Memede Kist Belirtileri, Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri

Memede kist nedeni tam olarak bilinmeyen nadiren erkeklerde de görülen bir durumdur. Basit kistler çoğunlukla iyi huyludur. Kistin ağrı yapması sonucunda tedavisi yapılmalıdır.

Memede Kist


Meme Kisti

Memede meydana gelen kistler dana çoğunlukla kadınlarda görülse de erkeklerde de görülme ihtimali vardır. Basit kistler olarak adlandırıldığından iyi huylu olacak kistler olarak bilinmektedir. İçerisinde sıvı bulunan kistler çoğunlukla zararsız ve herhangi bir belirtilerinin de olmayan kistler olmaktadır. Tek bir memede olacağı gibi her iki memede de gerçekleşebilir. Memede oluşan ve ele gelen kistler elle yapılan kontrol sırasında ele gelen yumrular olarak bilinmektedir. Bu kistlerin erkeklerde de olması görülebilir. Boyutları değişik olacaktır. Bazı kistler milimetrik boyutlarda olacağı için elle yapılan kontrol sonucunda ortaya çıkmaz. Fakat bazı 10 milim büyüklüğünde olan ya da 8mm olan kistler elle yapılan kontrol sırasında sol ya da sağ memede lezyon olarak görüldüğü zaman ele gelecektir. Bu kistler ailesinde özellikle meme kanseri riski olan kişilerde lezyon mutlaka basit bile olsa doktor kontrolü sırasında sol memede oluşan kistlerin iyi huylu mu yoksa kötü huylu mu olduğunun anlaşılması için hastanın kontrole gitmesi gerekmektedir. 

Memede kistler oluşması sonucunda kontrol sırasında ele gelecek olan yumuşak bir kitle olarak kişilerin fark etmesini sağlayacaktır. Sol memede meydana gelen kistlerin büyük olması durumunda ve ağrı vermesi sonucunda doğum kontrol hapı gibi ya da hastanın tedavisi için cerrahi yöntem sayesinde tedavisi yapılmalıdır.

Memedeki kistler oluşması daha çoğunlukla 35 ile 50 yaş arasındaki kadınlarda görülmektedir.

Memede Kist Belirtileri

Memede basit kist oluşması durumunda bunun neticesinde hastanın dokunmasıyla birlikte eliyle hissedecek olduğu kistler daha çok bir belirti vermezler. Bazen muayene sırasında görüntüleme tekniği kullanılması neticesinde hastalarda birçok sol ya da sağ memede bazen her ikisinde de milimetrik kistler görülmektedir. Bu basit kistlerin herhangi bir belirtisi olmayacaktır. Fakat kistin 8mm büyüklüğünde ya da 10 milim büyüklüğünden daha büyük olması durumunda sinirlere baskı yapabileceği gibi bulunduğu bölgede de bazı zamanlarda şiddetli ağrının oluşmasına neden olacak durum gelişebilir. Fibrokistik meme hastalığı yaşamakta olan kişilerin hayatı içerisinde daha çok adet dönemi öncesinde ve adet dönemi sırasında şiddetli bir ağrının da oluşmasına neden olur.

  • Dokunulunca yumuşak kitle;
  • Şeklinin oval olması;
  • Hareket etmesi;
  • Memede koyu renkli akıntı olması;
  • Memenin ön kısmında ağrı;
  • Hassaslık hissinin artması;
  • Meme boyutlarının değişmesi;
  • Adet döneminde belirtilerin artması.

Bazı zamanlarda erkekte memede kist oluşması görülebilecektir. Bu kistler oluştuğu zaman iyi huylu olması neticesinde bir takım belirtileri ortaya çıksa bile kistin basit olması nedeniyle hastanın hayatı tehlikesi olmayacaktır. Bu sebeple ağrı ve diğer belirtiler olmaması durumunda tedavisi gerekmeyecektir. Kadınlarda oluşan memede kistik lezyon oluşması durumunda adet dönemi içerisinde belirtilerde ciddi oranda artış olacaktır. Bu belirtiler bayanların adet dönemi sonrasında ise azalacaktır.

Memede Kist Nedenleri

Sıklıkla insanların akıllarına memede kist neden olur sorusu gelmektedir. Özellikle de nadiren görülen erkeklerde memede kist merak konusu olmaktadır. Bunun nedeni günümüzde tam olarak bilinmiyor olsa bile bayanlarda süt kanallarının tıkanması sonucunda kistin gelişmesi görülmektedir. Memede süt kanallarının oluşması sonucunda kist meydana gelmesi görülecektir. Bunlar çoğunlukla yağlı doku birikmesi sonucunda oluşabilir. Meydana gelen bu meme kistlerin boyutları da farklı olacaktır. Bazı kistlerin milimetrik olması sonucunda bu kistlerin rutin kontroller sırasında görülmesi görülecektir. Meme dokusunda oluşan bu kistler mamografi çekimi sonucunda ortaya çıkacaktır. Bu nedenle de ailesinde meme kanseri öyküsü olan özellikle bayanların belli bir yaş sonrasında mamografi çektirmeleri çok önemli olmaktadır. Gelişecek olan kistlerin bazılarının hormon değişiklikleri sonucunda da meydana geleceği bilinmektedir. Fibrokistik memelerde sıklıkla adet öncesinde meme yapısında bozulmalar olacağından dolayı şiddetli ağrı olması ve hassaslığın artması görülecektir. Ayrıca bayanlarda lezyon gelişmesinin nedenleri arasında östrojen hormonunun çok fazla olması sonucunda da görülebilir.

Memede Kist Tedavisi

Memede meydana gelen kistler multipl kistler olması sonucunda hastaların tedavisinin aksatılmadan yapışması gerekmektedir. Bunun için hastalara gelişen lezyonun tanısı konulunca lobüle kısmında gelişen kistin iyileşmesi için ilk olarak hormonları dengeleyecek ilaçlar reçete edilmelidir. Eğer ki septasyon tanısı konulması sonucunda aynen multipl tedavisinde olduğu gibi hastalara hormon tedavisi ilk olarak başlanacaktır. Kistin büyüklüğünün 10 milimden olması ya da 10 milimden daha büyük olması zaman içerisinde büyüyecek olduğundan basit kist varsa o zaman iğne ile içerisinde olan sıvının boşaltılması gerekebilir. Bunun için ses dalgaları kullanılarak ultrason görüntüleme tekniği kullanılarak ince bir iğne yardımıyla kistin içinde oluşan sıvı boşaltılır. Fakat bu tedavi yöntemi sonucunda hastada oluşan kistin tekrarlama riski çok fazladır. Cerrahi yöntem ile tedavi gerçekleşecekse bunu genel cerrah uzmanları gerçekleştirmektedir.

Erkeklerde ya da kadınlarda bulunan meme kistlerinin tedavisi için cerrahi yöntem kistin duvarları ile birlikte çıkartılması ile gerçekleşir. Daha sonrasında bu kistin nüks etme ihtimali ise çok az görülmektedir.

Kistin oluşmasını önlemek için ve rahatsızlığı ortadan kaldırmak için bayanların destekleyici sütyen takmaları gerekmektedir. Memede ağrı oluşması durumunda soğuk kompres uygulamaları da gerekiyor. Ayrıca kafein ve sigaradan uzak durmak çok önemlidir.


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle