Omuzda Kist Nedir? Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri

Omuz bölgesinde meydana gelen kistler, bölgedeki kemiklerde ortaya çıkar. Vücudun en az hareketin söz konusu olduğu omuzda meydana gelen kistin neden olduğu ve uygulanacak tedavi yöntemleri.

Omuzda Kist

Temel olarak kıkırdak, kas dokuları ve kemik yapısının bir araya gelerek, oluşturduğu omuz, kol ve gövdeyi birbirine bağlayan ve kol hareketlerini sağlayan bir yapısal bütündür. Omuzda ortaya çıkan kist ise kemik yapısında kendisini gösteriyor. Omuzda bulunan kemiklerin karşı karşıya kaldıkları tahribat neticesinde kemik erimesi başta olmak üzere pek çok kemik rahatsızlığının baş göstermesine neden olur. Omuz bölgesinde meydana gelen kistik lezyon oluşumları farklı büyüklük ve özelliklerde olabilir. Buna göre de en küçük 1 milimetre olan kist, en fazla 13 milimetreye kadar ulaşabilir. Bu bölgede ortaya çıkan kisti tespit edebilmek vücudun diğer bölgelerinde oluşan kistlere göre çok daha kolaydır. Bunun nedeni ise bölgede oluşan kistik lezyon ile çok ciddi semptomların yaşanması durumudur. Aynı zamanda da bu noktadaki kistlerin, diğer kistlere göre çok daha kalın duvarlara sahip olduğu bilinmekle beraber diğer tiplerinde daha yoğun şekilde sıvı olan içeriğindeki madde yapısı, omuzdaki kemikte daha yoğun olarak katı yapıya sahip olmaktadır. Ayrıca bölgedeki kistlerin yayılma/sıçrama eğilimine sahip olmadıkları tespit edilmiştir. Buna karşın bölgede bulunan kemikler üzerinde ‘incelme’ semptomunun oluşmasına yol açabilirler.

Omuzda Kist Neden Olur?

Omuzda kistik lezyon oluşumlarının ortaya çıkmasında pek çok farklı faktöre etkili olabilir. Ancak temel olarak omuz genelinde bulunan kemik üzerindeki kistin ortaya çıkışı, kemik dokusundan kaynaklıdır. Bununla birlikte vücutta kol ve elin fazlasıyla hareket ettirilmesine karşın omuz özellikle modern toplum yaşantısının ihtiyaçları ve aktiviteleri açısından çok daha düşük hareket yapısına sahiptir. Bu durumun omuzda kisti meydana gelmesi konusunda fazlasıyla etkili olduğu konusunda bilimsel bir teori bulunmaktadır.

Omuzda Kist Teşhisi Nasıl Koyulur?

Bölgede bulunan kemik üzerinde ortaya çıkan kistlerin teşhisi pek çok farklı faktöre göre gerçekleştirilebilir. Diğer kistik lezyon oluşumlarına göre çok daha yüksek semptom sonuçlarına sahip olması sayesinde tespiti daha kolay olsa da özellikle kemik dokusundan kaynaklı olarak ortaya çıkan lezyonlar bölge içerisinde çok derin noktada bulunuyor olmalarından dolayı tespit edilmesi daha zorlu olabilir. Bu noktada tanı koyma süreci içerisinde hastanın bölgedeki şikayetleri uzman hekim tarafından değerlendirilir ve somut veriler için günümüzün en etkin sonuçlar sağlayan tıbbi görüntüleme teknolojisi olan MR yöntemine başvurulur. Bu şekilde bölgenin iç kısmında kistin tam olarak hangi konumda bulunduğu ve buradaki etkileri somut biçimde görülebilir.

Omuzdaki kemik dokusundan kaynaklı olarak ortaya çıkan veya buraya yakın konumda bulunan kistik lezyon kanser hücresi yapısı taşıyabildiği ve bu dönüşüme son derece meyilli oldukları biliniyor. Bu yüzden bölgede görülen semptomlarına ilişkin en kısa sürede gerekli kontroller yaptırılmalıdır.

Omuzda Kistin Belirtileri


Omuzda kist yeri

Omuzda kist oluşumları sağ ya da sol omuz fark etmeksizin ayrı ayrı veya birlikte ortaya çıkabilir. Diğer kist tiplerine göre daha farklı şekilde etkin belirtiler yani semptomlar ortaya çıkartır. Kol hareketlerini sağlayan ve yoğun kas dokusuna sahip olan bölgedeki kist oluşumları hastanın şikayetlerinin şiddetli olmasına neden olur. Özellikle omuzda kistin en belirleyici belirtilerinin başında şiddetli ve süreklilik teşkil eden ağrılar gelir. Bununla birlikte ilerleyen evrelerinde hastanın kol hareketlerinin kısıtlamasına ve daha da ileri evrelerde hastanın omuzdan itibaren tüm kolunu hareket ettirmekte güçlük çekmesine ve hareketlerinde ciddi acılar yaşamasına neden olabilir.

Yoğun şekilde bölgedeki kasların baskıdan kaynaklı olarak ‘tutulma/kasılma’ gibi durumlar yaşamasına neden olabilir. Omuz ve parmaklar arasında bulunan tüm eklemlerde hareket halinde şiddetli ağrılar ve acı hissiyatı ortaya çıkabilir. Bu gibi belirtiler, omuzda veya kolda ciddi bir rahatsızlığa işaret ettiğinden en kısa süre içerisinde kontrollerinin yaptırılması, kolda fonksiyon kayıpları gibi olumsuz sonuçlarla karşı karşıya kalınmaması açısından çok önemlidir.

Omuzda Kistin Tedavisi

Omuzda kistik lezyon tedavisi temelde üç farklı biçimde gerçekleştirilir. Bu omuz kistinin tedavisi için kullanılan yöntemlerden ilk ve genel olarak tercih edileni bölgedeki kistin cerrahi müdahale ile tamamen alınması olurken, ikincisi ise eklem sıvısı takviyesinin gerçekleştirilmesidir. Üçüncüsü ise fiziki tedavidir.

Fiziki Tedavi

Omuzda kistin bu tedavisi ile cerrahi müdahaleye gerek kalmadan sonuç alınabilir. Ancak bu son derece uzun bir süreci içerir ve ilaç tedavisiyle desteklenmelidir. Fiziki tedavide omuz ve kolun hareketlerinin önemli oranda kısıtlanması gerekir.

Cerrahi Müdahale (Ameliyat)

 Genel olarak kemik dokusunda kaynaklı ortaya çıkmasıyla kistin derinde olması, kapalı cerrahi müdahalelerin yapılmasını gerektirir. Bu cerrahi tedavisi dahilinde hastanın yoğun kan kaybına maruz kalması ve doku tahribatı yaşayabilmesi nedeniyle son tercihtir. Çünkü bölgeden kistin alınması için bölge geniş şekilde açılması gerekir. Bu da tahribata neden olur.

Eklem Sıvısı Takviyesi

Bu yöntem daha çok eklem bölgesindeki aşınmaya bağlı olarak ortaya çıkan kistlerde uygulanır. Eklem sıvısının eklem bölgesine takviye edilmesi ile kısa zaman diliminde tedavisi mümkün olur.


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle