Memede Kistler Tehlikeli Mi? Etkileri ve Tedavi Yöntemleri

Memede kist, hemen her kadında görülen ve genellikle iyi huylu süt kanallarındaki değişimler nedeniyle görülmektedir. Boyutları 1 cm den büyük ve çok olabilir.

Memede meydana gelen kistler, genellikle iyi huylu, süt kanallarının değişimiyle oluşan kistlerdir. 40-45 yaşları arasında gelişen bu kistler, emzirme dönemlerinde görüldüklerinde içlerinde süt dolu keseler halinde de karşımıza çıkabilmektedir. 

Memede Kist Boyutları

Memedeki kistler, tek ya da birden fazla yani multipl olarak görülebilmektedir. Boyutları 1 cm den daha fazla olmaktadır. Kistlerin iyi huylu olması ve 1 senelik kontrol sonrasında çoğu hastada yok olduğu görülmektedir. Bazı hastalarda ise boyutları 1 cm den daha fazla ve multipl olarak artmış olanlar yakın takibe alınıp operasyonla kistlerin memeden çıkartılması gerekmektedir. 

Meme kistleri, toplumda hemen her kadında görülmekte ve 40 yaş üzeri kadınlar için rutin mamografi çektirmeleri gerekmektedir. Kötü huylu multipl kistlere karşın, rutin aralıklarla yapılan meme muayenesinde kistlere rastlandığı taktirde ayrıntılı muayene ve alınan biyopsi sonucunda kistin iyi huylu ya da kötü huylu olduğu anlaşılabilmektedir. 

Boyut olarak bir yumurta boyutuna kadar ulaşabilen, yani çapı 5-8 cm ye kadar çıkabilen kistler vardır. Bu da memede büyüme, sarkma, koltuk altına yakın bölgede ise kolun hareketlerinde kısıtlamaya neden olabilir. 

Memede Kistlerin Zararları

Aylık yaşanan adet dönemlerinde memelerin bir miktar şişkinliği ve gerginliği olması mümkündür. Buna karşın memede kist olduğu zamanlarda adet döneminde normalden daha fazla ağrı, şişkinlik, memede büyümeler gözlemlenir. 


Kendi kendine elle meme muayenesini yaptınız mı?

Kistlerin kadınlar için en büyük rahatsızlığı memede oluşan ağrıdır. Kullanılan iç çamaşırları rahatsızlık oluşturmakla birlikte, günlük kıyafetleri göğüs bölgesinde dar gelmeye ve rahatsızlık hissetmeye neden olurlar. Kist bir memede olabileceği gibi her iki memede de görülebilmektedir. 

Kadın her duş alışında ve sonrasında kendi kendine elle meme muayenesini yapması gerekmektedir. Bunun yanı sıra ele gelen anormal kitlelerin doktor muayenesinden geçmesi ve iyi huylu veya kötü huylu olduğu saptanmalıdır. Kistlerin önemsenmediği ve bir muayeneden geçmediği taktirde, kötü huylu olan kistler çoğalarak meme dokusunu kaplayabilmektedir. Meme dokusunu kaplayan kötü huylu kitleler tehlikelidir. Tehlike, memenin lenf bezlerine ve kanallarına yakın olması nedeniyle memede oluşan kötü huylu tümörün kolaylıkla diğer organlara da sıçramasına neden olacaktır. 

Adet dönemlerinde kisti olan hastaların memelerinde büyümeler daha çok görülmektedir. Adet öncesi 1 hafta ve adet kanamasının başladığı ilk günlerde ağrı daha çok hissedilirken, adet kanamasının bitmesine yakın ağrı giderek azalacaktır.

Memedeki Kistler Ve Adet Döngüsü

Adet kanaması ve rahim içi dokunun yenilenmesi tamamen hormonların etkili olduğu bir olayıdır. Her ay gebelik olacakmış gibi rahimde ve memelerde hazırlık yapılmaktadır. Yapılan bu hazırlık rahimde bebeğin yuvalanıp tutunabilmesi için, memelerde ise bebeğin beslenebilmesi için olmaktadır. Memelerin buradaki görevi süt kanallarının genişlemesi ve süt bezlerinden bebeğin beslenmesi için gelecek sütlere hazırlık yapılması ile ilgilidir. 

Adet döngüsünde ise hormonların en yüksek seviyedeyken en çok etkilenen organlardan birisi de memelerdir. Memelerin şişkinliği, gerginliği bu yüzdendir. Adet kanamasına 1 hafta kala başlayan bu şişkinlik, kanamanın başladığı ilk günlerde kaybolacaktır. 

Memelerde yaşanan bu hormonsal değişimler kadının doğurganlık döneminin bitimine kadar sürmektedir. Doğurganlık dönemi bittiğinde yani kadın menapoza girdiğinde ise böyle bir değişim olmayacaktır. Senelerce süren değişimin ardından süt kanallarında bir miktar değişimler olarak orada bir kitlenin oluşumuna rastlanabilir. Kitleler genellikle iyi huyludur ve gözlemler sonucunda hastaların 1 sene sonrasında kistin yok olduğu saptanmıştır. Yapılan araştırmalarda, kist nedeniyle hastaneye başvuran hastaların %11-12 oranında kistlerinin saptanan boyutunu aynen 5 sene koruduğu ve herhangi bir artış göstermediği de görülmüştür.

 İyi huylu kistlerin yayılım göstermediği ve boyutlarını korudukları hatta belli bir süre sonra kayboldukları görülmüştür. Kistler emziren annelerde de sütün bir kese içerisine hapsolması nedeniyle de oluştuğu görülmüştür. Emziren annelerde oluşan kistlerin, memeden sütün az gelmesi ama memenin şişmesi ve sertleşmesi ile anlaşılır. Büyüklükleri ceviz, yumurta büyüklüğüne kadar varan kistler süt kanallarını tıkayarak süt bezlerinden üretilen sütlerin bebeğe aktarılamamasına neden olacaktır. 

Annelerin memelerinde kistin oluşmaması için, bebeklerini belli aralıklarla sık sık beslemeleri, göğüslerinde süt birikmesine izin vermemeleri gerekmektedir. Bebeklerinin emzirme süreleri arası uzadıysa eğer mutlaka sütlerini sağarak saklamaları gerekmektedir. Uzun yolculuklarda, bebeklerinin anne sütü alması bir süre kısıtlanmış kişilerde mutlaka bir pompa yardımıyla sağılmalı, süt poşetleriyle saklanmalıdır. 


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Toplam 1 oy, ortalama: 5,00 en fazla 5)
Loading...
Yorum ekle