Memede Kist Bitkisel Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Memede meydana gelen kistin iyi huylu olması durumunda hastanın evinde uygulayacak olduğu doğal çözümler sayesinde yapacağı bitkisel kürler ile kistin tedavisi.

Brokoli Kürü

 • 200 gram brokoli;
 • 2 su bardağı su.

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu tarafından önerilen bu kür, daha çok fibrokistik meme olarak adlandırılan ya da memede meydana gelen kist sonucunda meydana gelen ağrı gibi belirtiler oluşması durumunda tüketilmesi tavsiye edilen bir kür olmaktadır. Bu kür için her zaman yeşil ve taze olan brokoliye ihtiyacınız olacaktır. Yapacak olduğunuz kürün her gün tekrardan yapılması gerektiği de unutulmamalıdır. Meme kistlerinin tedavisinde etkili olacak kür için 200 gram kadar koyu yeşil renkte olan brokoli 2 su bardağı suyun içerisine konularak ağzı kapalı olacak şekilde kaynatılmalı ve daha sonrasında 30 dakika boyunca sudan çıkartılmadan bekletilmelidir. Sonrasında kürün meme kistinde etkili olması için elde edilen suyun her zaman aç karnına içilmesi etki edecektir. Kistin tedavisi için brokoli sudan çıkartıldıktan sonrasında suyun yarısını sabah aç karnına için. Geri kalan brokoli suyunu ise öğle yemeğinden yarım saat önce içmelisiniz.

Bu kür toplam 21 gün boyunca uygulanmalı ve sonrasında 3 gün ara verildikten sonra tekrardan 21 gün uygulanır.

Civanperçemi Çayı

 • 1 yemek kaşığı civanperçemi;
 • 2 su bardağı su;
 • 1 tatlı kaşığı bal;
 • Çeyrek limon.

Memede oluşan kistlerin tedavisinin gerçekleşebilmesi için hastaların kullanacak olduğu kürlerden bir tanesi de civanperçemi çayı olmaktadır. Bu çay en az 21 gün boyunca sabah ve akşam içilmelidir. Kişinin mümkünse aç karnına içmeleri daha etkili olacaktır. 1 yemek kaşığı yaklaşık olarak 10 gram kadar civanperçemi kaynamakta olan 400 gram suyun içerisine atılarak 7 ya da 8 dakika boyunca kısık ateşte kaynatılmalı ve sonrasında süzme işlemi gerçekleşmeden 30 dakika boyunca demlenmesi için ağzı kapalı bir şekilde bekletilir. Su soğuması neticesinde süzme işlemi gerçekleşecektir. Hastanın elde etmekte olduğu suyun içerisine 1 tatlı kaşığı süzme bal ilave ettikten sonra üzerine çeyrek limon sıkılmalıdır. Daha sonrasında ise kürün yarısını sabah yarısını ise akşam içmesi memede meydana gelen kistin tedavisinde etkili olacaktır.

Dulavrat Otu Çayı

 • 1 yemek kaşığı dulavrat otu;
 • 1 çay kaşığı bal;
 • 1 su bardağı su.

Kistin küçülmesi ve yok olmasında etkili olan kürlerden bir tanesi de dulavrat otu ile yapacak olduğunuz çay olmaktadır. Aktarlardan satın alacak olduğunuz dulavrat otunun kökü rendelenerek 1 yemek kaşığı kadar olması gerekiyor. 1 su bardağı dinlenmiş suyun içerisine konulur. 5 dakika boyunca orta ateşte daha kaynatılır ve suyun kaynaması sonucunda ocağın altı kısılır. 10 dakika boyunca kısık ateşte kaynama işlemi tamamladıktan sonra ocağın altı kapatılır. Süzme işleminden önce demlenmesi beklenir. 1 çay kaşığı kadar bal ilave edilir. Karıştırıldıktan sonra ve suyun ağzı yakmayacak kadar ılık olması sonucunda sabahları aç karnına içilir. Dulavrat otu suyunu içtikten sonra yarım saat boyunca herhangi bir şey yememeli ve içmemelisiniz.

Sarı Kantaron Kompresi

 • 50 gram sarı kantaron bitkisi;
 • 500 gram kaynar su.

Kistin küçülmesinde ve ağrıyı azaltma konusunda etkili olan bir kompres olarak sarı kantaron kompresi uygulamalısınız. Bunun için 500 gram suyun içerisine atacağınız 50 gram kurutulmuş sarı kantaron bitkisi 30 dakika boyunca ağzı kapalı bir şekilde demlenmesi beklenecektir. Su ılık olduğu zaman gazlı bir bez ya da yünlü bir havlu suyun içerisine batırılır. Sonrasında bezden fazla suyun akması için sıkılır. Islatılan bez hangi memede kist varsa üzerine konulur. 10 dakika boyunca en az üzerinde durmalıdır. Birkaç defa bu işlemi tekrar etmelisiniz. Gün içerisinde 3 defa aynı şekilde uygulanmalıdır. Her gün bu suyu yeniden yapmanız etkili olacaktır.


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Toplam 2 oy, ortalama: 4,00 en fazla 5)
Loading...
Yorum ekle