Laparoskopik Kist Ameliyatı Öncesi ve Aşamaları

Kist tedavisinde 10 santimden küçük olan ve iyi huylu olan kist tedavisinde cerrah tarafından laparoskopi yöntemi uygulanarak kist bulunduğu bölgeden çıkartılacaktır.

Laparoskopi Kist Ameliyatı

İnsanlarda karın bölgesinde kist oluşması durumunda son yıllarda gelişen teknoloji sayesinde laparaskopik yöntem uygulanarak kist tedavisi gerçekleşmektedir. Halk arasında bu ameliyat türüne “kapalı ameliyat” denilmektedir. Geniş bir kesi açılarak yapılmayacaktır. Karın bölgesinde meydana gelen ve 10 santimden daha küçük olan kist tedavisini gerçekleştirmek için yapılacak bir ameliyat türü olmaktadır.

Karın bölgesinde meydana gelecek olan kist ameliyatı laparaskopik yöntem uygulanarak gerçekleşmesi 45 dakika ile 2 saat arasında değişen bir süre içerisinde gerçekleşecektir. Bu ameliyat türü genellikle iyi huylu olan kist tedavisini gerçekleştirmek amacıyla yapılacaktır.

Organlar üzerinde meydana gelen içerisinde sıvı dolu olan keseciklerin organ üzerine baskı yapması ve medikal ilaçlara rağmen tedavisinin gerçekleşmemesi durumunda hastaların cerrah tarafından kapalı ameliyat gerçekleşmesi mümkün olacaktır. Hastalara kist için laparoskopik cerrahi yöntemi uygulanabilmesi için ilk olarak kistin tanısının konulması gerekmektedir. Bunun için uygulanacak tanı koyma yöntemleri şunlardır:

  • Ultrason;
  • MR;
  • Bilgisayarlı tomografi.

Kötü huylu kist tedavisi için daha çok doktor tarafından açık ameliyat tercih edilecektir. Ayrıca hastaların 10 santimden daha büyük kistleri olması durumunda laparoskopi ameliyatı gerçekleşmeyecek ve cerrah tarafından açık cerrahi yöntem uygulanacaktır.

Laparoskopi ameliyatının tercih edilme sebepleri arasında kişilerin açık cerrahi tedavisine göre daha kısa süre içerisinde iyileşmesi mümkün olmaktadır. Hastaların hastanede kalış süreleri daha kısa olacak ve hastanın normal yaşamına birkaç gün içerisinde dönecektir.

Laparoskopi Kist Ameliyatı Öncesi

Hastanın kist tanısı konulması sonrasında, organa baskı uygulaması ile birlikte ağrısının olması söz konusu olur. Bu ağrının hastanın hayatını olumsuz yönde etkilemesi durumunda cerrahi müdahale yapılarak dokuda oluşan sıvı dolu olan kesecikler cerrahi yöntem ile alınacaktır. Hastanın genel anestezi altında tedavisi gerçekleşecek olduğundan, ameliyat esnasında midesinin boş olması gerekmektedir. Hasta ameliyata alınmadan birkaç saat öncesinde hemşire tarafından hastaya damar yolu açılacaktır. Doktorun belirtmiş olduğu ilaçlar verilir.

Hasta ameliyathaneye hastane personeli tarafından indirilmeden önce, hastanenin özel ameliyat kıyafeti hastaya verilerek giyilmesi istenir. Özellikle erkek hastaların karın bölgesinde olan kılları temizlemesi gerekmektedir. Hastanın tuvalete çıkmış olması gerekiyor. Bazı hastalara kan sulandırıcı ilaçlar ameliyattan birkaç gün önce almasını doktor isteyecektir. Bu nedenle de hastanın doktorları ile iş birliği içinde olmaları gerekiyor.

Laparoskopi Kist Ameliyatı Aşamaları

Ameliyat genel anestezi altında gerçekleşecek olan bir ameliyat türü olmaktadır. Genel anestezi verilerek uyutulan hastanın cerrah tarafından kistin olduğu bölgede 3 tane küçük kesik yaparak ameliyata başlayacaktır. Bu açacak olduğu kesikler 1 santim ve 0.5 mm olmaktadır.

Bu kesiklerin bir tanesinden karın bölgesini şişirmek için hastaya gaz verilecektir. Bu sayede organlara rahat bir şekilde ulaşılır.

Kameralı özel bir tıbbi cihaz yardımı ile hastanın kistine ulaşılacaktır. Diğer iki kesikten de tıbbi cihazlar yardımıyla kistin patlatılmadan bulunduğu bölgeden duvarları ile birlikte çıkartılarak daha sonradan deliklerin birinden karın içerisine özel bir torba konulur. Bu torbanın içerisine kist konularak ağzı kapatılır. Bu sayede açılan deliklerden kist çıkartılırken patlamayacak ve kistin içinde bulunan organlara zarar verecek olan sıvının karın bölgesine akması önlenecektir.

Kist cerrah tarafından çıkartılma işlemi tamamlandıktan sonra tıbbi cihazlar karın bölgesinden çıkartılır. Hastanın temizliği yapılarak, açık olan kesikler dikilir. Sonrasında ise ameliyat ekibi tarafından hasta uyandırılarak, dinlenme odasına götürülür.

Laparoskopi Kist Ameliyatı Sonrası

Kist tedavisi için kapalı yöntem ile cerrah tarafından kist tedavisi uygulanması sonrasında hastanın genel anestezi sebebi ile biraz mide bulantısı ve kusma olması görülmektedir. Hastanın 8 saat sonrasında ayağa kaldırılarak yürütülmesi ve 8 saat sonrasında sıvı gıdalar ile beslenmesi görülmektedir. Hastaların kist tedavisinde küçük kesiklerin pansumanını mutlaka yapması gerekmektedir. Hastaların ilk bir hafta araba kullanmaları sakıncalı olacaktır. Yoğun bir şekilde egzersiz yapmaya bir hasta ameliyattan 1 ay sonrasında başlayabilir.

Hastaların herhangi bir enfeksiyon kapma riskine karşın gerek hastanede kaldığı süre içerisinde gerek taburcu edildikten sonra doktor tarafından söylenen ilaçlar eczanelerden alınarak zamanında kullanmalıdır. Kesik yerlerinden kötü kokulu olan sıvı gelmesi durumunda ve hastanın yüksek ateşi olması sonucunda vakit kaybetmeden doktorlarına gitmeleri gerekmektedir.

Laparoskopi Kist Ameliyatı Riskleri

Kist tedavisinde uygulanmakta olan laparoskopik ameliyatın bazı riskleri bulunmaktadır. Bu işlem genel anestezi altında gerçekleşecek olan bir cerrahi yöntem olmaktadır. Hastaların anesteziye bağlı olarak bazı komplikasyonlarının gelişmesi söz konusu olabilir. Bayanların yumurtalıklarında olan kist tedavisinde ya da karaciğer gibi organlarda gerçekleşecek olan kist çıkarma işlemi sonucunda organlara zarar verme riski bulunmaktadır. Bu nedenle de ameliyatı gerçekleştirecek olan cerrah ve ekibinin uzman olması çok önemlidir.

Ameliyata bağlı olarak enfeksiyon gelişimi nadiren görülmektedir. Bazı hastaların kist tedavisi sonrasında aşırı ağrısının olması görülür. Özellikle karaciğer kist ameliyatı gerçekleştirilen hastalara dren takılacaktır. Sıvı gelmesi sonucunda hastanın hastanede yatış süresi daha fazla olur.

Hastaların ameliyat sırasında kanamasının olması söz konusu olduğunda ve kanama durdurulmadığında ameliyatın açık cerrahi türüne çevrilmesi söz konusu olacaktır.

Daha çoğunlukta hastaların iyileşme süresinin kısa olması, ameliyatın başarılı olması, ameliyatın kısa sürmesi nedeniyle günümüzde tercih edilmektedir. Ameliyat sonrasında hastaların ilk birkaç gün katı gıdalardan uzak durmasının nedeni ise hastanın bağırsaklarında tıkanıklık oluşmasını engellemek amacıyla sıvı gıdalar tüketmesi gerekmektedir.


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle