Nabothi Kisti Belirtileri, Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri

Nabothi Kisti vajinada ki sıvı salgılayan bezlerin tıkanması sonucunda oluşan küçük kronik kistlerdir. Vajina akıntısına neden olur. Büyümesi sonucunda ağrı oluşacağından tedavisi yapılmalıdır.

Naboth Kisti

Naboth kisti bayanlarda meydana gelen rahim ağzında serviks bölgesinde oluşacak kistler olarak isimlendirilmektedir. Bu kistlerin inceleme sonucunda ortaya çıkacak gözle görülmeyecek kadar küçük olan kistlerin içerisinde sıvı oluşan ve duvarları olan küçük kistler olarak adlandırılmaktadır. Bu kistlerin ayrıca epitheliyal inklüzyon olarak da isim verilmektedir. Servikste meydana gelen kistin boyutlarının 2 milimden küçük olması ya da 10 milime kadar büyümesi ile görülmektedir. Kist inceleme yapılması sonucunda içerisinde mukus olarak adlandırılacak sarı ya da beyaz renkte olan bir sıvı bulunur. Kistin meydana gelmesi sonucunda sevikste oluşan kistlerin vajinanın mikroorganizmalara karşı engellemesi ile bilinen bu bölge içerisinde oluşması sonucunda vajinadan sıvı gelmesine ve akıntı olmasına neden olacak bayanların rahatsız olmasına neden olacak durumlar oluşturacaktır.

Naboth Kisti Belirtileri

Naboth kistleri ortaya çıkması sonucunda rahmi saracak olan mukozanın en alt tabakasında oluşacaktır. Menopoz sonrasında da nadiren görülen bu kistlerin herhangi bir belirtisinin olmaması ile bilinmektedir. Kistin oluşmasında kronik olarak geçirilecek olan serviks enfeksiyonları sonucunda da oluşması ile bilinmektedir. Vücudun değişimine neden olan bu kistlerin meydana gelmesi sonucunda ortaya herhangi bir belirti küçük boyutlarda olan kist sonucunda ortaya çıkmayacaktır. Kistin kadınlarda oluşması sonucunda büyük boyutlara ulaştığı zamanlarda şu belirtiler görülebilir.

  • Vajina akıntısı;
  • Cinsel ilişki sırasında kuruluk;
  • Ağrı;
  • Vajina kokusu.

Kistin boyutlarının artması sonucunda meydana gelen akıntının saydam renkte olması ile bilinmektedir. Bu yoğun olarak oluşacak akıntı bayanları rahatsız edecek olan bir durum oluşturacaktır. Ayrıca bu akıntının kötü bir kokusunun olması ile de bilinmektedir. Bu tür belirtiler daha çok kadınların ciddiye almadığı belirtiler olmaktadır. Bunlar dışında herhangi bir belirti vermeyecek olduğundan hastanın tanısının konulması sıklıkla rutin olarak gerçekleştirecek olduğu muayene sırasında ortaya çıkacaktır. Bu kistler iyi huylu olan kistler olarak adlandırılır. Eğer ki rahim ağzında meydana gelen kistin büyümesi sonucunda ve tanısı konulduğu zaman kolposkopi yöntemi kullanılarak parça alınarak biyopsi yapılmalı ve hastanın kistinin iyi huylu mu yoksa kötü huylu mu olduğunun tanısı konularak tedavi olmalıdır. Bu nabothi kistlerinin kronik olduğu da unutulmamalıdır.

Naboth Kisti Nedenleri

Rahim ağzı olan serviks bölgesinde bezler bulunmaktadır. Bu bezlerin görevleri arasında salgı salmasında etkili olacaktır. Bu kistlerin oluşmasının nedenleri arasında naboth bezlerinin salgıladığı sıvının dışa atılmaması durumunda olduğu bölgede çok yavaş bir şekilde bezlerde şişme meydana gelecektir. Sıvının bezler üzerinde birikmesi sonucunda bezin genişlemesi oluşacaktır. Bunun sonucunda da rahim ağzında gözle görülmeyecek olan kabarık ve çok küçük boyutlarda olan yapılar meydana gelecektir. Bu keseler soluk renkli olması ile bilinen kabarcıklar olur. Kistin oluşma nedenleri arasında kadınların doğum sonrasında ortaya çıkması ile bilinmektedir.

Üreme çağında olan kadınların çevresel etken ya da başka nedenlerden dolayı değişime uğraması sonucunda kist oluşacaktır.

Nabothi Kisti Tedavisi

Hastalarda meydana gelen Naboth kistleri vajinal akıntı dışında hastanın şikayetinin olmaması durumunda kişilerin tedavisinin gerçekleştirilmeyecek olduğu da bilinmektedir. Cinsel ilişki yaşaması sırasında bayanlarda yanma ya da şiddetli bir ağrı, kötü kokulu akıntının oluşması şikayetleri yaşanması durumunda bunun sonucunda kistin biyopsisi neticesine uygun olarak iyi huylu olması sonucunda kistin tedavisinin gerçekleşmesi için yakma işlemi gerçekleşecektir. Son zamanlarda bu kistlerin dondurma işlemi de yapılarak kistin rahim ağzında oluştuğu bölgeden tamamen iyileşmesi söz konusu olur. Yakma ya da kistin dondurulma işlemi sonrasında kistin tekrardan oluşması görülebilir. Cerrahi yöntem nabothi kisti için çok büyük boyutlara ulaşmaması durumunda gerçekleştirilmeyecektir.

Naboth Kisti Bitkisel Tedavisi

  • 2 çorba kaşığı aslan pençesi;
  • 1 su bardağı su.

Nabothi kistinin aslan pençesi kürü ile tedavisi edilir. Bunun için hastalara tanı konulması, vajinasında sürekli olarak yoğun bir akıntının meydana gelmesi gibi durumlar göz önüne alınması sonucunda hastanın rahatsız olmasına neden olacak şikayetleri gerçekleşecektir. Bunun sonucunda hastaya tavsiye edilen bitkisel kür içerisinde aslan pençesi kürü tavsiye edilmektedir. Kaynamakta olan suyun içerisine atacak olduğunuz aslan pençesinin 10 dakika boyunca kısık ateşte kaynatılması ardında süzülmeden ağzı kapalı olacak şekilde demlenmesi için suyun ılık bir hale gelmesi beklenir. İçerisine bal ya da başka bir tatlandırıcı koymadan günde bir defa aç karnına içilmelidir.


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle