Meme Kistleri Tedavi Yöntemleri ve Bitkisel Tedavisi

Bayanlarda yaygın olarak görülebilen meme kistlerinin tedavisinde kullanılan yöntemler ve meme kisti ameliyatı ile tüm detaylar. Ayrıca uzman doktorların meme kisti tedavisi için doğal kür önerileri.

Memede Kist Tedavileri

Modern toplum yaşantısında bayanlar arasından çok sık görülebilen meme kisti rahatsızlığı, genel olarak tedavi gerektirmeyen kist tiplerinden birisidir. Dünya genelinde en popüler kadın rahatsızlıkları arasında yer alan meme kistleri, genel olarak zararsız yapıda olup, kanser hücresi içermez. Memede meydana gelen kist oluşumlarının bir tane olabileceği gibi birden fazla da olabilmesi mümkün olmaktadır. Günümüzde meme kistleri genel olarak sert yapıya sahip olurlar. Ayrıca ilk evrelerinde, tüm vücutta meydana gelebilen diğer kist tiplerinde olduğu gibi memedeki kistik lezyonların belirtileri söz konusu olmaz. Kendisini belli edecek somut semptomlar ortaya koymaması nedeni ile ilk evrelerinde iken tanısının koyulabilmesi pek mümkün olmaz. Ancak uzmanlarında önerisi olan düzenli meme kontrollerinin gerçekleştirilmesi süreci içerisinde yapılan testlerde şans eseri tespiti gerçekleştirilebilir. Bunun dışında ilerleyen evrelerde de memedeki kistler çeşitli semptomlar ortaya çıkartabilir ki bu belirtilerin farklı rahatsızlıklar ile benzer belirtiler olması nedeni belirtileri üzerinden tanısının koyulabilmesi mümkün değildir.

Memedeki basit kist oluşumları genellikle kanser yapısına sahip olmaması, kişide rahatsız edici semptomlar ortaya koymaması ve sağlığı riske etmemesi durumunda genel olarak tedavi gerekliliği teşkil etmez. Böyle durumlarda ise uzman hekimler tarafından düzenli test ve incelemelerin temel alındığı bir takip sürecinin gerçekleştirilmesi önerilir. Bu sayede kistik yapının meme içerisindeki gelişim durumunun kontrol altında tutulması sağlanır. Ayrıca bazıları kendiliğinden belirli bir süre içerisinde de yok olabilir. Ancak kistik lezyon oluşumlarının meme içerisinde çok hızlı bir şekilde büyümeye devam etmesi, kişinin sağlığını riske atması, rahatsız edici ciddi semptomlar ortaya koyması ve hatta kanser yapısına sahip olması durumunda tedavisi için cerrahi müdahaleler gerçekleştirilebiliyor. Bu çerçevede de tedavisi gerekli olan memelerdeki kistik lezyonlara ilişkin olarak;

  • Özel iğne ile kist içi sıvısının alımı,
  • Doğum kontrol ve hormon nitelikli ilaç desteği,
  • Cerrahi operasyon,

şeklinde farklı tedavi uygulamaları gerçekleştirilebiliyor.

Memede Kist Tanısı Nasıl Koyulur?

Memede meydana gelen kistik lezyonların tanısın ilk evrelerde belirti göstermemesi ve ilerleyen evrelerinde de ortaya koydupu belirtilerin farklı meme rahatsızlıkları ile ciddi benzerlikler göstermesi nedeni ile kişisel olarak meme kistinin tanısı koyulamaz. Bu yüzden en kısa süre içerisinde uzman doktora başvuru gerçekleştirilmesi gerekir. Uzman doktor tarafından fiziki muayeneler ile kontroller gerçekleştirildikten sonra hastanın Mamografi, ultrason ve MR gibi görüntüleme teknolojileri ile kistik yapı hakkında detaylı bilgi edinilebilmesi ve tanısının koyulabilmesi mümkün olabilmektedir.

Hastanın memesindeki kistik lezyonun kanser yapısı içeriyor olması olasılığına karşın net yanıt alabilmek için özel iğne yardımı ile kist içerisindeki sıvıdan örnek alınır ve patolojik olarak incelemesi yapılır.

Meme Kisti Ameliyatı

Memedeki basit kistik yapının kişinin sağlığını tehlikeye sokması ve ciddi rahatsızlıklara yol açması durumunda cerrahi müdahaleler ile tedavi edilir. Bu noktada cerrahi operasyonlar çerçevesinde uzmanlar tarafından müdahaleler genel anestezi altında gerçekleştirilir. Bu noktada uygulanacak cerrahi operasyonların açık ya da kapalı ameliyat tipinde olup, olmayacağının kararı kistin büyüklüğü, etki alanı ve niteliği gibi detaylar önemli faktör oynamaktadır. Çünkü daha küçük boyutlu kistler kapalı ameliyat ile tedavi edilir. Daha büyük boyutlu olan ve tahribat alanı geniş olan ve ciddi risk taşıyan memedeki kistler açık ameliyat yöntemi ile tedavi edilir.

Memedeki kistin yok edilmesi amacı ile uygulanan cerrahi operasyonlarda kapalı ameliyat yani Laparoskopi yöntemi çok daha kısa iyileşme sürecine sahiptir. Memede, kistin bulunduğu bölgenin görüntüleme sistemleri ile tespit edilmesinden sonra ufak kesiler ile kiste ulaşılabilmesi ve bölgeden tamamen çıkartılabilmesi söz konusu olmaktadır. Ancak yok edilecek memedeki kistin büyük olması ve hatta ciddi tahribata yol açmış olması durumunda uygulama çok daha kapsamlı olacağından iyileşme süreci çok daha uzun olabiliyor.

Meme kisti yapısında eğer kanser hücresi eğilimi söz konusu ise ve yayılım söz konusu ise yapının yok edilebilmesi için uzman doktor tarafından memenin komple alınması gibi tedavi de gerçekleştirilebilir.

Meme Kisti Tedavisi İçin Doğal Yöntemler

Meme kistinin yaratabileceği semptomların ortadan kaldırılması ve iyileşme sürecinin desteklenerek, basit kistik yapının yok olmasının sağlanabilmesi için yapılabilecek bir takım kişisel hususlar söz konusudur. Buna göre de özellikle çok fazla rahatsızlık veren ağrı semptomuna yönelik olarak iyi takılan, destekleyici nitelikli sutyen kullanımının gerçekleştirilmesi önerilir. İbrahim Saraçoğlu tarafından tamamen bilimsel olarak hazırlanmış olan brokoli kürü doğal tedavisinde kullanılabilir.

İbrahim Saraçoğlu Brokoli Kürü

Kullanılacak malzeme

  • Su (500 ml),
  • Brokoli (250 ml),

Yapımı

500 ml su kaynatılır ve içerisine brokoli ilave edilir. Daha sonra ılımaya alınan kür, sabahleyin ve öğleyin yirmi dakika evvel 250-250 şeklinde kullanılır. 21 gün kullanımdan sonra 3 gün ara verilmelidir.


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle