Meme Kisti Nedir, Fibrokistik Kansere Dönüşür Mü?

Meme kistleri, pek çok kadının karşılaşabileceği ciddi problemler arasında yer almaktadır. Meme kistlerinin varlığı, kadınları doğrudan etkilemektedir.

Memede Kist


Memede Fibrokist Dokusu

Göğüs, kadınların üreme organları içerisinde yer alan; büyük ölçüde lif ve bağ dokusu bulunan; bol ölçüde yağ ve süt kanallarının bulunduğu bir organdır.

Göğüste Kist;  Meme içinde Kist meme içinde bulunan içi sıvı dolu olan genelde iyi huylu, Kanserli olmayan küçük oval ya da yuvarlak keseciklerden oluşur. Meme dokusu yumuşaktır, İçi su dolu bir balon gibi hissedilir. Memede bulunan kistleri elinizle muayene ettiğinizde görebilmeniz mümkündür. Ancak bu durumun tespiti sın derece zordur. Kistler müdahale gerektirse de, doktorun görüşüne bağlı olarak hastanın durumdan rahatsız olması beklenebilir. Hastanın yaşam standardını olumsuz etkileyecek bir durum görülmesi halinde, kistlere müdahale edilmektedir.

Fibrokistik Kanser Midir?

Organda Kanser teşhisi; Memede olabilecek birçok rahatsızlık verebilecek durumlar, hastanın şüpheci ve endişe verici hallerine neden olmaktadır. Diğer bütün kanser türlerinde olduğu gibi, meme kanseri için de erken teşhisin önemi büyüktür. Erken teşhis, erken tedavi imkanı sağlamaktadır. Memede ele gelen bir sertlik bulunuyorsa, bu durumun kanserin ilk belirtilerinden olduğunu söylemek mümkün olacaktır. Ancak fibrokistin birkaç belirtisi daha bulunmaktadır.

  • Göğsün başındaki kahverengi derinin değişik bir hal alması
  • Organda sertlik
  • Aşırı yanma hissi
  • Meme başında sancı
  • Göğüsten gelen irin
  • Göğüsten kanlı akıntı gelmesi

Meme kanseri tanısı koymak, basit bir işlem değildir. Doktor isteği çerçevesşnde hastaya mamografi ve ultrason çekilmesi süreçlerini kapsar. Çoğu zaman tek bir tıbbi görüntüleme metodu durumu tespit edebilmek için yeterli olmaz. Hekim kesin tanı koymak istediğinde, Hastadan biyopsi yapılmasını isteyebilir, Meme içinden alınan dokunun kanserli olup olmadığının belirlenmesi için patoloji gerekmektedir. Bu içi sıvı dolu olan fibrokistler  7 veya 8 cm kadar ulaşabilmektedir. Ayrıca Memede saymış olduğumuz tüm bu değişiklikler, Fibrokist olarak tanımlanır. Fibrokist, regl dönemi ile benzeyen ve tekrarlayan bir süreç göstermektedir. Hemen hemen her 4 kadından birinde görülmekte olan fibrokistler, 40 ve 50li yaşlarda olan kadınlarda en çok görülen kist türüdür, Fibrokistler 80 yaşındaki kadınlarda bile görülebilir.

Genç yaştaki hastalarda görülen fibrokistler tanı konulduktan sonra kitle genel anestezi altında cerrahi yöntemle alınır. Bu yöntemde memede yara izi kalır, Yara izi kalmaması için meme kliniklerinde kullanılmakta da olan ve giderek yaygınlaşan vakum destekli biyopsi denilen bir teknik kullanılmaktadır. Kullanılan bu teknikte lokal anestezi ile dondurulup kitlenin vakumla alınmasına olanak sağlamaktadır. Bu yöntemle memede yara izi kalmaz. Bir çok hasta bu yüzden bu yöntemi tercih etmektedir.

Fibrokist Kansere Nasıl Dönüşür?

Fibrokist kansere dönüşürmü; Memede fibrokistik değişimler sanılanın aksine meme kanseri gelişmesinde bir risk oluşturmaz. Kanser bulguları ile karıştırılabilir ve tanı konması güçleşebilir. Bu nedenle patolojik incelemeye gereksinim duyulur, memedeki fibrokistten alınacak parça hastada yoğun bir strese neden olabilir. Klasik fibrokistik değişimlerde tehlike bulunmaz. Memede kanser riskini artıran diğer etmen de fibrokistlerin çoğalmasıdır. Kişinin kendi üzerinde belirti hissetmesi ya da doktor kontrolü ile, göğüste kist olup olmadığının tespiti tıbbi görüntüleme cihazları ile yapılabilir. Fibrokistik meme kistlerinde, Hekim tavsiyesine göre 6 ay ara ile ultrasonografi uygulanabilir. Bunu takiben 40lılı yaşlarda momografi de hasta kontrolüne eklenebilir. Kişinin ailesinde fibrokistin bulunması, kendisinde de olma durumunu büyük ölçüde etkilemektedir. MRI, manyetik rezonans cihazı sayesinde bunun tespiti yapılabilmektedir.

Tedavisi

Hastanın vücudundaki dokunun kanser olduğunun saptanmasının hemen ardından tedaviye başlanması gerekmektedir. Tedavi süreci hastanın niteliğine bağlı olarak uzun sürebilmektedir. Kanserin hangi evrede olduğu ve göğsün kurtarılıp kurtarılamayacağı bu noktada oldukça önemlidir.

İlaç tedavisi ve cerrahi operasyon hastanın kanserden kurtulmasının sağlanması için uygulanmaktadır. Cerrahi operasyon sırasında kemoterapi uygulaması da alınabilmektedir. Meme dokusunun kesilerek hastalıklı hücrelerin çıkartılması, işlemin amaçları arasında yer almaktadır. Uzman bir doktor yardımı ile kısa süre içerisinde operasyon sonlanabilmektedir. Bu noktada başarılı bir hekim ile çalışmak, kansere tekrar yakalanmamak adına düzenli olarak kontrole gitmek şarttır. 


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle