Koroid Pleksus Kisti Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri

Koroid Pleksus Kisti %2 kadar büyük bir oranda gebeliğin ilk haftalarında bebeğin beyninde tespit edilir. Herhangi bir tedavi uygulanmadan gebeliğin ortalarına gelindiği zaman yok olur.

Koroid Pleksus Kisti


Koroid Pleksus Kisti Ultrason Görüntüsü

Beyinde bulunmakta olan Koroid pleksuslar ventrikül içerisinde bulunmaktadır. Omurilik sıvısının salgılanması açısından önemli bir rol üstlenmektedir. Bebekte beyin kisti tanımlanması koroid pleksusta oluşması durumunda kistik oluşumlar milimetrik olarak görülecektir. Bu daha çok anne karnında gelişmekte olan bebekte görülecek olan bir kist türü olmaktadır. Gebeliğin ikinci trimestr denilen dönemi içerisinde olduğu süre içerisinde 15 ile 17 haftalık gebelik dönemi içerisinde görülecek ve kistlerin daha çok gebeliğin 26. haftaya ulaşması durumunda kendiliğinden ortadan kalkması ile bilinmektedir. Bebek beyninde Koroid pleksus kisti diyebilmek için kistin büyüklüğünün 2 milimden daha büyük olması gerekmektedir. Kist tek taraflı sol bölümde oluşacağı gibi bilateral olarak iki taraflı da meydana gelebilir. Bu kist birçok gebelikte çekilecek olan ultrason görüntüleme tekniğinde ortaya çıkabilmektedir. Bebek beyninde koroid pleksus bezinde meydana gelecek olan sol ya da sağ bezde içerisi sıvı dolu olan çok küçük bir boşluk olarak kistler ortaya çıkacaktır. Omurilik ve beyin sıvısı ile dolu olacaktır. Fetüslerde meydana gelecek ve çekilecek ultrason görüntüleme tekniğinde ortaya çıkacaktır.

Daha sıklıkla doğumdan öncesinde hiçbir sorun olmadan kendiliğinden iyileşme gösterecektir. Hem erkek bebeklerde hem de kız bebeklerinde eşit miktarda görülmesi ile bilinmektedir. 

Koroid Pleksus Kisti Nedenleri

Bebeklerin beyninde koroid pleksus kisti oluşmasının nedenleri günümüzde tam olarak bilinmemektedir. Fakat koroid pleksus kisti hücrelerin katmanlarında oluşması durumunda içerisinde sıvı sıkışması halinde koroid pleksus kisti oluşması da söz konusu olabilecektir. koroid pleksus kistinin oluşma nedenleri arasında cildin altında oluşması ile gerçekleşebilir. Bu bez daha çok koroid pleksus bezinde gebeliğin 6. haftası itibari ile oluşmaya başlayacaktır. Yaklaşık olarak 25. hafta itibari ile kendiliğinden kaybolacaktır. Bu bez beynin üzerinde bulunmaktadır. Fakat beynin düşünme yetisi ya da akıl yürütme gibi alanlarında etkili olmayacaktır. Bu nedenle de oluşması durumunda bebeğin herhangi bir şekilde zekasını etkilememesi ile de bilinmektedir. Bazı otizm sahibi olan kişilerde ise öğrenme engeli olarak ya da spektrum bozukluğu ile ilişkilendirilmemesi ile de bilinmektedir. Kişilerde meydana gelecek olan Koroid pleksus bezinde meydana gelecek olan kist kişilerin zihinsel olarak gelişiminde asla sorun teşkil etmeyecektir.  Koroid pleksus kisti oluşması durumunda bazı bebeklerin trizomi 18 ile dünyaya gelmeleri de söz konusu olacaktır. Kromozomlarını etkileyecek olduğundan bu sorunlar doğum kusurları olarak kalpleri ile ilgili sorunlar olması, anormal şekilde kafa büyüklüğünün oluşması, küçük ağız ya da solunum sorunlarının olmasına da neden olacaktır. 

Koroid Pleksus Kisti Tedavisi

Kist oluşması durumunda gebeliğin ilk haftalarında oluşacak ve bebek anne karnında gelişim süreci içerisinde hamileliğin ortalarına gelinmesi sonucunda bu kist yok olacaktır. Çok nadiren bebeklerde beyninde kist ile doğacaktır. Fakat hamilelikte 25. haftaya gelinmesine rağmen bebeğin beyninde kist hala ultrason da görülmesi durumunda bebeğin kromozom sonucunda belirtileri arasında bir şey olmasa da kromozom sonucunda bebeğin trizomi 18 sendromu ile birlikte doğacaktır. Bu çok nadiren görülen bir durum olmaktadır. Bebeğin bu şekilde yaşaması genellikle anne karnında bebeğin kromozom fazlalığı sonucunda kistin oluşması nedeniyle bebek anne karnında ölecektir. Bu şekilde doğan çok nadir bebek olduğunu ve tedavisi yapılması beklenmeden doğan bebeğin hayati tehlikesi olacağından yaşamını birçok bebek kaybedecektir.

Koroid Pleksus kisti oluşması durumunda yaklaşık olarak yapılan araştırmalar gösteriyor ki %98 kadar büyük bir oranda gebeliğin kendiliğinden kaybolması ile bilinmektedir. Gebe kadınların yaklaşık olarak %2’sinde bu kist görülmesi ile bilinmektedir. Anne karnında bulunan bebeğin beyninde kist görülmesi sonucunda herhangi bir tedavi yöntemi bebeğe müdahale edilmesi mümkün olmadığından gerçekleşmeyecektir. Hamileliğin ilerleyen haftalarının gerçekleşmesi beklenecektir. Bu kist durumu olması sonucunda tek taraflı olacağı gibi iki taraflı olması da söz konusu olur. Kromozom anomalisi adı verilen durumda risk oluşmasına neden olmayacaktır.


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle