Kordon Kisti Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Erkek bebeklerde anne karnında gelişimi sırasında tam olarak gelişimini tamamlayamaması sonucunda testis kanalı açık kalır. Bu durumda da doğumsal kordon kisti oluşur.

Kordon Kisti


Kordon Kisti Ultrason Görüntüsü 

Kordon kistine aynı zamanda da hidrosel adı verilmektedir. Hidrosel, kasığın anne karnında açık kalması sonucunda kanalın karnın iç zarının kasık kanalından az aşağı doğru testislerin bulunduğu bölgeye doğru uzaması sonucunda meydana gelecektir. Bebek anne karnında gelişmeye başladığı zamanlarda erken dönemlerde testislerin böbreklerle aynı yerde oluşacaktır. Fakat bebeğin anne karnında büyümesi ile birlikte bu testisler aşağı doğru inecektir. Gebeliğin son aylarında ise kasın kanalından testislerin bulunduğu torbaya doğru inecektir. Testislerin inmesi sonucunda bu kanalın kapanması gerekmektedir. Eğer ki orada oluşan kanal kapanmaması sonucunda bağırsaklar ya da yumurtalıkların karnın iç organından kasık kanalına inmesi sonucunda da kordon kisti adı verilen durum ortaya çıkacaktır. Kasığın orada bulunan kanal karnın iç organlarında geçmesi durumunda olmaması sonucunda karın içerisinde suyun geçmesine neden olmayacak kadar dar olacaktır. Bu durumda da kordon kisti meydana gelir. Bunun sonucunda sadece karın içerisinde oluşan su kasık kanalından geçmesi sonucunda aşağı geçecektir. Kasık kanalında şişliğin oluşmasına neden olur. 

Genellikle kordon kistleri erkek çocuklarında doğumsal olarak meydana gelecektir. Fakat bazı çocuklarda ilerleyen yaşlarda da ortaya çıkması mümkün olacaktır. Su toplanması sonucunda ortaya çıkacak bir durum oluşabilir. Bunun sebepleri arasında çocuğun herhangi bir travma yaşaması ya da epididimit adı verilen ve testisin örtülmesini sağlayacak olan bezin iltihaplanması ya da testislerden birinde tümör oluşması gibi durumlarda meydana gelecektir. Kordon kisti oluşması durumunda içerisinde ki sıvı kasık kanalında daha da belirgin bir hal alacaktır. Muayene sırasında kasık kanalında ele gelir bir kitle oluşacaktır.

Bu kitlenin ultrason muayenesi içerisinde bakıldığı zamanlarda dış tarafının zarla kaplı olduğu bir su kesesi görülecektir. 

Kordon Kisti Nedenleri

Testisi çevrelemekte olan kese içerisinde sıvı bulunmaktadır. Eğer ki kordon kisti oluşması durumunda bu sıvının daha fazla olması sonucunda ortaya çıkacaktır. Testislerin kayganlığını sağlamak amacıyla kişilerde bir miktar sıvı bulunacaktır. Fakat bu sıvının çok fazla olması durumunda kordon kisti oluşacaktır. Bu durum yeni doğan bebeklerde yaklaşık olarak %2’sinde görülmektedir. Bunun sonucunda kişilerde testislerinde bir tanesinin ya da her ikisinde de oluşması söz konusu olabilir. Kordon kisti oluşması durumunda testisin iki katman arasında çok fazla sıvı birikmesi sonucunda meydana geleceğinden sıvının toplanması ile belirlenecek olan bir hastalık olarak bilinir. Burada ki sıvının duru ve rengi ise saydam olması ile bilinmektedir. Kordon kistinin oluşması daha çok doğumsal olarak gelişecektir. Bu nedenle spermatik dokunun kapanmasına neden olur. Şişliğe yol açacak ve testisi çevreleyecek kanal bazen üst ve alt bölgesi kapanacaktır. Kist içerisinde sıvı barındıracaktır. Fiziksel olarak yapılacak olan muayene esnasında kasık bölgesi içerisinde sert bir kitle ele gelecektir. Bu durum kordon hidroseli ya da kordon kisti olarak da isimlendirilecektir. 

Kordon Kisti Tedavisi

Bebeklerde bir yaşın altında olması durumunda çok fazla ameliyat önerilir. Kanalın kendiliğinden kapanması beklenecektir. Bebeklerde bir yaşına gelene kadar kanal kapanması beklenecektir. Eğer ki yaşı bir civarında olmasına rağmen kanal kapanmaması durumunda ya da büyümesi sonucunda bu durumda fıtık oluşmasına neden olacaktır. İlaçlarla tedavi edilmeyecek olduğundan cerrahi tedavi uygulanması gerekecektir. Ayrıca iğne ile aspirasyon tedavisi de önerilebilir. İğne tedavisi eğer ki tercih edilmesi sonucunda bunun için ultrason görüntüleme tekniği uygulanarak ince bir iğnenin kist içerisine girmesi sonucunda kistin içerisinde ki sıvı boşaltılacaktır. Fakat aspirasyon olanlar daha sonradan kistin tekrardan içerisinde sıvı birikmesine neden olacak bir durum oluşacağından bu durum sıklıkla tavsiye edilmemektedir.  Bu nedenle de çok fazla tavsiye edilen bir durum olmayacaktır.

Ameliyat yöntemi uygulanacağı zaman bunun için üroloji doktorları ya da çocuk cerrahi uzmanı tarafından yapılması gerekmektedir. Tedavinin gerçekleşebilmesi için ilk olarak kistin içerisinde ki sıvı boşaltılacak ve ardından da kistin duvarları çıkartılacaktır. Bu durumda sperm kanalına asla zarar verilememelidir. Açık kanalında kapanması gerekmektedir. Bebeklerde oluşması durumunda bir gece hastanede yatması gerekebilir. Pansumanları her zaman için yapılmalıdır.


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle