Memede Anekoik Kist Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Menopoza geçiş dönemindeki kadınların endişelerinden birisi de meme kistleri ve meme kanseri riski. Düzenli doktor takibi ve sağlıklı bir yaşam ile bu riski en aza indirmek mümkün.

Memede Anekoik Kist


Memede Anekoik Kist

Meme kistleri daha çok menopoza geçiş sürecindeki kadınlarda yaygın, ağrı ve rahatsızlığa neden olan kitlelerdir. Bunlar çoğunlukla iyi huylu oluşumlardır.

Anekoik kistler aynı zamanda basit yapıda kistlerdir, yani düzgün kenarlı, sınırları belli ve çoğunlukla iyi huylu yapıdadırlar.

Çevresindeki doku ile eş değerde yansıma yapan lezyonlara izoekoik adı verilir. Bunların çoğu iyi huylu, bir kısmı ise kötü huylu lezyonlar olabilir. Çevresindeki dokudan daha az yansıma yapan lezyonlara ise hipoekoik denilmektedir. Bunlar içi sıvı ile değil hücreler ve destek dokularla dolu olan lezyonlardır. İyi huylu meme lezyonlarının çoğu, kötü huyluların ise bir kısmı hipoekoik lezyondur.

Memede Anekoik Kist Nedenleri

Ultrason teknolojisi ses dalgalarından yararlanarak doku yoğunluğundaki farklılaşmaları tespit etmek ve bunu görüntülemek için kullanılır. Ses dalgaları, ne kadar yoğun bir doku ile karşılaşırsa o kadar şiddetle yankılanırlar ve bu dokular beyaz ve benzeri tonlarda görüntülenir. Dokunun yoğunluğu az olduğunda ise ses dalgaları engelle karşılaşmaksızın ilerler ve yankı yapmaz. Böyle dokular ise siyah tonlarda görüntülenir. İçi berrak sıvı dolu olan kistler ultrasonda yankı yapmaz, bu yüzden anekoik yani “yansımasız” kist olarak adlandırılırlar.

İçi sıvı dolu kesecikler olarak tanımlanabilecek bu kistlerin nedeni, salgı bezleri ve destek bağ dokusundaki yoğunlaşmaların yol açtığı, süt kanallarındaki tıkanmadır. Tıkanıklığın sonucunda memede kist ya da kistler oluşur ve çoğunlukla menopozla birlikte yok olur. Genellikle yakınmaya neden olmayan bu oluşumlar ancak ağrı ve rahatsızlığa sebebiyet verdiklerinde menopozla birlikte ortadan kalkmadıkları anlaşılarak inceleme gerektirebilir. Kistlerin kansere neden olmadan teşhisi için en önemli etken düzenli doktor takibidir. Bunun yanı sıra tuz, şeker, kafein gibi maddelerden kaçınılan sağlıklı beslenme, mümkün olduğunca stresten uzak bir yaşam ve düzenli egzersiz menopoza geçiş dönemindeki kadınlar için tavsiye edilir.

Memede Anekoik Kist Patolojisi

Meme kistleri süt kanalı bezlerindeki genişlemelerden kaynaklanır. Kistler genelde çift taraflı ve çok odaklı olsa da, tek taraflı da olabilir. Büyük, tek taraflı (örneğin sol memede) kistler izole kitle olarak görülür.Kist epitelyumu kübik ya da dikey olabilir, büyük kistlerde düzleşme ya da atrofik değişiklikler görülebilir. Epitel dokuda çoğalma üst üste yığılan kitlelere yol açabilir. Epitel doku aşırı büyümesi ve papiler (mememsi, kabarcıklı oluşumlar) çıkıntılar, apokrin epitelyum ile kaplı kistlerde görülebilir. Kistlerin çevresindeki bağ doku, sıkışmış lifli dokuyu temsil eder.

Kistler boyutlarına göre şöyle sınıflandırılır:Mikro kist: <3 mmMakro kist: >3 mm

Mikro kistler genelde fibrokistik değişimde bulundukları için, 3 mm çapından büyük kistler mikro kistlerden ayrılmalıdır.

Ultrason

Bir basit kistin sonografik özellikleri şöyledir:

  • Anekoik sinyal (dahili yansıma yok)
  • Düz duvarlar
  • Sınırları belli bir biçim
  • Yayılma ile çoğalabilir: sonradan akustik çoğalma
  • Belirgin eski ve yeni sınırlar
  • Reverberasyon (yankılaşım) oluşumu
  • Çevresinde kireçlenme görülebilir. Menopoz sonrası dönemdeki kadınlarda kitlenin boyutu büyümez.

Eğer bir kist dahili olarak düşük seviye yankı içeriyorsa ya da basit kistin klasik özelliklerinden bazılarını göstermiyorsa kompleks kist olarak adlandırılır. Kistler genellikle transsoniktir, tüm vakalarda sonradan akustik çoğalma görülür. Düzgün biçimli olmayan lezyonlar ya da düzensiz iç kenarlar basit kist olarak tanımlanmaz.

Tedavisi

Basit meme kistinin tipik özellikleri görülüyorsa daha ileri tetkiklere gerek yoktur. Semptomatik büyük kistler aspirasyon biyopsisi ve şüpheli görünüyorsa cerrahi işlem ile kistin alınmasını gerektirebilir. Böyle bir kiste hücre örneği alma işlemi (aspirasyon) yapıldıysa, kanlı materyal içermediği sürece sitolojik analize ihtiyaç yoktur. Biyopsi sonrası ultrason kistin tamamen ortadan kalktığını doğrulamalıdır.

Tehlikeli bir işlem olmayan aspirasyon biyopsisinin yan etkileri bilinmemektedir ancak kanama ve teoride enfeksiyona neden olabilir.

Riskleri

İçi sıvı dolu olan, anekoik kist olarak tanımlanan lezyonlar “kistik lezyon” adı ile, hücre ve dokularla dolu olan lezyonlar ise “solid lezyon” yani katı lezyon adı ile bilinir. Eğer lezyon kistik mi yoksa solid mi olduğu anlaşılamayacak kadar küçükse, diğer görüntüleme metodları ile incelenmelidir. Anekoik kistler çoğunlukla tehlikeli değildir yani iyi huyludur, kötü huylu olma ihtimaline karşın takip edilerek önlem alınabilir.


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Toplam 1 oy, ortalama: 5,00 en fazla 5)
Loading...
Yorum ekle