Memedeki Kist Ağrı Yapar Mı? Memedeki Kist Ağrısı Geçer Mi

Meme kistleri memede özellikle adet dönemlerine 1 hafta kala ağrılar yapmaktadır. Normal adet döngüsünde de ağrılar olur. Adete bağlı ağrılardan şiddetlidir.

Meme Kisti Ağrı Yapar Mı?

Meme kistleri, genellikle iyi huylu, 40-45 yaş arası kadınlarda görülen, çapları 1 cm den büyük olan kenarlı düzenli ince çeperli kistlerdir. Kistler memelerde ele gelen kitlelerle fark edilir. 

Normal adet döngüsünde memelerde ağrı olması normaldir. Vücutta yaşanan hormon değişiklikleri memelerdeki süt kanallarının değişimleri nedeniyle şişkinlik, gerginlik ve ağrı görülmektedir. Adetin 1 hafta öncesinde ve kanamanın başladığı ilk günlerde ağrıların olması normaldir. Meme ağrıları, adet kanamasının başladıktan sonra 2-3. günlerde geçmektedir. 


Memedeki Ağrıları Önemseyin

Memede kist olan hastalarda ise adet kanamasında memedeki ağrı daha çok artsa da kanama bittikten sonra da ağrı devam etmektedir. Bu ağrıların devam etmesi önemsenmemesi kistin büyümesi ve nadirde olsa yayılmasına neden olabilmektedir. Kola ve omza yayılan ağrı da memede kistlerin göstergesi olabilir. 

Meme anatomik olarak lenf bezlerinin ve düğümlerinin olduğu koltuk altına yakın olması nedeniyle lenf bezlerinin çalışmasına da olumsuz etkileri olmabilmektedir. Kistin koltuk altına yakınlığı kol hareketlerinin kısıtlanmasına neden olur. 

Meme Kisti Diğer Hastalıklarla Karıştırılmamalı

Göğüste batıcı ve yaygın ağrıya neden olan kistler diğer hastalıklarla karıştırılabilir. Kist nedeniyle meydana gelen ağrılar, hastalar tarafından üşütme ağrısı sanılabilir. Akciğerlerde meydana gelen fizyolojik anormal değişimlerde hastalarda göğüs ağrısı yapabilmektedir. Kadınların meme oluşumundan dolayı memede oluşan ağrıları akciğer hastalıklarına bağlı ağrılar olduğunu düşünebilir. 


Memede Görülen Hastalıklar

Meme ağrılarını başka hastalıkların belirtileri ile karıştırmamak için, Rutin aralıklarla basit şekilde kendi kendine elle meme muayenesi yapılması gerekmektedir. Yapılan kendi kendine elle meme muayenesi sonucunda ele gelen bir kitle olursa mutlaka genel cerrahi bölümünde muayene edilmelidir. Muayene sonucunda kitlenin iyi huylu kötü huylu olup olmadığını anlamak için biyopsi yapılabilmektedir. 

Memede Kitle Tedavisi

Memede oluşan kitlenin kola ve memede yaptığı yaygın ağrı ve kol hareketi kısıtlaması nedeniyle tedavisi yapılmalıdır. Kitler 1 cm boyutlarında bir tane ya da birden fazla görülebilir. Büyüme eğilimi gösteren kistler yumurta büyüklüğüne kadar çıkabilmektedir. Yumurta büyüklüğüne varan kistler, memenin dış tarafında, kol altında büyürlerse bu lenf sistemini sekteye uğratabilir. 

Lenf bezleri ve kanallarını sekteye uğratan kistler için cerrahi tedavi planlanabilir. Kistlerin küçük olduğu hastalarda, kan hormon seviyesinin ölçülmesi ile hormon tedavisine başlanabilmektedir. 

Adet dönemine bağlı hormon değişimleri nedeniyle görülen kistlerde, hormon ilaçlarının kullanılması zamanla kistlerin küçülerek yok olmasını sağlayacaktır. Yapılan araştırmalarda hastaların kistinin takibinde 1 sene sonra kistlerin küçülerek yok olduğu gözlemlenmiştir. Ve hastaların %11-12 sinde ise 5 yıl sonrasında halen kistlerin varlığını sürdürdüğü gözlemlenmiştir. Uzun süre varlığını koruyan kistlerin iyi huylu olmasına rağmen cerrahi müdahale ile çıkartılması, kistlerin kötü huylu tümörlere dönme riskini ortadan kaldıracaktır. 

Kistin cerrahi tedavisi öncesi kistten alınan biyopsi ile kitlenin iyi huylu olup olmadığı anlaşılır. İyi huylu çıkan kitle sonucu kist meme içerisinden alınır ve tamamı incelenmek üzere patoloji laboratuvarında incelenir. Biyopsi sonucunda kötü huylu kitle teşhisi koyulmuş ise, kitlenin meme içerisinden alındıktan sonra meme kanseri için tedaviye başlanabilir ve diğer organlara yayılım gösterip göstermediği incelenmelidir. 

Memedeki kitlenin genellikle iyi huylu olması, kötü huylu tümöre dönmeyeceğinin garantisi yoktur. İyi huylu kistler, basit biyopsi ile anlaşılır ve kadının rahatlaması sağlanır. 

Memede Kist Biyopsisi

Ultrason sonucunda kistin yeri ve içerisinde sıvı ya da katı madde bulunup bulunmadığı anlaşılır. Ultrason sonucuna göre biyopsi kararı verilir. İğne ile yapılan biyopsi, kistin bulunduğu bölgenin lokal olarak uyuşturulması ile özel yöntemle girilir ve içerisindeki madde bir miktar boşaltılarak meme dokusundan çıkılır. 

İğne içerisine aspire edilen kist muhteviyatı, iğnenin kapağı kapatılarak laboratuvara incelenmek üzere gönderilir. Sonuçlar hastanenin yoğunluğuna göre en geç 1 hafta içerisinde çıkmaktadır. Biyopsi sonuçları genellikle iyi huylu kitleler olduğu yönünde olsa da, kistte büyüme gözlemlendiği durumlarda cerrahi tedavisi uygulanması gerekir.


Memede Kist Biyopsisi Tedavisi İçin Önemlidir.

 


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Toplam 1 oy, ortalama: 5,00 en fazla 5)
Loading...
Yorum ekle