Komplike Kist Nedir? Komplike Kist Belirtileri Nelerdir?

Komplike kist, vücudun hemen her organında görülebilen, yumuşak ya da sert şekillerde görülebilen, bazı organlarda ele gelebilen içi dolu keselerdir.

Komplike Kist

Komplike kist, vücudun bir çok organında görülebilen içi dolu keseciklerle karakterize kistlerdir. İçindeki madde sıvı ya da katı olmasına göre isimleri değişmektedir. 

Komplike kistler genelde böbrek, yumurtalık, meme gibi organlarda görülebilmektedir. Kistlerin sayısı birden fazladır ve büyüklükleri değişkenlik göstermektedir. 

Komplike Kist Kanser Midir?

Komplike kist, ultrason ile görüntüleme sonucunda içi sıvı dolu kesecikler halinde görünmekle birlikte üzün salkımına benzer yapıdadırlar. Kist yapısı organın işlevini bozmadığı sürece rutin kontrollerle takip edilir. 

Komplike kistler organlarda büyüme eğilimini gösterse de kist değil, iyi huylu tümörler olarak adlandırılmaktadır. Kistin bulunduğu organdan alınan biyopsi ile iyi huylu ya da kötü huylu olduğu saptanıp gerekli önemler alınır ve tedavi edilir. 

Kistik Komponent Nedir?

Organlar üzerinde birleşik şekilde duran ve organla bütünleşmiş kistlere verilen ad olarak geçen kistik komponent, yüzeysel organlarda ele gelebilen (meme gibi) kistler olarak adlandırılır. 

 

Kistler, memede, tiroid, böbrek, çene, over, karaciğer gibi bir çok organda oluşabilmektedir. Organ yüzeyinde kesecik ve / veya kesecikler oluşur ve içi sıvı, yarı katı madde ile dolarak oluşurlar. Görüntüleme yöntemi ile saptanan bu kistler için biyopsi alınarak iyi ya da kötü huylu olduğu teşhisi koyulur ve tedavisi yapılır. Vücut için zararlı olmayan ve kötü huylu olmayan kistler için vücuda dışarıdan invaziv girişim yapılmaz ve rutin aralıklarla takibi yapılır. Kistin artış gösterip tüm organı kaplaması ise asla beklenmez. 

Organlarda Oluşan Kistik Lezyonlar

Hemen her organda görülebilen kistik lezyonlar, çoğunlukla memede, böbrek, tiroid, over (yumurtalık), karaciğerde görülmektedir. Kadınların her duş sonrasında yapması gereken meme muayenesi ya da tesadüfen ele gelen kitle ile doktora başvurması ile teşhisi koyulabilir. 

Tiroid bezi (guatr) üzerinde çıkan kistik lezyonlar ise vücut için hormonal dengesizlik yarattığı zamanlarda fark edilmektedir. Ayrıca dış yüzeyinde çıkan kistik lezyonlar, boyun bölgesinde öne doğru büyümeler göstererek kendini belli edebilir. Guatr üzerindeki kistler kişiler iki ters etkiye neden olmaktadır. Fazla çalışmasına neden olduğu durumlarda, zayıflama, sinirlilik, anksiyete gibi durumlara neden olur. Az çalışmasına neden olduğu durumlarda ise, şişmanlık, aşırı uyku hali, yorgunluk, ve gereğinden fazla sakinlik durumlarına neden olmaktadır. 

Over üzerinde çıkan kistik lezyon, kendini daha erken belli etmektedir. Kadınlar oluşacak bu durum, yüzde kıllanma, adet gecikmeleri ya da kesilmeler, kasıklarda ağrı ve baskı, vücut üzerinde aşırı kıllanmalara neden olmaktadır. Kadınların korktuğu over kisti, önlem alınmaz ise infertiliteye neden olabilmektedir. Over kaynaklı kısırlıklarda, sağlam kalmış over kullanılarak gebelik tedavisi uygulanabilir. 

Diğer organlar üzerinde oluşan kistler ise, organ fonksiyonunu bozduğu ya da tesadüfen yapılan detaylı muayenede rastlanmaktadır. Üzüm salkımı gibi görüntü veren solid ve lezyonlar, organ üzerinde kabarcıklar halinde görüntülenir. 

Memede Komplike Kist – Solid Lezyon

Meme içerisindeki süt kanalları ve yağ dokusu arasında, küçük kabarıklar halinde bulunan solid lezyon, ele gelebilen kitleleri oluşturmaktadır. Her kadının mutlaka duşta ve duş sonrasında rutin meme muayenesini yapması ve ele gelen kitle hissi olanlar doktora başvurması gerekir. 

Kadınların en çok korktuğu kitle durumlarından biri olan memede kitle varlığı olanlar, doktor muayenesinden sonra yapılan tetkikler ve görüntüleme yöntemi ile saptanmaktadır. Genellikle ultrason ve mamagrafi yöntemi kullanılırken, ultrasonda ses dalgaları yöntemi ile memede kitlenin solid lezyon ya da kötü huylu bir tümör olup olmaması kısmen anlaşılabilir. Çünkü solid lezyon içerisinde sıvı vardır ama tümör dediğimiz durum, hücrelerin anormal olarak çoğaldığı ve orada küme şeklinde büyüdüğü durumlardır ve haliyle solid lezyon dan sert yapılardır. 

Aile Hekimlikleri ve Toplum Sağlığı’nın  yürüttüğü ‘Erken Teşhis Hayat Kurtarır’ projesi, 40 yaş sonrasındaki kadınların rutin mamagrofi çektirmesi, rahim ağzı kanseri için de Smear testi yaptırması devlet tarafından karşılanmaktadır. Memede rastlanan kitle olması durumunda bir genel cerrahinin kontrol etmesi için kadın sevk edilir. 

Memede her komplike kist kanser değildir. Bu da yapılacak olan testlerle anlaşılmaktadır. Yine aynı şekilde over üzerinde çıkmış olan kistler kanser değildir ve tedavisi mümkündür. Bu tür durumlarda yapılan hormon tedavisi ile kistlerin küçülerek yok olması, işe yaramaz ise cerrahi yöntem ile çıkarılması mümkündür. Tedavisi mümkün olan bu kistler dikkatli şekilde izlenmeli ve organın yapısal, fonksiyonel işlevinde bozulmalar var ise bir an önce önlemi alınmaz ise tehlikeli olabilir. Kistlerin kanser olmaması, tedavisi mümkün olan fakat fark edilmez ise kansere dönüşebilecek yapıya sahip oldukları unutulmamalıdır. 

Tedavisi yapılmayan kistler organın yapısını ve fonksiyonunu bozarak vücuda zarar verebilir, organ kaybına neden olabilir. 

 

 


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Toplam 1 oy, ortalama: 5,00 en fazla 5)
Loading...
Yorum ekle