Mukus Retansiyon Kisti Belirtileri, Teşhisi ve Tedavisi

Mukus retansiyon kisti, birçok kişide görülebilen; sinüs boşluklarında meydana gelen içi mukus sıvısı dolu olan kitlere denilmektedir. Pek çok yaşta görülen bu kistin, tedavi edilmesi gerekir.

Mukus Retansiyon Kisti


Dudakta Mukus Retansiyon Kisti

Vücutta en fazla maksiller sinüste görülen, hasta için oldukça olumsuz etkisi bulunan, içi sıvı dolu kitleler mukus retansiyon kistleri olarak adlandırılmaktadır. Kistlerin boyutları büyüdükçe, hasta için katlanılması güç bir hale gelinebilir. Bu kistler, genellikle üst solunum yollarında ve sinüslerde görülmektedir. Herhangi bir yaş sınırı fark etmeksizin, herkes bu problemle karşı karşıya kalabilir. Belirtileri ve hasta üzerindeki etkileri bir hayli fazla olduğundan tedavi edilmesi gereken hastalıklardandır. Ancak korkulacak türde kistlerden değillerdir. Bu kistler dudaklarınızda görülebileceği gibi, vücudun diğer bölgelerinde de sıklıkla görülebilir. En çok karşılaşılan yerler arasında ses telleri yer almaktadır.Özellikle sık sık nezle oluyorsanız, sinüzit hastalığı ile boğuşuyorsanız, nedeninin mukus retansiyon kistleri olabildiğini söylemek mümkün. Birçok hastalıkla ortak benzerliklere sahip olan bu kistler, hastanın oldukça zor anlar geçirmesine neden olabilmektedir.

Belirtileri

Hastalık çoğu kişi için belirti vermeyebilir. Belirti veren kişiler için ise aşağıdaki durumların görüldüğünü söylemek mümkün olacaktır.

  • Sürekli daralma
  • Eğilince kafa içinde oluşan basınç
  • Nefes alma problemleri oluşması
  • Sürekli nefesiniz kesiliyormuş gibi hissetmek
  • Burun akıntısı 
  • Geniz akıntısı
  • Baş ağrısı
  • Ağız kokusu
  • Yemek yerken zorlanmak
  • Tansiyonun çok hızlı çalışması

Yukarıdaki belirtilerden en az üçünün bir arada görülmesi, ciddi bir hastalığın habercisi olabilir. Bu sebepten mutlaka doktora görünülmesi gerekmektedir.

Bu kistle mücadele eden pek çok kişi için nefes almak bir işkenceye dönüşebilir. Kaşlarınıza dokunduğunuzda burnunuzun akması, başınızın içerisinde sürekli bir baskı varmış gibi hissetmek, hastalığın habercileri arasında yer almaktadır. Hastalık küçük yaştaki kişilere kıyasla yetişkinlerde çok daha fazla görülmektedir. Hastalığın bebeklerde görülmesi, yetişkinlere göre çok daha riskli olduğundan dolayı, ebeveynler belirtiler konusunda çok dikkatli olmak zorundadır.

Teşhis

Hastalığın teşhisi farklı yollarla yapılabilmektedir. Sağ mukus retansiyon kisti, halk arasında kistin sağ sinüste olduğunu ifade etmektedir. Hastalığın teşhisi için genellikle röntgen tercih ediliyor olsa da bilgisayarlı tomografi ve manyetik rezonans da hastalığı teşhis etmek için yardımcı olabilecek tıbbı görüntüleme araçları arasında yer almaktadır. Kist, doku itibari ile büyümeye müsaittir. Kistin daha fazla büyümesi, kişinin yaşam standartlarını büyük ölçüde düşüreceğinden ve yaşamasını da zorlaştıracağından ötürü bu hastalıkta erken teşhis çok önemlidir.

Mukus retansiyon kisti tehlikeli midir sorusu, bu sebepten ötürü birçok hasta tarafından hekimlere sorulmaktadır. Her ne kadar kansere sebebiyet veren hücreler olmasalar da retansiyon kistlerinin enfekte olma durumları söz konusudur. Mukus retansiyon kistinin zararları, her bünyede farklıdır. Kimi bünyeler, kisti basit etkiler ile atlatırken, kimilerinin bu süreci ağır olarak geçirdiğini söylemek mümkün olacaktır.

Mukus Retansiyon Kisti Tedavisi


Mukus Retansiyon Kisti Ameliyatı

Bu kistin tedavisi farklı yollarla gerçekleşmektedir. Doktor kontrolünde teşhis edilen kist, bünyeye zarar vermeyen kistlerdense, kendi kendine kaybolması beklenebilir. Ancak genellikle kiste ilaç tedavisi uygulanmaktadır.

Mukus retansiyon kistinde ilaç tedavisi, uzun sürebilmektedir. Kistin vücuda zarar vermesini ve hastanın nefes alma eylemini zorlaştırmaması için 5 ile 6 aylık bir tedavi süreci gerekmektedir. Kistler, bu tedavi yolu ile küçülür ve yok olurlar. Zaten zararsız olan kistler için en çok önerilen tedavi yöntemlerinin başında da ilaç tedavisi yer almaktadır. 

 Mukus retansiyon kisti ameliyatı, hastalığın hastanın hayatını ciddi derecede tehdit etmesi durumunda uygulanmaktadır. Kistin aşırı büyük olması ve enfeksiyon kapmaya meyilli olması, doğrudan ameliyat gerektiren durumlar arasında yer almaktadır. Ameliyat sırasında, sinüs boşluğuna doğrudan bir delik açılarak kistin temizlenmesi yönünde çalışılmaktadır. Basit bir operasyon olan ameliyat, genellikle sorunsuz ve lokal anestezi altında gerçekleşmektedir. Sinüs boşluklarına ulaşılarak kistin yok edilmesi işlemi yaklaşık 20 ile 30 dakika sürmektedir. Ameliyat sonrasında hasta, 2 gün içinde taburcu olabilir ve kendi hayatına dönebilir. Tedavinin başarılı olabilmesi için uzman doktorlarla çalışmak çok büyük önem taşır. 


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Toplam 1 oy, ortalama: 5,00 en fazla 5)
Loading...
Yorum ekle