Köpek Kisti Belirtileri, Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri

Köpek kisti hayvanlardan insana bulaşmakta olan hidatik kist olarak da isimlendirilen karaciğer ya da akciğer gibi organlarda sıklıkla görülen bir kist türü olmaktadır.

Köpek Kisti


Köpek Kisti Tomografi Görüntüsü

Köpek kisti olarak bilinen karaciğer, dalak ya da akciğer gibi organlar üzerinde oluşur. Hidatik kist içerisi sıvı dolu olan ve etobur hayvanların dışkılarında bulunan bir parazitin insanların tüketmesi sonucunda meydana gelecek olan kist türü olmaktadır. Bu kist insanlara hayvan dışkısının bulaşmakta olduu su, sebzeler ya da başka gıdalar sonucunda parazitin kana bulaşması sonucunda ortaya çıkacaktır. Ekinokok adı verilen bu paraziti oral yolla tüketen kişilerde kuluçka dönemi sonrasında köpek kistinin oluşmasına neden olur. Köpek kisti daha sıklıkla karaciğer organında oluşmaktadır.

Köpek Kisti Belirtileri

Parazitin yumurtalarının insanlara bulaşması sonucunda ilk olarak bir kuluçka dönemi ortaya çıkacaktır. Bunun sonucunda hastalık insanlara geçmesi ve karaciğer ya da dalak gibi iç organlara yerleşmesi sonucunda kist meydana gelir. Köpek kisti oluşması sonucunda iyi huylu olması ile bilinmektedir. İlk zamanlarda kistin herhangi bir belirtisi ortaya çıkmayacak ve zaman içerisinde kistin büyümesi ile belirtileri de ortaya çıkar. Bu belirtiler sıklıkla karaciğer üzerinde oluşan hidatik kistin belirtileri ise şunlar olacaktır.

  • Ağrı;
  • Şişme;
  • Sarılık;
  • Solunum sorunları;
  • Yüksek ateş;
  • Bulantı;
  • Öksürme;
  • Ritim bozuklukları yapar.

Karaciğer ya da böbrek gibi organlarda gelişmekte olan köpek kistinin belirtileri kistin içerisinde oluşan sıvının artması sonucunda ortaya çıkacaktır. Akciğerlerde meydana gelen kist sonucunda hastanın göğüs ağrısı ciddi oranda oluşacağı gibi karaciğerde meydana gelen kist sonucunda karnın sağ üst bölgesinde ciddi bir ağrının oluşması görülecektir. Ayrıca kişilerde meydana gelen bu kistin patlama ihtimali de unutulmamalıdır.

Bu durumda içerisinde ki sıvının iç organlara bulaşması hayati tehlikenin oluşmasına neden olacaktır.

Köpek Kisti Nedenleri

Kistin oluşmasına neden olan Echinococcus granulosus isimli parazitin etobur olan kurt ya da köpek gibi hayvanların bağırsaklarında bulunan bu parazitin dışa çıkması sonucunda aylar boyunca canlı bir şekilde kalacaktır. Hayvanların dışkısı sonucunda dışa atılacak olan yumurtaların insanların tükettikleri gıdalara ya da içme suyuna bulaşması sonucunda insanlara bulaşacaktır. Ayrıca hava yoluyla da bulaşabilir. İnsandan insana bulaşamyacaktır. Parazitin dışa atılması sonucunda yağmur ya da rüzgar gibi yollarla daha hızlı bir şekilde yayılacaktır. Bu parazit bir süre yeryüzünde canlı kalacağı için kişilere bulaşması sonucunda kan yoluyla ya da lenf sonucunda hastaların karaciğer ya da akciğer gibi organları üzerinde hidatik kist oluşumuna neden olacak bir durum oluşmasına neden olur.

Köpek Kisti Tedavisi

Köpek kistlerinin çok küçük olması durumunda doktor tarafından bunun için çekilecek olan ultrason görüntülerinde ya da MR gibi görüntüleme teknikleri sonucunda tanı konulacak ve kistin büyüklüğü belirlenecektir. Bunun sonucunda tedavisi için büyük kistlerin bir an önce ameliyat olması gerekmektedir. Kistin boyutuna ve konumuna bağlı olarak tedavisi yapılacaktır. Laparoskopi yöntemi ya da açık cerrahi ile kistin içerisinde oluşan sıvının asla patlatılmadan çok dikkatli bir şekilde kistin bulunduğu bölgeden çıkartılarak tedavisi hastaya uygulanacaktır. Kistin tedavisi için ilaç tedavisi yeterli olmayacağından dokuya baskı yapmakta olan kistin mutlaka cerrahi yöntem uygulanarak çıkartılması gerekmektedir.

Köpek Kisti Bitkisel Tedavisi

  • 3 tane keçiboynuzu;
  • 1 su bardağı su.

Köpek kistini tedavisinde yardımcı olacak bitkisel kür için keçiboynuzu kürü uygulanmaktadır. Bunun için orta büyüklükte olan 3 adet keçiboynuzu küçük parçalara konularak 1 su bardağı suyun içerisine konulur. 15 dakika boyunca ağzı kapalı bir şekilde kaynatılmalı, sonrasında ağzı kapalı olacak şekilde keçiboynuzu çayının olması için demlenmesi gerekiyor. Ağzı yakmayacak şekilde ılık olması durumunda kürün sabah ve akşam her defasında yeniden demlenerek içilmelidir. Bu kür 21 gün boyunca her sabah ve akşam aç karnına içilmelidir. Sonrasında birkaç gün beklenmeli ve sonrasında tekrardan uygulanır.


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle