Korpus Luteum Kisti Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri

Folikül kesesinin her adet dönemi içerisinde büyüyerek çatlamaması sonucunda Korpus Luteum Kisti meydana gelir. Belirtileri ortaya çıkması durumunda hasta ameliyat edilmelidir.

Korpus Luteum Kisti


Korpus Luteum Kisti Ultrason Görüntüsü

Daha çok üreme döneminde olan bayanlarda görülmekte olan bir kist türü olmaktadır. Folikül bayanların adet dönemi içerisinde yumurta salarak gebe kalmasını sağlayan bir kese olmaktadır. Bu kese büyür ve adet dönemi içerisinde çatlar. Eğer ki folikül çatlamaması durumunda ilk olarak folikül kist adı verilen kist türü ortaya çıkacaktır. Daha sonrasında ise kendiliğinden birkaç ay içerisinde bu kistin iyileşmesi beklenecektir. Fakat korpus luteum kisti açığa çıkması ile de bayanlar karşı karşıya kalabilir. Bu durum kendiliğinden kaybolacağı gibi bazı bayanlarda normal bir şekilde folikül kesesinin büyümesi sonucunda içi sıvı dolu olan kist meydana gelecektir. Bu sıvı bazı durumlarda şeffaf olacağı gibi bazı bayanlarda kan ile dolu olması ile de bilinmektedir. Bu kistlere genel olarak fonksiyonel yani işlevsel kistler olarak adlandırılmaktadır. Sarı cisim olarak isimlendirilen korpus luteum sayesinde bayanlarda oluşacak kistin folikül kesesinin çatlamaması sonucunda LH hormonunun etkisinin az olması sonucunda meydana gelecek olan kistler olarak adlandırılmaktadır.

Korpus Luteum Kisti Nedenleri

Folikül kistin çatlamaması sonucunda meydana gelecektir. Folikül gebeliğin oluşması için rahmi bu duruma hazırlayacak ve aynı zamanda da bayanlarda östrojen salgılanmasında etkili olacaktır. Bu kistin oluşması sonucunda bayanlarda sıklıkla adet düzensizliği görüleceği gibi bazı bayanlarda ise kısırlık gibi durumlar gelişebilir. Ayrıca Korpus luteum kisti oluşması sonucunda kistin basınç yaparak yırtılması da görülebilir.

Bu durumda kistin kanamaya yol açacağı gibi bayanlarda şiddetli bir karın ağrısının oluşmasına, titreme ve üşüme gibi sonuçların da meydana gelmesine neden olacaktır.

Bayanlarda meydana gelen korpus luteumdan salgılanacak olan progesteron hormonunun bayanların adet dönemi içerisinde gerçekleşmesi sonucunda gebelik için rahmin hazırlanması söz konusu olacaktır. Eğer ki bu durum gerçekleşmemesi sonucunda rahmin iç tabakasında değişikliklerin oluşmasına neden olacak bir durum meydana gelecektir. Folikül kesesinin çatlayamaması durumunda içerisinde fazlasıyla sıvı birikecek olması nedeniyle korpus luteum kistinin oluşmasına neden olacaktır. Bu isimle oluşan kistlerin 4 santim büyüklüğünde olacağından çok ciddi büyük boyutlara nadiren bayanlarda ortaya çıkacaktır. Daha çoğunlukla meydana gelen kistlerin bir süre geçmesi sonucunda herhangi bir sorun çıkarmadan kendiliğinden yok olması ile de bilinmektedir. Bu kistler sol ya da sağ yumurtalık üzerinde meydana geleceği gibi nadiren görülen her iki yumurtalık üzerinde de görülmesi mümkün olacaktır.

Korpus Luteum Kisti Tedavisi

Korpus luteum kisti sonucunda belirtiler ortaya çıktığında hastanın ultrason görüntülemesi sonucunda tanısı konulabilir. Bu kistlerin cinsel ilişki sırasında özellikle şiddetli bir ağrının oluşmasına neden olacak durumlar oluşabilir. Kistin yırtılması sonucunda kanamanın çok yoğun olduğu görülecektir. Bunun sonucunda hastaya müdahale edilerek kanamanın durması ve kistin duvarlarının çıkartılması gerekmektedir. Daha çok Korpus luteum kistini cerrahi yöntem uygulanarak tedavisinin yapılması için kadın doğum uzmanları tarafından hastaya genel anestezi verilerek gerçekleştirilecek olan laparoskopi yöntemi ile kist ameliyatı gerçekleştirilecektir. Bunun sonucunda hastanın gebe kalması ameliyat sonrasında 6 ay sonra gerçekleşecektir.

Hastalarda meydana gelen Korpus luteum kisti oluşması durumunda bunun tanısını koyabilmek için ses dalgalarının yardımı sonucunda ultrason çekimi yapılması gerekmektedir. Bunun sonucunda hastaya tanı konulacaktır. Hastalara tanı konulması durumunda kistlerin kendiliğinden geçmesi beklenecek ve hasta gözlem altında tutulacaktır. Küçük kistler için herhangi bir tedavi gerekmeyecektir. Kistin takibi sonucunda küçülme meydana gelmemesi durumunda hastalarda kistin yırtılma ihtimali olması gibi durumlar oluşması göz önüne alınarak kendiliğinden bir iki ay içerisinde kaybolmayan kistlerin tedavisi gerekmektedir. Burada meydana gelen kistlerin yumurtalık kanserine neden olacak bir sorun olmasına neden olmayacak iyi huylu olan kistler olmaktadır. Kistin tedavi sonucunda tekrarlama riskinin bulunması ile bilinmektedir.


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle