Memede Kist Ameliyatı Nasıl Yapıır?

Memede kist teşhis edilmesinden sonra, tedavi süreci başlamaktadır. Göğüs kistlerinin yok edilmesi konusunda atılan önemli adımlardan birisi de ameliyatlardır.

Memede Kist


Memede Kist

Meme günümüz tıbbında üreme organlarının önemli bir parçası olarak görülmektedir. Memenin gelişimi birçok hastalıkla doğrudan ilgili olan, hormonları da büyük ölçüde etkileyen unsurlardandır.

Göğüs dokusu; Süt kanalları ve süt bezleri ile bunları çevreleyen yağ dokusundan oluşmaktadır. Meme kanserleri bu yağ dokularından oluşup ilerleyişlerine göre boyut ve biçimleri farklılık göstermektedir. Meme kisti, özellikle orta yaşlı kadınlarda sıklıkla görülmektedir. Göğüs dokusuna yayılmamış olan kist türü, İn situ kist, Meme dokusuna yayılmış olan kist türü ise, İnvaziv  kist türü olarak adlandırılır. 

Memede Kistin Niteliğinin Belirlenmesi

Bir göğsünde kist görülen hastanın, Diğer göğsünde de görülme olasılığı yüksektir. Göğüs kisti üzerine her yıl yeni ilaçlar geliştirilmektedir. Göğüste kist bulunması hastalarda eskisi gibi korku ve panik yaşatmamaktadır. Nedeni ise geliştirilmiş olan ilaçların hasta üzerindeki yan etkisi oldukça azalıp, Kist üzerinde oluşan etkisi artmıştır. Kemoterapi ilaçlarının gelişmesi cerrahi uygulanan yöntemlerinde azalmasını sağlamıştır. Yıllar önce tıp dünyasında hastaya konulan tanı ameliyat ve iyileşme süreçleri, Günümüz de tüm dünyada geliştirilmiş olan kemoterapi ilaçları sayesinde hasta memesini kaybetme riskini oldukça azaltmıştır. Organ korunarak memede oluşan 1 yada 2 cmlik kistin, Ameliyatlarda organ alınmadan da tümörlü dokunun çıkarılması yapılan başarılı çalışmalar sonucunda elde edilmektedir. Organda ele gelen her kitle, sertlik kadınlarda korkuya neden olur, Fakat her kitle habis değildir, göğüs bölgesinde bulunan çoğu kitleler selimdir. Kanser değildir. Fibrokistler  iyi huylu olan bu kistler kadınların hayatlarının belli dönemlerinde ortaya çıkabilirler. Organ dokusunda dokunmaya duyarlı ele gelen yuvarlak hareketli olan meme kisti doğurganlık yaşına gelmiş kadınlarda görülse de, Her yaştaki kadını da etkileyebilmektedir. Bu kistler kendiliğinden kaybolabilir, Eğer hastayı rahatsız edecek şekilde ağrı ve hassasiyet durumu oluşursa tedavi gerekebilir.

Ameliyat Süreci

Bu durumda uygulanacak tedavi şekli ise, Memede bulunan içi sıvı dolu kist içerisine enjektör ile girilerek kistin içerisindeki sıvının boşaltılması gerekir. Bu basit kistlerin kanser riskini arttırmayacağı bilindiği üzere, Cerrahi yöntemle çıkarılması tercih edilen yöntemlerden değildir.  Memenin derisi korunarak memenin çıkarıldığı ameliyatlarda birkaç yöntem vardır. Seçenekler hastaya sunulur, Kararı hasta verir. Meme kisti bulunmayan fakat Genetik meme kisti gelişme riski olan kadınlar en önemli adaylardır, Genetik testlerle de bu adaylık kanıtlanmıştır. Bu hastalarda ameliyat iki tarafa da yapılır. Temel olarak 2 tür teknik kullanılır, Birincisi deri koruyucu ameliyattır. Meme derisi korunarak meme başı ve etrafındaki areola hariç bütün dokusu çıkarılır. Dokunun tamamı çıkarılırken memeyi örten diğer deri kısımları yerinde kalmaktadır. İkinci teknikte ise meme başı ve etrafı, hem de meme derisinin tümü korunarak meme dokusunun tamımı çıkarılır. Bu ameliyata total meme derisini koruyucu mastektomi  denir. Her iki ameliyata göre teknik olarak total meme derisini koruyucu ameliyat daha zordur. Göğüs ameliyatlarına bağlı olarak, Daha önce meme ameliyatı yapılmış fakat sonrasında koltuk altına yayılım saptanan hastalarda ise sadece koltuk altı temizliği de yapılabilir. Koltuk altı temizliği yapılan hastalarda dikkat edilmesi gereken önemli sorunlardan birisi, Koltuk altında bulunan iki sinirin zedelenmesi. Ameliyat esnasında bu sinirler bilindiğinden korunur, Hiçbir sorunla karşılaşılmaz. Meme başı ve areolanın kısmen yada tamamen dolaşımının bozulması ve bu bölgelerin çıkarılması gerekebilir. Bu durum çok sık olmayabilir,sadece ilgili bölgelerde çıkarılabilir. Plastik cerrahi yöntemi ile meme başı ve areola yeniden yapılabilir. Tedavi süreci biraz uzun olabilmektedir fakat sonuçları oldukça tatmin edicidir. 

Ameliyat Sonrası

Ameliyat sonrası hastaların her türlü kesik,yanık gibi travmalardan korunmak gerekmektedir. Özel bir diyet uygulanmasına gerek yoktur ancak bu konuda mutlaka dengeli beslenmek gerekmektedir. Alkol ve sigaradan mutlaka kaçınmalı ve güneş ışınlarına karşı tedbirli olmalısınız. Güneş yanığından kaçınınız, Yüksek koruma faktörlü güneş kremleri kullanınız, Açık renkli bol giysiler giyiniz. Cilt bakımı esnekliğine dikkat edilmeli ve yağ içeriği az olan nemlendiriciler kullanılmalıdır. Ameliyat sonrası ritmik yürüyüşler, yüzme ve yoga faydalıdır. Yapacağınız uzun seyahatler için hekiminize danışınız.


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle