Memede Kist İçin Gidilecek Doktor ve Tedavi Yöntemleri

Bayanlar arasında yaygın olarak görülen memede kist probleminin tedavisi konusunda hangi uzmanlığın ilgili olduğu ve hangi tedavi yöntemlerinin uygulandığına dair herşey.

Memede Kist Oluşumları İçin Hangi Doktora Gidilmeli?

Dünyada kadın rahatsızlıkları arasında sıklıkla görülenlerden birisi olan memede kist oluşumuna ilişkin olarak kontrol ya da tedavi için hangi doktora gidilmesi gerektiği en çok merak edilen konular arasında yer alır. Memede ortaya çıkan kistik lezyon oluşumlarına hangi doktor bakar sorusunun yanıtı ise; toplum inde doğru bilinenin aksine jinekoloji değil, genel cerrahi doktoruna başvuru gerçekleştirilmesi gerekir. Ancak bayanların meme kanseri ve diğer kadın rahatsızlıklarına ilişkin olarak düzenli kontrollere gittiği bir jinekoloğu bulunuyor ise yine ona başvurarak, uzman hekimin yönlendirmesi ile genel cerrahi bölümüne gidilebilir. Çünkü meme içi olgulara genel cerrahi uzmanları bakar. Genel olarak bayanlarda yüksek oranda görülen ve genellikle de adet dönemi öncesinde ya da ortasında kendisini gösteren, içeriğinde sıvı formda maddeler bulunduran kistik oluşumlar olan memede kistlerin önemli bir bölümü zararsızdır. Yani bu kist tiplerinin önemli kısmı ya kendiliğinden geçiyor ya da herhangi bir semptom veya rahatsızlık oluşturmuyor. Ancak bazı vakalarda hasta açısından risk oluşturması, kanser eğiliminin söz konusu olması ve aynı zamanda da ortaya çıkardığı semptomların yaşam kalitesini düşürmesi gibi durumlar söz konusu olur ise memede kist oluşumları için tedavi müdahaleleri gerçekleştirilir.

Memede Kist Belirtilerinde Ne Yapılmalı?


Meme kisti

Vücutta meydana gelen kistlerin önemli kısmının ilk evresinde yani henüz oluştuğu ilk dönem içerisinde çevresinde yaratmış olduğu baskının hafif boyutta olması nedeni ile fark edilebilir belirtiler ortaya çıkarmaz. Zaten günümüzde de memede kist tanısı genel olarak farklı bir rahatsızlığa ilişkin ya da genel kontroller için gerçekleştirilen test ve incelemelerde tespit edilerek, koyulur. Aksi halde ilk aşamasında tespiti fiziki olarak mümkün değildir. Bunun dışında ilerleyen evrelerde hem bölgede yaratmış olduğu baskı ile doku ve yapıları rahatsız etmesi ve buna bağlı olarak semptomların ortaya çıkması hem de bulunduğu konuma göre el muayenesi ile tespit edilebilmesi söz konusu olur. Ancak bu durumda kişisel olarak memede kist tanısının koyulabilmesi açısından yeterli verileri oluşturmaz. Bu yüzden de en kısa süre içerisinde uzman kontrolü için genel cerrahi uzmanına ya da jinekoloğa başvuru gerçekleştirilmesi gerekir.

Memede Kist Tanısı Nasıl Yapılır?

Uzman hekim tarafından yapılan kontroller öncelikli olarak el muayenesi ile başlasa da daha sonrasında MR, Mamografi ve ultrasongrafi gibi çeşitli görüntüleme sistemleri ile kapsamlı veriler elde edilir. Bu şekilde mevcut ise kistin tanısı koyulabilir.

Uzmanlar memedeki kistik oluşumlarının hastaların meme kanserine yakalanma riskini taşıyıp, taşımadığını anlamak amacı ile de özel iğne müdahalesi ile kistik yapının içeriğinde bulunan sıvı formdaki maddelerden örnek alınarak, patolojik test uygular. Böylelikle kistin kanser yapısı içerip, içermediği tespit edilebilir.

Memede Kist Oluşumları Hangi Durumda Tedavi Edilir?

Memede ortaya çıkan kistlerin genel olarak zararsız ve iyi huylu oldukları bilindiğinden çoğu zaman tedavi müdahalesini gerektirmez. Bu yüzden de genel cerrahi uzmanı genel olarak hastadaki kistin büyüme durumu ve etkilerine ilişkin olarak gözlemler ile gelişim durumuna bakar. Düzenli kontroller ile alınan sonuçlar dışında uzman hekim hastanın yaşadığı semptomlara bakar ve buna göre tedavi müdahalesi gerekliliğine karar verir. Memede kistik lezyon oluşumlarına ilişkin olarak doğrudan cerrahi müdahale tedavisine başlanmaz. Özellikle de bunun için hastanın kistinin boyutları ve semptomları göz önünde bulundurulur. İlaç tedavisi uygulamaları ile gelişim ve büyümenin durdurulması hedefleniyor. Eğer herhangi bir olumlu sonuç elde edilemez ise uzman hekim tarafından cerrahi operasyon ile kistin alınması kararı alınır.

Uzman hekim tarafından yapılan kontrollerde kistik yapının kanser hücresi içeriyor olması durumunda hasta doğrudan cerrahi müdahaleye alınarak, yapının alınması gerçekleştirir. Hatta uzman hekimce uygun görülmesi durumunda hastanın memesinin de tümden alınması gerçekleştirilir. Böylelikle olası yayılma eğiliminin ortadan kaldırılması sağlanabilir.

Memede kist ameliyatı açık ve kapalı şeklinde 2 farklı biçimde yapılır. Buna göre hastanın kistinin boyutu göz önünde bulundurulur. Kapalı ameliyat ile daha ufak kesiler ve pratik müdahale söz konusu olduğundan iyileşme süreci çok daha kısa olurken, açık ameliyatlarda genel anestezi ve daha kapsamlı müdahale söz konusu olduğundan iyileşme süreci çok daha uzun olur.


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle