Kulakta Kist Neden Olur? Hangi Belirtileri Vardır? Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Vücut dengesinin sağlanmasındaki önemli faktörlerin başındaki ve 5 temel duyu organından birisi olan kulaktaki kist oluşumlarının nedenleri, hangi belirtilerinin olduğu ve tedavi yöntemleri.

Kulak Kisti Nedir?


Kulak kisti konumu

Vücutta pek çok farklı faktöre bağlı olarak ortaya çıkabilecek birbirinden bağımsız kist oluşumları söz konusudur. Vücutta her noktada ortaya çıkabilen ve etkileri ile farklılıklar gösteren kistlerin en ciddi semptomları belirli tiplerinde gözlemlenir. Özellikle de kulak gibi vücut dengesini sağlayan ve duyma duyusunun fonksiyonlarını yerine getiren bir organda ortaya çıkan kistler, çok ciddi semptomların yaşanmasına neden olur. Kulak iç ve dış bölümlerinde görülebilen kistler, diğer tip kistlere göre daha farklı şekilde daha sert ancak yumuşak bir kıvama sahip olan katı maddelere içeriğinde yer verir. Kulak içi ve dışında görülebilmesi mümkün olan kulak kisti modern tıp dünyasında ağırlıklı olarak kulak arkasındaki bölümde görülüyor. Kulakta ortaya çıkan kistler, hem bulundukları bölge itibarı ile hem de kistlerin mevcut genel yapısal özellikleri dolayısı ile ‘sinsi’ rahatsızlıklardır. Yani ilk evrelerinde hastada semptomlara neden olmaması ile tespit edilememesine ve tanısının zorlu olmasına neden olabiliyor. Bu noktada kulaktaki kistleri tespit etmekte kistin kulağın iç kısmında mı yoksa dış kısmında mı olduğu da çok önemli bir etken teşkil eder. Çünkü kulak memesinde kist oluşumu söz konusu olursa bunun vücut dışında yaratmış olduğu görsellik sayesinde çevreden fark edilebilmesi mümkün oluyor. Ancak kulağın iç kısmında ortaya çıkan kistleri tespit edebilmek daha zorludur ki bu noktada kişinin ‘kulak içi temizliği’ yaptığı sırasında tespit edebilme olasılığı bulunur. Bu durumda ihtimalin fazlasıyla zayıf olmasına neden olur.

Kulak Kistinin Belirtileri Nelerdir?

Kulak kistleri, diğer kistlerde olduğu gibi somut yapılarda belirtiler ortaya koymaz. Özellikle de kulak memesinde veya diğer bölgelerde ortaya çıkan semptomlar, çok çeşitli rahatsızlığa ışık tutabileceğinden net olarak belirtiler üzerinden tanısının koyulabilmesi pek de mümkün değildir. Bu çerçevede kulakta meydana gelen kistin hastada yaratabileceği şikayetler ve semptomlar arasında;

  • İşitme duyusunda önemli oranda zayıflığın meydana gelmesi,
  • Kulakta ‘koruyucu’ fonksiyona sahip olan ve ‘kir’ olarak nitelendirilen maddenin salgılanmasının yüksek seviyeye ulaşması ve bunun etkisi ile işitme duyusunda bozulmalara neden olması,
  • Kulak iç cephesinde ya da dış cephesinde olağan dışı ‘kitle’ oluşumları,
  • Gizli yapıda olan kistler için el ile yapılan kontrollerde bölgede şişkinlik ile birlikte olağandışı bir sertlik tespit edilmesi,

gibi olgular yer alır. Bu olgular doğrudan somut biçimde kulakta kist oluşumuna işaret ediyor olsa da kulakta meydana gelebilen farklı rahatsızlığa da işaret ediyor olabilir. Bu yüzden de en net sonuçların alınması için gerekli olan test ve kontrollerin uzman hekim tarafından yapılmasına dikkat edilmesi gerekir.

Kulak içinde ya da kulak memesinde veya kulak arkasında meydana gelen kistlerin kişide yarattığı şikayetler ve aynı zamanda da oluşabilecek gelişim biçimleri ve süreleri kişiden kişiye göre değişkenlik gösterebilmektedir. Bu yüzden de kesinlikle standart bir değerlendirme ile kulak kistleri için analiz yapılmaması gerekir. Aksi halde hatalı sonuçlara ve hatta yanlış tedavi müdahalelerinde bulunma olasılığı söz konusu olur.

Kulak Kisti Nedenleri Nelerdir?


Kulak Kisti etkileri

Temel olarak kulak kistlerinin ortaya çıkmasında kulak yapısında bulunan kemikte meydana gelen normal olmayan büyümesi etkili olur. Kemikte meydana gelen büyümenin bölge içerisinde yaratmış olduğu baskının etkileri ile hastanın kist oluşumuyla karşı karşıya kalması muhtemel olur. Bununla birlikte enfekte durumlarda ciddi kist sonuçlarına neden olabilir. Bu yüzden de enfekte durumlarına karşı da çok daha hassas bir yaklaşım sergilenmesi gerekliliği bulunur. Söz konusu kistlerin kemikte meydana gelen büyümeden ya da enfekte oluşumundan dolayı ortaya çıkması fark etmeksizin kanser yani tümör hücresi barındırmaz. Bu yüzden de farklı bölgelere sıçrama gibi bir fonksiyonları bulunmaz.

Kulak Kisti Tedavisi

Kulak kanalında, kulak memesinde ya da kulak arkasında meydana gelen kistlerin kişinin işitme duyusunda ciddi kayıplara yol açıyor olması veya çok ciddi seviyede şiddetteki semptomlara neden oluyor ise uzman hekim tarafından kistin bölgeden alınması tercih edilir. Bu süreç çerçevesinde hastanın kulağına yönelik olarak ameliyat müdahalesi gerçekleştirilir. Günümüzde dijital platform üzerinde kulak kisti ameliyatı izle şeklinde çeşitli içeriklere bulunuyor olmasıyla daha kapsamlı bilgi sahibi olunabiliyor olsa da sağlıkta her zaman mevcut olan ‘korku’ dolayısı ile izlenmemesi önerilmez.

Kistin durumuna göre gerçekleştirilen cerrahi müdahalelerde lokal ya da genel anestezi uygulanabildiği gibi uygulamanın kapsamı da genişleyebiliyor. Bu doğrultuda da alınan kistin bulunduğu bölgede sorunlu bölgeyi kapsayan derinin yerinde bırakılması sağlanır. Bu şekilde enfekte oluşumuna karşı bölgede daha yüksek direncin oluşturulabilmesi sağlanabilmektedir.


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Toplam 1 oy, ortalama: 5,00 en fazla 5)
Loading...
Yorum ekle