Kuyruk Sokumu Kisti Neden Olur? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Kuyruk sokumu kisti, omurganın son kemiği üzerinde çıkan bir omurilik kitlesidir. Kitle oluştuğu yer bakımından otururken yaptığı baskı nedeniyle şiddetli ağrı yapmaktadır.

Kuyruk Sokumu Kisti 

Kuyruk sokumu, omurganın son kemiği olan koksiks adı verilen kemik üzerinde çıkan bir kitledir. Koksiks üzerinde çıkan bu kitle, komşuluğu olan kadınlarda rahim, yumurtalık ve rektum (bağırsağın son kısmı) ve erkeklerde ise rektuma baskı yapmasından dolayı rahatsızlık vermektedir. Ayrıca omur iliğin sinir noktaları yönünden zengin olduğu düşünüldüğünde hastada bacaklarda hissizlik, kuvvet kaybı görülebilmektedir. 

Kuyruk sokumu kisti, koksiksin pozisyonundan dolayı ayaktayken çok fazla ağrı yapmaz iken oturur pozisyonda şiddetli ağrılara neden olabilmektedir. Kistin rektuma baskı yapması sonucunda kabızlıklar ya da dışkılama esnasında ağrılar hissedilebilir. Kadınlarda rahme yaptığı baskı nedeniyle cinsel ilişki sırasında ağrılar görülebilir. 


Kuyruk Sokumu Kisti Oluşum Yeri

Kuyruk Sokumu Kisti Yapısı ve Görülme Sıklığı

Kadınlarda daha sık görülen kistler, dermis (deri) kalıntıları içerdiği saptanmıştır. Genellikle iyi huylu olan bu kistler zaman içerisinde kötü huylu tümörlere dönebilmektedir. İncelenen hastalarda genellikle erişkin kadınlarda görülmesiyle birlikte, yenidoğan ve çocukluk döneminde de görülebilmektedir. 

Kuyruk sokumunda oluşan bu kistler, basit operasyonla alınır ve patoloji laboratuvarında incelenir. Kist içerisinde herhangi bir kötü huylu kitle saptandığında daha ayrıntılı inceleme yapılır. Kist yapısal olarak sert, mukoid yapıda ve inmobil (hareketsiz)’dir. Baskı yapıldığında ağrı durumu şiddetlenmektedir. Bel ağrısı, sürekli dışkılama isteği de kistin varlığını işaret eder. 

Kuyruk Sokumunda Kist Muayenesi ve Tanı Yöntemi 

Rektum komşuluğu olması nedeniyle makatta oturma sırasında şiddetlenen ağrı nedeniyle makatın elle muayenesi yapılır. Kist parmakla hissedildiğinde kişinin sedasyonu (hafif anestezi ile uyutulma) yapılarak anüsten ultrason ile inceleme ve kadınlarda vajen içerisinden kuyruk sokumu bölgesinin incelenmesi ile teşhis koyulur. 

Vajen duvarı ve rektum duvarı kuyruk sokumuna anatomik olarak komşuluk eden organlardır. Bu organların içlerinin boş olması kistin teşhisinin koyulabilmesi için büyük avantajdır. Hastanın şikayetleri üzerine muayene edilmesi sonrasında diğer hastalıkların belirtileri ile benzerliğinden dolayı daha ayrıntılı bir muayene yapılır. Fıtık, kıl dönmesi gibi hastalıklarla sıklıkla karıştırılan kist olgusu bir sonrası teşhis yöntemi ile kolaylıkla teşhis edilebilmektedir. 

Tedavi Yöntemleri ve İyileşme Süreci

Kistin tek tedavi yöntemi cerrahidir. Cerrahi yöntem ile hastanın tüm anestezi ya da belden aşağısı uyuşturularak koksiks bölgesinde kistin yer tespitinden sonra açılan kesiden kistin çıkartılması ile yapılır. Kist koksiks bölgesinden çıkartıldıktan sonra uygun dikiş yöntemi ile kapatılır. 

Basit bir ameliyat olmasına karşın hastanın iyileşme döneminde dikkat etmesi gereken bir operasyondur. Ameliyat bölgesinin temizliği de çok önemlidir. Bölgenin rektuma yakınlığı ve dışkılama sonrasındaki temizliği operasyon bölgesine kesinlikle bir bulaş sağlamamalıdır. 

Operasyon sonrasında hasta yatağa yüz üstü yatar pozisyonda getirilir. Hastanın operasyon bölgesi yukarıda kalacak şekilde yatırılır ve yaklaşık 6-8 saat kadar böyle kalması istenir. Yeni ameliyattan çıkmış hasta direkt olarak operasyon bölgesinin üzerine yatırılması halinde sürtünme gibi dış etmenler nedeniyle dikişlerde açılma, yara yerinin zarar görmesine neden olabilmektedir. 

Ameliyat sonrasındaki beslenmesi kesinlikle sulu gıdalarla yapılır ve taburcu olduktan sonra da bir süre sulu gıdalarla beslenmesi tembihlenir. Hastanın katı gıdalar alması, iyileşme döneminde istirahat ederken yavaş olan bağırsaklarda kabızlığa, tıkanmaya ve aşırı gaz birikmesine neden olabilir. Hastanın kabız olması, dışkılama sırasında ıkınmaya, basıncın artması nedeniyle yara yerinde dikişlerin açılmasına neden olabilmektedir. Ayrıca boşaltım ihtiyacını giderdikten sonra hastalar öğretildiği şekilde ameliyat yerine gelmeyecek şekilde perine bakımını yapmalıdır. Kadınlarda taharetlenme işlemi sırasında önden arkaya olan işlem dikkatli yapılmalıdır. 

Hasta iyileşme döneminde daha çok yan ve yüz üstü yatmalıdır. Hastanın çok zorunlu haller olmadıkça sırt üstü yatması sürtünme nedeniyle dikiş yerlerinde açılmalar ve enfeksiyonlara kapı açar. Dikişler alınıp doktorun aksi bir şey söylemediği durumlarda kişi bir süre ağır kaldırmaktan uzak durmalıdır. Kuyruk sokumu sonuçta omurganın son kemiğidir ve bu bölgeye bir operasyon yapılmıştır. 

Kişilerde operasyon sonrasında tekrar aynı bölgede nedeni bilinmeyen bir şekilde tekrar kistler oluşabilmektedir. Uzun zaman sonra tekrar kendini gösteren kistler olabileceği gibi kısa dönem sonrasında da kistler tekrar gözlemlenebilir. 


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle