Memede Fibrokist Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri

Bayanların çoğunda östrojen hormonuna bağlı olarak memede fibrokist meydana gelebilir. Belirtileri arasında şiddetli ağrı oluşması da görülecek ve tedavisi yapılmalıdır.

Memede Fibrokist

Fibrokistik bayanların yaşadığı çok sıklıkla oluşan meme hastalığı olarak karşımıza çıkmaktadır. Elle dokunması durumunda içerisinde kordon varmış ya da şişlik olması gibi nodüler gelişmesi olarak tanımlanacaktır. Bayanların hayatları dönemi içerisinde memelerinden birinde ya da her ikisinde fibrokistik değişiklik olması durumu söz konusu olabilir. Fibrokistik meme oluşması durumunda bu rahatsızlık tıbbi olarak herhangi bir hastalık olarak tanımlanmamaktadır. Fakat bayanların bazılarında meydana gelen ağrı ya da hassasiyet oluşmasına da neden olacaktır. Bir memenin elle dokunulması durumunda çeyrek kısmında meydana gelen bir kitle oluşacaktır. Bu durumda meme de kitlenin ele gelmesi daha çok adet dönemi öncesinde vücudun hormon değişikliği sonucunda daha da artış gösterecek ve ele gelecektir.

Memede Fibrokist Belirtileri

Fibrokistik memelerde meydana gelecek olan belirtiler sıklıkla ağrı olarak hissedilmektedir. Ayrıca kadınların adet döngüsü öncesinde kistlerin büyümesi söz konusu olacağından ele daha belirgin bir şekilde gelecektir. Diğer belirtileri ise şunlardır:

  • Kistler oluşması durumunda meme dokusunda düğüm şeklinde ele gelen kistler oluşacaktır;
  • Oluştuğu meme üzerinde ağrı oluşacaktır;
  • Aşırı bir hassasiyet oluşacaktır;
  • Kistler büyüklüğü sürekli olarak değişecektir;
  • Meme ucundan koyu renkli akıntı gelecektir;
  • Adet öncesinde kistlerde artış görülecektir.

Memede meydana gelen fibrokistik dokular gelişmesi daha sıklıkla bayanların 20 ile 50 yaş arasında görülecektir. Bu kistler bayanların menopoz döneminden sonra oluşması çok nadir olarak görülecektir. Fakat menopoz dönemi esnasında bayanların hormon tedavisi almaları durumunda ise kistin görülmesi de söz konusu olacaktır.

Memede Fibrokist Nedenleri

Memede meydana gelen fibrokistik değişikliğin nedeni tam olarak bilinmemektedir. Fakat üreme çağında olan bayanlarda görülmesinin daha sıklıkla östrojenden kaynaklı olduğu konusunda teoriler ortaya atılmaktadır. Fibrokistik memenin dokusu mikroskop altında incelenmesi sonucunda ise sıklıkla içerisi sıvı dolu olan ve yuvarlak kesecikler ortaya çıkacaktır. Memede meydana gelen bu kistler sonucunda yara dokusu oluşması söz konusu olabilir.

Süt bezlerinde çoğalmanın olduğu ve süt kanallarında artış olacaktır. Meme loplarında adenozis adı verilen bir büyüme görülecektir.

Memede fibrokist oluşması durumunda meme kanserini tek başına taşımayacaktır. Meme kanseri olması için süt kanallarında çoğalma olması durumunda kanser riski ortaya çıkacaktır. Meme kanserinin olması durumunda mamografi oluşması durumunda ve yapılacak biyopsi sonucunda teşhis konulması da görülebilir. Bazı kadınlarda iki taraflı olarak adlandırılan bilateral fibrokistik meydana gelmesi de görülebilir. Hamilelik dönemi içerisinde de görülebilir. Emzirme sırasında olan kadınlarda meydana gelen fibrokist görülmesi sonucunda ağrı şiddetlenecektir.

Memede Fibrokist Tedavisi

Hastalığın tanısı için doktor tarafından elle yapılacak olan ve gözle yapılacak muayene sırasında koltuk altı ve boyun kısmına doğru yapılan muayene sonrasında doktor tarafından memede bir kitle olup olmadığı anlaşılacaktır. Mamografi 30 yaş üstünde olan kadınlara yapılacak bir görüntüleme tekniği olmaktadır. Ayrıca her yaşta meydana gelen bu kistin tanısını koyabilmek için ultrason muayenesi de istenebilir.

Bayanlarda memedeki fibrokistler oluşması durumunda hastanın herhangi bir şikayeti olmaması durumunda tedavi gerektirmeyecektir. Hastanın şiddetli bir şekilde ağrısının meydana gelmesi durumunda meme kistlerinin tedavisi söz konusu olmalıdır. Bu sayede hastanın ağrılarının ve diğer belirtilerinin ortadan kalkması da mümkün olacaktır. İlk olarak genel cerrah tarafından yapılacak muayene sonrasında tanı konulması sonucunda iğne ile aspirasyon tedavisi uygulanacaktır. Bunun için çok ince bir iğne yardımıyla kist içerisinde meydana gelen sıvının çekilmesi söz konusu olacaktır. Kistin içerisinde oluşan sıvı dışarıya aktarılması sonucunda hastanın sıkıntıları da geçecektir. Cerrahi yöntem uygulanarak yapılacak olan kistin çıkartılması için ilk olarak uygulanacak olan aspirasyon tedavisi uygulanmasına rağmen kist tekrardan oluşması durumunda ya da kist ortadan kalmaması durumunda cerrahi yöntem uygulanarak hastada meydana gelen kist ameliyat eşliğinde çıkartılacaktır.

Memede Fibrokist Bitkisel Tedavisi

  • 200 gram brokoli;
  • 500 gram su.

500 gram kaynamakta olan suyun içerisine koyacak olduğunuz taze brokoli atmalısınız. 6 dakika boyunca kısık ateşte haşlamalı ve ardından da ocaktan indirilmelidir. Brokoli haşlanması sonrasında fibrokist tedavisinde kullanılmak amacıyla beslenmesinde ekleyecek olan kişilerin brokoli suyunun yarısını sabah aç karnına içmeniz, akşam ise geri kalanını aç karnına içmeniz gerekmektedir. Sabah ve akşam günde iki defa içecek olduğunuz bu kürü toplamda 21 gün boyunca aç karnına tüketmelisiniz. Daha sonrasında ise bu kürü 3 gün boyunca ara vermelisiniz. 3 günün sonunda tekrardan küre başlanmalıdır.


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Toplam 1 oy, ortalama: 5,00 en fazla 5)
Loading...
Yorum ekle