Memede Kist Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Memede meydana gelen kist çoğunlukla iyi huyludur ve belirti vermeyecektir. Bazı bayanlarda memede kistin belirtileri arasında şiddetli ağrı olması ve meme büyüklüğü olabilir.

Memede Kist Belirtileri


Memede Kist Mamografi Görüntüsü

Çoğunlukla bayanlarda meydana gelen memelerinde kist oluşması durumunda kanserli olmayan ve iyi huylu olarak adlandırılan basit kistler olarak içerisi sıvı dolu olan keseciklerdir. Tek memede olacağı gibi bazı bayanların her iki memesinde de ortaya çıkabilir. Meme kistlerinin duvarları olur ve içerisinde su dolu olacak bir kese ele gelmeye başlar. Memede kist oluşma nedenleri arasında daha çoğunlukta meydana gelme nedenleri arasında süt kanallarının tıkanması sonucunda ortaya çıkacaktır. Meme kistlerinin çoğunlukla oluşması sonucunda meme kistleri herhangi bir ağrının olmaması ile de bilinmektedir. Özellikle de bayanların adet dönemi içerisinde daha hissedilir hale gelir. Meme kistlerinin içerisinde bulunan sıvı daha çok bir üzüm büyüklüğünde bazı durumlarda daha büyük olabilir. Ergenliğe girmemiş bayanlarda ya da menopoz sonrasında oluşan bayanlarda çoğunlukta meme kisti görülmemektedir. Daha çoğunlukta 35 ile 50 yaşında olan kadınlarda görülmektedir. Fibrokistik meme olması durumunda da ele gelecek olan kitleler meydana gelecektir. Bu kitlelerin kist olmadığını ve daha çoğunlukla bayanlarda adet öncesinde yoğun olarak kendisini hissettirecek bir rahatsızlık olduğu unutulmamalıdır.

 • Hareket etmesi;
 • Kenarlarının hissediliyor olması;
 • Ele gelen yumru;
 • Göğüslerde hassasiyet;
 • Oval şekli olan yumrular;
 • Meme ucundan akıntı gelmesi;
 • Ağrı;
 • Adet öncesi ve sırasında artan ağrı;
 • Meme büyümesi;
 • Doku kalınlaşması;
 • Şişkinlik.

Memede kist oluşması sonucunda ele gelen yumru olması sonucunda hastaların yoğun bir telaş duymasına neden olacaktır. Bu konu özellikle de ailesinde meme hastalığı yaşamış olan kadınların daha ciddiye alması gereken bir durum olacaktır. Meme boyutlarında artış olması sıklıkla görülecektir. Ayrıca hastanın meme dokusunda topak topak nodüller gelişecektir. Bayanların el ile meme muayenesini sık sık yapmaları ve ele gelen herhangi bir kitle oluşması sonucunda doktorlarına başvurması gerekmektedir.

Memede Kist Tanısı

Memede ele gelen kist hissedilmesi sonucunda belirtiler ortaya çıkması daha çoğunlukla adet döneminden önce ortaya çıkabilir. Göğüs kontrolleri yapmaları sonucunda hastaların elleri ile yaptıkları kontrol sırasında ele gelen bir yumru ortaya çıkacaktır. Bunun için doktorun muayene etmesi için ilk olarak eli ile yapılacak olan muayene sonrasında hastanın göğsünde kitle doktor tarafından da görülmesi sonucunda doktorun bir takım testler istenecektir. Mamografi yapılarak meme kistleri tespit edilmesi görülebilir. Fakat mamografi daha çoğunlukla 30 yaş altında olan kadınlarda yapılması uygun olmayacaktır. Bu nedenle de mamografi yaşı daha büyük olan kadınlarda ya da ailesinde meme kanseri riski olması sonucunda hastalarda zorunlu olunması sonucunda yapılacaktır.

Meme ultrason çekimi yapılması sonucunda hastalarda kist olduğuna tanısı konulabilir. Bunun sonucunda hastalarda kistin iyi huylu ya da kötü huylu olup olmadığını anlamak için biyopsi yapılması için hastadan doku örneği alınması gerekecektir. Biyopsi yapılması için memeden çok az miktarda doku alınarak incelenmesi söz konusu olur. MR çekimi ya da bilgisayarlı tomografi de meme kistlerinin tanısını koymak için hastaya her zaman için yardımcı olacak görüntüleme testleri arasında olmaktadır.

Memede Kist Tedavisi

Memede kist oluşması neticesinde belirtiler ortaya çıkması sonucunda kişilerin gündelik hayatlarını derinden etkileyecektir. Bunun sonucunda da doktorları tarafından tedavisi yapılması gerekmektedir. Hastaların memelerinde meydana gelen kistlerin hormon bozukluğu sonucunda oluşacağı düşünülmektedir. Hormon tedavisi uygulanması sonucunda birçok bayanın memesinde meydana gelen kistin yok olduğu görülmektedir. Bu nedenle de hastaya ilaç tedavisi olarak hormon tedavisi uygulanacaktır. Ayrıca hastaların memelerinde meydana gelen kistin şiddetli bir ağrı yapması da söz konusu olur. Bu ağrının yok olması ve hastanın ağrı duymaması için hastaya doktor tarafından ağrı kesici ilaçların da reçete edilmesi gerekecektir. Bunun için tedavi yöntemleri arasında iğne aspirasyon yöntemi adı verilen iğne ile gerçekleşecek olan bir tedavi uygulanır. Hastalarda çok ince olan bir iğne aracılığıyla ve ultrason görüntüleme tekniği kullanılarak kistin içerisinde oluşan sıvının boşaltılma yöntemi ile hastalarda basit kistlerin tedavisi gerçekleştirilecektir. Fakat bu tedavi yöntemi sonucunda hastalarda kistin duvarlarının meme içerisinde olacağından tekrarlama riski bulunmaktadır. Eğer ki kist tekrarlaması sonucunda bu defa genel cerrah tarafından kistin bulunduğu bölgeden duvarları ile birlikte çıkartılması gerekmektedir.


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle