Kötü Huylu Kist Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Kötü huylu kist kanser oluşmasına neden olacak durumlar ortaya çıkaracağından erken tanısı her zaman hayat kurtaracaktır. Tanı konulduktan sonra hasta tedavisini aksatmaması gerekiyor.

Kötü Huylu Kist

İnsan vücudunda meydana gelen kistler çeşitli dokular üzerinde oluşabilmektedir. Kistlerin hormonal bozukluk sonucunda olacağı gibi dokunun üzerinde hücre anormallikleri sonucunda da meydana gelebilir. Kistler oluşması sonucunda ele gelecek olan yumru bazı durumlarda şişlik dışında herhangi bir belirti vermeyecektir. Kistlerin içerisinde genellikle sıvı bulunmaktadır. Fakat dermoid kist adı verilen daha çok bayanların yumurtalıklarında oluşan kistin içerisinde sıvı yerine saç, tırnak, kıkırdak, yağ, diş gibi dokular bulunmaktadır. Bunların oluşma nedeni çoğunlukla tam olarak günümüzde bilinmemektedir. Kistler bulunduğu bölgede içerisinde ki maddelerin giderek çoğalması sonucunda çok büyük boyutlara ulaşabilir. Bazı kistler zararsız olsa bile bazı kistlerin kötü huylu olması sonucunda insan hayatını tehlikeye atacak durumlar gelişmesine neden olabilir. Daha çoğunlukta bayanların memelerinde gelen kistlerin kanser hücresi olma ihtimali bulunmaktadır. Bu durumda kistler herhangi bir belirti vermeyecek ve dokunulması durumunda ele ceviz büyüklüğünde ya da bazı bayanlarda daha da büyük olan yumrular gelecektir.

Eğer ki kistin oluştuğu dokuya baskı uygulaması sonucunda bu kistler bayanlarda ağrının oluşmasına da neden olur.

Kötü Huylu Kist Belirtileri

Kötü huylu kist oluşması durumunda kansere dönüşecek olan kistin türüne bağlı olarak belirtiler ortaya çıkacaktır. Bölgede eğer ki cilt üzerine yakın bir yerde oluşması ve iç organlarda meydana gelmemesi durumunda deriye dokunulması sonucunda ele yumrunun gelmesi ile kendisini belli edecektir. Bu kistlerin yağ kisti olacağı gibi kötü huylu olan kistlerin de olmasına neden olabilir. Özellikle de bayanlarda koltuk altlarında ya da memede ele gelen yumru olması tehlikeli durum olmasına ve kanser gibi sorunların olmasına neden olabilir. Kistler büyümemesi durumunda ve dokunun üzerinde bulunan sinirlere baskı yapmaması sonucunda ağrıya neden olmayacaktır. Bu durumda da kötü huylu bir kist erken teşhis sonucunda tedavisi yapılamayacak olduğundan kişinin yaşamını tehdit edecek sorunların oluşmasına da neden olabilir. Kötü huylu olan kistlerin daha çoğunlukla büyüyene kadar herhangi bir belirtisi ortaya çıkmayacaktır. Memede oluşan kistler büyük boyutlara ulaşması sonucunda ağrının oluşmasına neden olacaktır. İç organlarda oluşan kistler ise organa baskı kuracak olması sonucunda ciddi oranda fonksiyon kaybının yaşanmasına neden olacaktır. Kötü huylu kist oluşması durumunda sıklıkla belirtiler arasında şunlar bulunmaktadır:

  • Kilo kaybı;
  • Ses kısıklığı;
  • Ele gelen yumru;
  • Ağrı;
  • Adet düzensizliği;
  • Hassasiyet;
  • Yüksek ateş;
  • İştahsızlık;
  • Solunum sorunları;
  • Halsizlik.

Kişilerde meydana gelen kötü huylu kist olması durumunda kişilerde iradesi dışında hızlı bir şekilde kilo vermek görülecektir. Bunlar daha çok hastanın iştahının yerinde olmasına rağmen kilo kaybının oluşması görülecektir. Buna eşlik edecek olan mide bulantısı da sıklıkla görüleceğinden hastaların kusma durumu da yaşaması söz konusu olabilir. Ayrıca hastalarda halsizlik olacağından sürekli olarak kendilerini yorgun hissedeceklerdir. Özellikle de kötü huylu olan ve kansere dönüşmüş olan kistlerin ilerlemesi durumunda yüksek ateş görülecektir. Kadınlarda meydana gelecek olan yumurtalık kistlerin de kötü huylu olması sonucunda adet düzensizlikleri de sıklıkla görülecektir.

Kistin oluştuğu bölgede her zaman için baskı uygulayacak olması sonucunda bu kistin ağrıya da neden olması çok nadiren de olsa görülecektir.

Kötü Huylu Kist Tedavisi

Hastalarda kötü huylu kist olması durumunda kanser oluşması sonucunda hastanın erken tanısının konulması çok önemli olacaktır. Bu kitlelerin tedavisi için ultrason tanısı, bilgisayarlı tomografi ya da hastaların MR çekimi sonucunda tanısı konulacaktır. Ayrıca biyopsi yapılarak inceleme sonucunda kesin tanı konulur. Hastalığın tedavisi için her zaman kitlenin dokulara sıçramaması önemli olacaktır. Burada dokularda hücre bozulması görülecektir. Bunun sonucunda hastaya ilk olarak kitle büyük olmaması sonucunda cerrahi yöntem uygulanarak kitle çıkartılır. Eğer ki kitle çok büyük boyutlarda olması durumunda ilk olarak kemoterapi verilerek kitle küçülmesi sağlanacak daha sonrasında cerrahi yöntem uygulanır. Kitle çıkartılması sonucunda hastaya bir süre onkoloji doktoru tarafından söylenen kadar kemoterapi ve ardından da ışın tedavisi olan radyoterapi uygulanarak kistin yok olması sağlanacaktır. Bu kistin değerlerine ve ayrıca büyüklüğüne bağlı olarak değişen kürlerin uygulanması da gerekecektir.


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle