Mesanede Kist Neden Olur? Etkileri Nelerdir ve Nasıl Tedavi Edilir?

Metabolizmanın en önemli parçalarından birisi olan mesanede kiste yol açan faktörler, bu faktörlere karşı alınabilecek önlemler ve vücutta yarattığı belirtiler ve bunlara yönelik uygulanan tedaviler.

Mesanede Kist


Mesanede kistin görüntüsü

İç cephesinde mukoza tabakası ile sarılı olan ve metabolizma sistemi dahilinde çok önemli bir rolü bulunan mesanede de vücudun pek çok noktasında olduğu gibi kist oluşumları görülebilmektedir. Genel olarak da mesanedeki kistin ortaya çıktığı nokta bu mukoza tabakasıyla kaplı olan duvardır. Pek çok farklı etkene bağlı olarak mesanede kist oluşumunun görülebilmesi mümkündür. Erişkin kişilerde cinsiyet ayrımı olmadan yaygın olarak görülen 21. yüzyıl dünyasının kist tiplerinden birisi konumunda bulunur. Bu bölgede bulunan kistlerin tümör hücre yapısı eğilimi vücudun diğer bölgelerinde görülen pek çok kist tipine göre çok daha yüksek seviyededir. Bu yüzden de mesanedeki kistlerin oldukça tehlikeli olduğu ve bunun için de mutlaka gerekli olan kontrollerinin düzenli olarak yaptırılmasına önem verilmesi gerekmektedir.

Mesanede Kist Nedenleri

Bu kist tipinin diğer tiplerine göre çok daha hızlı bir büyüme kaydedebildiği ve ilk evrelerinde tespitinin yapılarak, gerekli olan tedavi uygulamalarının gerçekleştirilmemesi durumunda, ilerleyen evrelerinde çok daha ciddi semptomların yaşanmasına neden olabilir. Üstelik bu kistlerin hızlı büyüme ile çok geniş alanlara ve hatta farklı organlara dahi ulaşabilmesi mümkün olur. Bu durumda tedavilerinin daha zorlu olmasına neden olabildiği gibi tümör yapısı konusunda oldukça eğilimli olmaları ile hayati risk dahi taşıyabilmektedir. Bu yüzden de düzenli olarak kontrollerinin yaptırılması ve gerekli tedailerin uygulanması gerekir.

Günümüzde kistlerin nedenleri ile ilgili olarak yapılan bilimsel araştırmalarında elde edilen sonuçlara göre kistin ortaya çıkışı konusunda somut veriler bulunamamıştır. Yani belirli kist tiplerinde belirli nedenler gözlemlenebildiği gibi pek çoğunda hangi sebep dolayısı ile ortaya çıktığına ilişkin olarak net bir veri bulunmamaktadır. Buna karşın mesanedeki kistlere ilişkin olarak gerçekleştirilen araştırmalarda belirli somut veriler elde edilmiştir. Özellikle de mesanede kistin ortaya çıkmasına neden olan faktörler arasında hastanın yüksek seviyede bağımlılığa neden olan besinler ya da maddeler tüketiyor olmasının önemli etkilerinin bulunduğu belirlenmiştir. Hatta riskinin artmasına dahi sebep olabiliyor.

Mesanedeki Kistin Belirtileri


Mesanede kist

Diğer kistlere göre mesanedeki kistin daha belirgin belirtileri bulunur. Mesanesinde kist oluşumu söz konusu olan kişiler, ilk evrelerinde/başlarında somut şekilde semptomlarla karşı karşıya kalmaz. Ancak ilerleyen evrelerinde mesanedeki kistin hastada ‘idrar’ renginin farklı renklerde olmasına neden olabilmektedir. Standart olarak ‘koyu’ sarı tonlarında olan idrarın, zamanla artan yoğunlukta ‘kırmızımsı’ bir renk tonuna dönüşmesine neden olur. Bunun yanı sıra hastanın idrara çıkma ihtiyacının oldukça sık hale gelmesine neden olur. Bu yüzden de kişinin gün içerisinde çok sık şekilde tuvalete gitmek durumunda kalmasına neden olarak gündelik yaşantısı açısından olumsuz etkiler oluşturur.

Mesanedeki kistin ilerleyen evrelerde yapılan tuvalet ihtiyacının ardından kişinin idrar yolları içerisinde çok rahatsız edici ve can yakıcı düzeyde ‘yanma’ hissiyatının oluşması söz konusu olur. Bu gibi idrar yollarını temel alan belirtileri ile birlikte mesanedeki kistin öncelikle karın bölgesinde ve daha sonra buradan tetiklenmesiyle bel bölgesinde çok şiddetli ve süreklilik teşkil edebilen ağrı şikayetleri ile karşı karşıya kalması muhtemel olur.

Diğer kist tiplerine göre bu tarz daha fazla belirleyici semptomları olabilen mesanedeki kistin yaratmış olduğu şikayetlerin farklı idrar yolları, sindirim sistemi ve metabolizma rahatsızlıklarına da işaret edebilmesi mümkündür. Bu yüzden doğrudan kişisel olarak test ve kontrol yaptırmadan kit teşhisinde bulunmamak gerekir.

 Mesanedeki Kistin Tedavileri

Büyüme yapısına çok eğilimli olması nedeni ile mesanedeki kistin takibinin yapılması çok önemlidir. Bu doğrultuda da tanısının koyulduğu aşamadaki durumuna göre büyüme doğru, hastada yarattığı semptomların rahatsızlığı ve etki alanı gibi faktörlere göre ilaç uygulaması ve düzenli yaşam standartlarının oluşturulması şeklinde çeşitli ‘gözlem’ temelinde tedavileri uygulanır. Ancak büyüme aşaması çok ileri seviyeye ulaşan ve hasta açısından risk teşkil eden mesanedeki kistlerin/kistin cerrahi müdahaleler ile alınması gerekir. Bu doğrultuda da hasta mesanede kist ameliyatı ile bölgedeki kisti aldırabiliyor.

Günümüzde mesanedeki kiste ilişkin olarak bitkisel tedavilerde uygulanabiliyor. Mesane kisti bitkisel tedavi uygulamaları genel olarak çok ileri evrelerde bulunmayan vakalar için uygulanır. Bu doğrultuda bitkisel tedavi için uygulanabilecek sağlıklı ve doğal kürler arasında;

Mesane Kisti İçin Bakla Kürü

Gerekli Malzemeler

  • Bakla (4 veya 5 adet),
  • Su (yeterince),

Yapılışı

Baklaların bir tencere içerisinde yeterli miktardaki suyla 10 dakika kadar kaynatılmalıdır. Daha sonra tencereden alınan baklaların tane tane soyulması ve ardından bir kaşık tarzı mutfak aleti ile iyice ezilmelidir. Macunumsu bir kıvama ulaşan baklaların ezilirken çıkardığı suda süzülür ve süzülen su günde 1 kere olacak şekilde tüketilmelidir.

Bitkisel tedavi için uygulanacak bu kürün uzman hekim bilgisi dahilinde yapılması ve alerjik reaksiyonlara karşı dikkatli olunması gerekir.


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle