Kortikal Kist Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri

Sağ ya da sol böbrekte böbreğin dış bölümü olan kortikal kısmında meydana gelen içi sıvı dolu olan keseciklerdir. Sırt kısmında ağrı olmasına neden olur. Birçok tedavi yolu bulunmaktadır.

Böbrekte Kortikal Kist

Her yaşta görülebilen ve hem kadınlarda hem de erkeklerde eşit oranda görülmekte olan Kortikal kistleri renal korteks konumunda bulunurlar. Böbrek korteksi, böbreğin dış bölgesinde bulunan ve kişilerin kanın temizlenmesini ve kirli olan maddeleri ya da toksinleri insan vücudundan çıkarması konusunda önemli rol oynamaktadır. Bu bölgede oluşan kistler kortikal kist adı verilmektedir. İçerisi sıvı dolu olan keselerdir. Böbrek üzerinde birden fazla kortikal kist görülebilir. Sağ polde olacağı gibi sol böbrek alt polde kısımda da ya da her iki böbrek üzerinde de görülebilir. Kortikal kistleri tehlikeli değildir. Fakat büyümesi durumunda ağrının oluşması sonucunda kişiyi olumsuz yönde etkileyecektir.

Kortikal Kist Nedenleri

Yapılan incelemelerde henüz kortikal kistin nedenleri bilinmemektedir. Böbrek glomerüllerin kistin oluşmasında önemli rol oynamaktadır. Konjenital modifikasyon sonucunda da oluşacak ve böbrek üzerinde anormal değişiklikler olacaktır. Bu durumda kişilerin sık sık enfeksiyon kapmalarına neden olur. Kistin görülmesi daha çok yaşı ilerlemiş olan kişilerde görülmesi de mümkündür. Genç olan kişilerde de kortikal kist görülmesi söz konusu olabilir.

Böbreğin kortikal bölgesinde ya da yakınlarında anekoik kistlerde görülebilir. Böbreklerde oluşan anekoik kist oldukça fazla rastlanan bir kist türü olmaktadır. Teşhis edilmesi zor olan, küçük boyutlarda olan ve zamanla büyüyen kist olmaktadır. 10 santim boyutlarına kadar ulaşabilirler. Herhangi belirti vermeyeceğinden kistin erken dönemlerinde teşhisi zor olmaktadır. Daha çok her iki böbreğinde alt kısmında polde görülürler. Kortikal bölgede meydana gelen anekoik kistlerin yapısı daha büyük olmaktadır.

Yapılan ultrason tetkiklerinde böbreklerde Hipodens lezyonları da görülebilir. Bu lezyonların görülmesi dokunun yoğun olması durumunda söylenecektir. Henüz kist olmamış ve dokunun da çok fazla bozulmadığı anlamına gelir.

Bilateral renal kistler, böbreğin renal bölgesinde oluşan ve basit yapıları olan büyümesi durumunda böbreğe baskı uygulayıp komplikasyonlara yol açacak olan kistler olmaktadır. Böbreğin alt ya da üst bölgelerinde meydana gelebilirler.

Ekzofitik kortikal kistler dışa doğru hızlı bir şekilde büyüyen kistler olmaktadır. Böbreklerde meydana geldiği zaman dışa doğru büyüyecek ve bir balon görünümünde olacaktır.

Kortikal Kist Belirtileri

Kortikal kist oluşması durumunda eğer ki kişilerin böbrek rahatsızlığı olması durumunda, böbreğin çalışmasını bozacaktır. Böbrek fonksiyonlarının ciddi oranda etkileyecektir. Kişinin böbreğinde herhangi bir problemin olmaması durumunda, ciddi komplikasyonların oluşmayacağı durumdur.

  • Kistin çok büyümesi durumunda hissedilebilir bir kitle meydana gelecektir;
  • Sık sık idrara çıkma;
  • Ağrının oluşması;
  • Sırt ya da kaburga bölgelerine yayılan ağrı;
  • Koyu tonda idrar rengi;
  • Yüksek ateş;
  • Yüksek tansiyon.

Basit Kortikal kistleri olması nedeniyle çok büyük boyutlara ulaşmaması nedeniyle fazla belirtisi olmayacaktır. Böbrek üzerinde oluştuğu zaman rutin bir kontrolde çekilecek olan MR ya da ultrason muayenesi içerisinde görülecektir. Daha çok sırt bölgesinde oluşan ağrı meydana geldiği zaman kistin büyümesi sonucunda bu belirti ortaya çıkar. Oluşan ağrının şiddetli olmamasına rağmen uzun süre geçmeden sağ ya da sol böbrekte olduğu zaman meydana gelecektir.

Kortikal Kist Tedavisi

Böbrek kistlerini tedavi etmenin birçok yolu bulunmaktadır. Tıbbi tedaviler başarılı sonuçlar vermektedir. Kist küçük boyutlarda olması durumunda ve herhangi bir belirtisi de olmayıp kişiyi rahatsız etmemesi durumunda her altı ayda bir düzenli olarak kontrole gitmeniz gerekmektedir. Bu kistler yavaş büyümesi nedeniyle doktor tarafından uygulanacak ilaç tedavisi sonucunda kistin büyümesi ve yok olması mümkündür. Doktor tarafından ağrı oluşması sonucunda ağrı kesiciler ve antibiyotik ile ilaç tedavisi ilk olarak uygulanacaktır.

İlaç tedavisine yanıt verilmemesi durumunda kişilerin kistin içinin boşaltılması söz konusu olabilir. Bu kistin içinin boşaltılması için bir iğne yardımıyla yapılacaktır. Kistin içerisinde ki sıvının boşaltılmasından sonra içerisine özel bir alkollü madde enjekte edilecektir. Bunun nedeni kistin tekrardan büyümesini engellemek olacaktır. Fakat buna rağmen kistin tekrardan oluşması ve sıvı ile kısa süre içerisinde dolarak nüks etmesi meydana gelebilir.

Kistin büyük olması ya da iğne ile içinin boşaltılmasından sonra tekrarlaması durumunda laparoskopi yöntemiyle kistin olduğu bölgeden çıkartılması gerekebilir. Bunun için kist patlatılmadan cerrah tarafından çıkartılır. Tekrar nüks etmemesi nedeniyle bu yöntem daha çok tavsiye edilmektedir.

Tanı konulması durumunda kişinin beslenme alışkanlığını değiştirmesi, kistin büyümemesi için tuz alımını kısıtlaması da tavsiye edilmektedir.


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle