da söz konusu olduğundan vücuttaki tüm kistik oluşumlara ilişkin olarak standart bir belirti listesinin verilebilmesi mümkün değildir. Koltuk altı kisti belirtileri, vücuttaki diğer bölgelerdeki kistik oluşumlara göre çok daha kısa süre içerisinde ortaya çıkar ve daha somut semptomlar olma özelliği taşırlar. Bu noktada bölgenin esnek bir yapıya sahip olmasının önemli bir etkisi bulunur. Çünkü büyüyen oluşumun bölgede elle tespiti çok daha basit olur. Sinir, deri ve lenf bezleri ile şekillendiğinden koltuk altında herhangi bir şişlik belirtisi çabuk fark edilebilir. 

Koltuk Altı Kisti Tanısı Nasıl Yapılır?

Koltuk altının fizyolojik nitelikleri çerçevesinde meydana gelen kistik lezyonların tespiti, çok erken evrelerden itibaren söz konusu olabilir. Özellikle de palpasyon yani elle muayene uygulamalarında çok rahat şekilde koltuk altı kisti tanısının koyulabilmesi mümkün olabilmektedir. Oval ve yuvarlak biçim yapısına sahip olması ile bölgedeki elle yapılan muayenelerde hemen hissedilebilir. Ancak tam ve kesin sonuçlar için bazı vakalarda uzman hekim tarafından ultrason ve MR gibi görüntüleme tetkiklerinde yapılması talep edilebilir.

Koltuk Altı Kisti Tedavi Yöntemleri


Koltuk altı kisti tedavisi

Koltuk altındaki kistik lezyon oluşumlarının tedavisi için hemen müdahalede bulunulmaz. Çünkü bu kistiklerin genel olarak iyi huylu olması ve zararsız olması hasta açısından semptomların ya da risklerin yaşanmasına yol açmaz. Bu gibi vakalarda uzman doktor tarafından dönem dönem yapılacak test ve kontrollerden oluşan bir takip sürecinin uygulanması tercih edilir. Eğer bu takip sürecinde kistin büyüme kaydettiği ve bölgede rahatsızlık teşkil etmeye başladığı tespit edilirse tedavisi için öncelikli olarak ilaç tedavisi uygulanır. Ancak bundan sonuç alınamaz ve ciddi risk teşkil eder duruma gelirse cerrahi müdahale ile koltuk altındaki kistin bölgeden alınması söz konusu olur. Bunun içinde uzman doktor tarafından öncelikli olarak lokal anestezi ile bölge uyuşturulur. Daha sonra kistin büyüklüğüne göre kesiler açılarak, bölgedeki kiste ulaşılır ve yerinden çıkartılır. Ancak bu cerrahi müdahale en son aşamada tercih edilir ve mümkün olduğunda hastanın durumunun en zorlu olduğu aşamalarda uygulanır.


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle