Maksiller Sinüste Retansiyon Kisti Belirtileri ve Tedavisi

Maksiller Sinüste Retansiyon Kisti dokulara baskı yapması sonucunda baş ağrısı ve solunum problemlerine yol açacaktır. Tedavisi için açık cerrahi ya da endoskopi yöntemi ile kist çıkartılır.

Maksiller Sinüste Retansiyon Kisti


Sinüs Retansiyon Kisti MR Çekimi

Sinüs bölgesinde bulunan Maksiller kemiğinde oluşan retansiyon kistinin duvarları çok ince olmaktadır. Hem sağ tarafta olabilir hem de sol tarafta görülebilir. Bazı durumlarda ise bilateral yani her iki tarafta da görülme ihtimali olacağı nadiren de olsa görülmektedir. Kist ilk başlarda herhangi bir belirti vermese de zamanla büyümesi sonucunda çevresinde oluşan dokulara ciddi oranda baskı yapacaktır. Bunun sonucunda da belirtiler oluşmaya başlar. Retansiyon kisti vücudun birçok bölgesinde bulunur. Sinüs boşluklarında oluşması durumunda içi sıvı dolu olan bu kesecikler belirti vermeye başladığı zaman kişilerin hayatını olumsuz yönde etkileyecektir. Sinüslerden akan mukus ve sümüğün akmasını engelleyecek ve tıkayacak olması durumunda burada birikmeye ve kist oluşumuna neden olacaktır. 

Kişilerde meydana gelen ve sık tekrarlamakta olan sinüzit rahatsızlığı olması durumunda görülme riski daha fazla olmaktadır. Ayrıca kist oluştuktan sonra kronik sinüzit rahatsızlığı da oluşmasına neden olacaktır. 

Maksiller Sinüste Retansiyon Kisti Belirtileri

Bu kistlerin çoğunluğu asemptomik olma özelliği bulunmaktadır. Büyümesi sonucunda organlara ya da dokulara yapacak olduğu baskı sonucunda belirti vereceği unutulmamalıdır. Maksiller sinüs kistleri oldukça yaygın olarak görülmesine rağmen rutin kontroller sonucunda röntgen filmi çekilmesi durumunda görülecektir. Çok büyük olması durumunda kistin baskı yapması sonucunda bazı kişilerde çıkıtı olmasına neden olacaktır. Kemik duvarlarını çok aşındırma sonucunda alt kısımda çıkıntı olabilir. 

  • Burun tıkanıklığı;
  • Baş ağrısı;
  • Göze yayılan ağrı;
  • Geniz akıntısı;
  • Nefes darlığı;
  • Baş dönmesi.

Sinüzit hastası olan bir kişinin belirtileri olması durumunda kulak burun boğaz doktoruna gitmesi ve muayene olması gerekmektedir. Kist büyümesi sonucunda kemiklere baskı yapması sonucunda kişinin kemiklerinde deforme olması söz konusu olabilir.

Hastalığın belirtileri olması durumunda kisti teşhis edebilmek için fiziksel muayene yeterli olmayacağı için röntgen filmi çekilmesi gerekmektedir. Röntgen filminde görüleceği gibi tanısını koymak için MR çekilmesi ya da bilgisayarlı tomografi de söz konusu olacaktır. Bunlara ek olarak endoskopi sinüs yöntemi yapılarak özel cihazlar yardımıyla kistin olduğu bölge dikkatli bir şekilde incelenecektir. Bu yöntemler kullanılarak belirtiye kistin neden olup olmadığı tam olarak anlaşılacaktır.

Maksiller Sinüste Retansiyon Kisti Tedavisi

Tanı konulduktan sonra tedavisi ilaçlarla mümkün olmayacaktır. Kişiye verilecek olan burun damlaları, antibiyotik ve ağrı kesiciler sadece belirtileri hafifletmeye yarayacaktır. Oluşan retansiyon kisti tedavisi eğer ki hastanın şikayetlerinin çok fazla olması durumunda cerrahi müdahale ya da endoskopik yöntem ile bulunduğu yerden çıkartılması sonucunda gerçekleştirilecektir.

Oluşan Retansiyon kistlerinin çoğunluğunun zararsız olması ile bilinmektedir. Bu nedenle de belirti vermemesi durumunda cerrahi müdahale söz konusu olmayacak ve kistin doktor tarafından takibe alınması gerekecektir.

Sinüs kistlerinin maksiller bölgede gelişmesi durumunda burada ki boşlukta büyümesi ve sonucunda uygulayacak olan baskı neticesinde hastanın olumsuz yönde etkilenecek ve baş ağrılarının olmasına neden olacaktır. Kistin çıkartılmasına karar verilmesi durumunda iki yöntem kullanılır. En başarılı yöntem cerrahi müdahale ile kistin bulunduğu yerden tamamen çıkartılması olacaktır. Bunun için ağız içerisinden yanağın olduğu bölgeden küçük bir kesi yapılacaktır. Bu kesi ağız içerisinde olduğundan görülmeyecek ve iz kalmayacaktır. Kesikden içeriye girilecek ve kist tamamen patlatılmadan çok dikkatli bir şekilde çıkartılacaktır. Cerrahi aletler yardımıyla kist bulunduğu yerden tamamen çıkartıldıktan sonra, kendiliğinden eriyen dikiş atılarak bölge kapatılacaktır. 

Ameliyatın bir takım komplikasyonları bulunmaktadır. Bunların arasında ağrı çok sıklıkla söylenen şikayetler arasında olmaktadır. Ayrıca yüz bölgesinde şişme meydana gelecektir. Açık ameliyat yapılacak olması nedeniyle bu şişlik ve morarma normal olmaktadır. Kişilerin ameliyat sonrasında belirli aralıklarla yanaklarının üzerine buz koymaları hem şişliği hafifletecek hem de morarmanın etkisini azaltacaktır.

Ameliyat olan kişilerin bir süre enfeksiyona karşı antibiyotik ilaçlar kullanması, sık sık gargara yapması da söz konusu olacaktır.

Endoskopik yöntem kullanılarak yapılacak olan kist çıkarma tedavisinde komplikasyonlar açık cerrahinin ki kadar çık değildir. Fakat dezavantajı olmaktadır. Kistin tamamı görülemeyecek olduğundan bir parçasının kalması gibi bir durum söz konusu olabilir. Burun içerisinden özel fiber aletler ile girilerek endoskopik yöntem uygulanmaktadır. Sinüs iç duvarından bir kesi yapılarak içerisine girilecek ve kist çıkarma işlemi yapılacaktır. Ayrıca endoskopi yöntemi sonrasında sinüs işlev bozukluğunun olması söz konusu olabilir.


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle