Over Kisti Belirtileri, Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri

Over kistleri halk arasında over kistleri olarak bilinen ve kadınlarda oluşması durumunda hastanın gebe kalamaması gibi sorunların oluşmasına neden olacak durumlar oluşturabilir.

Over Kisti


Over Kisti

Yumurtalık kisti olarak bilinen over kistlerinin her yaşta görülme ihtimali bulunmaktadır. Fakat daha çoğunlukta üreme yaşında olan kadınlarda meydana gelecektir. Kist oluşması durumunda bu kistlerin zararsız olması ile bilinmektedir. Yumartalık kistinin oluşması sonucunda bazı kişilerde fonksiyon kaybının yaşanmasına neden olacaktır. Kist gelişmesi sonucunda içerisi sıvı dolu olan ve pis kokulu bir sıvının oluşturduğu dışının ise bir zarla kaplı olduğu kistler arasında olmaktadır. Bu kistler işlevi itibari ile zararsız olması ile bilinen kistler olmaktadır. Adet dönemi içerisinde gelişecek olan bu kistlerin oluşma nedenleri arasında folikül adı verilen yapının çatlamaması sonucunda meydana geleceği bilinmektedir. Kadınların adet dönemi içerisinde ortaya çıkacak olan kistler adet dönemi ortasında olduğu zaman kadınlarda kendiliğinden yumurtlama görülecek ve çatlama meydana gelecektir. Kadınların hayatı içerisinde bu çatlama meydana gelmediğinde büyüyen folikül kalacaktır. Bunun sonucunda da kist ortaya çıkar. Tanı konulabilmesi için ve hastalığın neden kaynaklandığını anlamak için doktorları tarafından ultrason görüntüleme tekniği uygulanacaktır.

Hastanın vücudunda kist oluşumu sonucunda herhangi bir ameliyat oluşmadan kistin geçmesini sağlamak amacıyla ilaç kullanımı sırasında kistler ortadan kaybolması beklenecektir. Eğer ki var olan kistler kadınlarda ilaç tedavisine rağmen geçmemesi ya da küçülmemesi aksine büyümesi sonucunda kistin çıkartılması için ameliyat önerilebilir. Bu kistlerin oluşması sonucunda ortaya çıkacak olan riskler de bulunmaktadır. Birçok kist yumurtlama dönemine engel olacak olması nedeniyle kadınların gebelik ihtimalini de azaltacaktır.

Hamile kalamayan kadınlara yapılan ultrason görüntüleme tekniğinde birçok kadının yumurtalıklarında kist olduğu ortaya çıkmıştır.

Over Kisti Belirtileri

Over kisti meydana gelmesi durumunda kadınlarda bazı belirtiler de ortaya çıkacaktır. Bu belirtiler arasında kadınların bir ya da birkaçını yaşaması ile bilinmektedir. Adet dönemi içerisinde kadınların düzensizlik oluşması görülecektir. Adet kanamasının olmaması ya da kişilerin adet düzensizlikleri meydana gelir. Kadınlarda gelişecek olan kist sonucunda kilo artışının olması da görülecektir. Bazı kadınlarda da idrar ve bağırsak şikayetlerinin oluşması da söz konusu olacağı gibi bunların dışında da şu belirtiler ortaya çıkabilir:

 • Adet döneminin çok ağrılı geçmesi;
 • Kaşıklarda şiddetli ağrı;
 • Karın bölgesinde dolgunluk hissi;
 • Basınç artması;
 • Cinsel ilişki sırasında ağrı;
 • Karında şişlik meydana gelmesi;
 • Kilo alımı;
 • Mide bulantısı;
 • Tüylenmede ciddi oranda artış;
 • Kısırlık gelişmesi;
 • Kistin yırtılması;
 • Yüksek ateş;
 • Titreme.

Kistin rüptürü yani yırtılması sonucunda aniden başlayacak olan belirtiler ortaya çıkacaktır. Bu belirtiler oluşması durumunda hastanın ciddi komplikasyonları gelişecek olma ihtimali nedeniyle acil servise gitmesi gerekmektedir. Daha sıklıkla kadınlarda meydana gelecek olan yüksek ateş, bir anda titreme, mide bulantısı, halsizlik gibi belirtiler olması durumunda hastanın kistinin yırtılması da söz konusu olabilir. Kadınlarda en sıklıkla görüldüğü yaş aralığı 20 ile 50 olmaktadır. Bu yaş aralığı sonrasında görülen ve menopoz dönemi içerisinde olan bir kadının kist tedavisinin mutlaka yapılması gerekmektedir. Menopoz döneminde olan bir kadına yapılacak olan tedavi daha çoğunlukla ameliyat yöntemi uygulanması olacaktır.

Over Kisti Nedenleri

Over kistlerinin oluşma nedenleri arasında en sıklıkla kistin oluşmasına neden olacak folikül kist olarak tanımlanmakta olan kist gelmektedir. Bu kist üreme çağında olan kadınların çoğunda görülmektedir. Gergin olması ile bilinen bu kistlerin içerisinde sıvı bulunmaktadır. Kistin çapları ise 4 santimin altında olacaktır. Kistin oluşmasına neden olan durumlar içerisinde folikül her adet dönemi içerisinde büyüyecek ve adet görme sırasında da 2. gün itibari ile çatlayacaktır. Fakat kistlerin çatlaması söz konusu olmadığı durumlarda kistin oluşumuna zemin hazırlayacaktır. Kist adet dönemi içerisinde çatlamayan folikül doku içerisinde meydana gelir. Hormon salgılanması döneminde daha çok etkili olması ile bilinmektedir. Bunun dışında kistin patlama ihtimali de bulunmaktadır. Kanama olması durumunda komplikasyonlar gelişecek olması ihtimali yüzünden hastanın ameliyat edilmesi de gerekmektedir.

İnsan vücudunda meydana gelen kistlerin içerisi sıvı dolu olan kesecikler olarak bilinmektedir. Vücudumuzda bulunan hücrelerin ölmesi sonucunda aynılarının tekrardan oluşması sonucunda kan dolaşımında etkili olmaktadır. Farklı yapılarda olan bu hücreler çeşitli sıvıların salgılanmasını sağlayacaktır. Ovaryum kistlerinin oluşması çok yavaş ilerleyecektir. Bayanlarda meydana gelen ovarian kistleri oluşması durumunda hormon bozukluğunun oluşması ilk sıralarda olacaktır.

Daha çoklukla kadınlarda adet düzensizliğinin oluşması gibi durumlarda ortaya çıkması ile bilinmektedir. 

Over Kisti Tedavisi

Kistler oluşması durumunda tanıyı koymak amacıyla kadın doğum uzmanları tarafından ultrason çekimi gerçekleştirilecektir. Bunun için hastaların tedavisinin gerçek olabilmesi için ilk öncelikle ameliyat hastalara önerilmez. Birçok kist oluşması sonucunda iki ya da üç aylık dönem içerisinde bu kistlerin kendiliğinden geçme ihtimali de olacaktır. Tümör olarak bilinen bu kistler tedavisi için ilaçların düzenli olarak kullanılması gerekmektedir. Daha sıklıkla hastaya doğum kontrol hapları reçete edilecektir. Kistler büyük olması sonucunda hastaya uygulanacak olan tedavi yöntemleri arasında iyi huylu olan kistlerin ya da kötü olan kistlerin yumurtalıklardan tamamen çıkartılması için cerrahi yöntem ilaç tedavisinin başarısız olduğu kişilere uygulanacaktır. Bunun için laparoskopi adı verilen özel bir ameliyat tekniği kullanılarak hastanın yumurtalıklarında meydana gelen kistler oluştuğu bölgeden çıkartılacaktır. Daha sıklıkla kistlerin boyutuna göre cerrah tarafından kapalı ya da açık yöntem uygulanarak ameliyatı gerçekleşecektir. Bunun için birçok hastaya ayrıca laparotomi adı verilen açık cerrahi yöntem uygulanarak da ameliyat edilmesi söz konusu olabilir. Eğer ki hastanın kisti büyük olması durumunda bu kisti bulunduğu bölgeden çıkarmak için açık tedavi yöntemi uygulanacaktır. 


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle