Yumurtalık Kistinin Komplikasyonları ve Zararları Nelerdir?

Bayanların yumurtalıklarında değişik türlerde kistler meydana gelebilir. Bunların oluşması durumunda kistin büyümesi neticesinde bir takım komplikasyonları oluşacaktır.

Yumurtalık Kistinin Komplikasyonları


Yumurtalık Kisti Ultrason Görüntüsü

Kadınların yumurtalıklarında meydana gelen kistlerin bir takım komplikasyonları meydana gelecektir. Fakat çoğunlukta yumurtalık kistlerinin herhangi bir belirtisi olmaması nedeniyle rutin kontrolleri sırasında ortaya çıkacaktır. İyi huylu olan kistlerin bazılarında kansere neden olacak durumlar gelişebilir. Menopoz sonrasında ya da ergenlik öncesinde yumurtalık kistlerinin oluşması çok nadiren görülmektedir. Menopoz sonrasında gelişecek kistler kansere neden olacak durumlar geliştirebilir. Daha çoğunlukta kansere neden olan kistin menopoz sonrasında meydana gelecek olan kistler sonucunda oluşur. Bu nedenle de kadınların menopoz dönemi sonrasında rutin kontrollerini aksatmaması gerekmektedir.

Yumurtalık kistleri oluşması sonucunda kişilerde bir takım komplikasyonların gelişimine neden olacak durumlar gelişecektir. Bunların ilki olarak yumurtalık torsiyonu olacaktır. Kistin büyümekte olması durumunda basınç uygulayacaktır. Yumurtalıklarda torsiyon gelişmesi durumunda ağrının oluşmasına neden olacaktır. Yumurtalıkların semptomları gelişmesi durumunda sıklıkla pelvik bölgesinde şiddetli ağrının oluşmasına eşlik edecek olan mide bulantısı gelişecektir. Bu durumda hastalarda kusma meydana gelecek ve bunlar aniden gelişecektir.

Yumurtalık torsiyonu gelişmesi neticesinde basınç uygulayacak olması durumunda kan akışında ciddi oranda azalma ortaya çıkacak ya da kan akışının durmasına neden olacaktır.

Yumurtalık Kistinin Zararları

Over kistleri oluşması durumunda hastalarda damarlara basınç yapması sonucunda hareket edecektir. Bu durum dolaşımı yakından etkileyecektir. Boğulmanın meydana gelmesi görülmesi de oluşacağı gibi kişilerde sıklıkla şu durumlar ortaya çıkacaktır.

  • Karın bölgesinde şişkinlik;
  • İştahsızlık;
  • Mesaneye baskı uygulaması;
  • Kilo kaybı;
  • Kabızlık;
  • Mide sorunları;
  • Kasıklarda şiddetli ağrı.

Kistin yumurtalıklarda meydana gelmesi sonucunda yan taraflarına yapacak olduğu basınç sonucunda kişilerin kalıcı olarak yumurtalıkların işlevlerini kaybetmesine zarar verir ve kısırlık durumları gelişebilir. Boğulma oluşması durumunda ciddi olarak hastaların yumurtalıklarında zarar oluşacaktır. Bu ağrı sıklıkla hastaların apandisit ağrısına benzeyecek bir ağrı meydana gelecektir. Gelişmekte olan çikolata kistlerinin kalıntılarının diğer dokulara yapışması durumunda organlarda yapışmaya neden olacağından fonksiyon kaybının olmasına neden olacaktır. Kist gelişmesi durumunda kısırlığın meydana gelmesi gibi durumların gelişmesine neden olacaktır. Bu durumda da hastanın tüplerinde gelişecek olması sonucunda sıklıkla gerçek gebelik gerçekleşmeyecek ve dış gebeliğin oluşmasına neden olacaktır. Özellikle de dış gebelik durumu çikolata kisti oluşması durumlarında daha da yaygın olarak görülmektedir. Yumurtalıklarda birçok kist türü meydana gelebilir. Bu lezyonların oluşması durumunda kısırlık en sıklıkla yumurtalıkların zarar görmesi durumunda hamilelik gerçekleşmeyecektir. Kistin büyük boyutlara ulaşması sonucunda over kistlerinin baskı yapacak olması sonucunda kistin vereceği en ciddi zararlar yumurtanın kaybının olmasına da neden olabilir.

Yumurtalık Kistinin Tehlikesi

Yumurtalık kistinin büyümesi de meydana gelecektir. Büyüdükçe içerisinde oluşan sıvının artmasına neden olur. Basınç arttıkça kişilerin basınç sonucunda artma meydana gelirse kistin duvarlarında yırtılma olacaktır. Cinsel ilişki sırasında ciddi ağrının oluşmasına neden olacağı gibi bayanlarda yaptıkları egzersiz sonucunda da ağrının olmasına neden olur. Bu kistlerin yırtılması daha çoğunlukla cinsel ilişki sırasında ya da bedenini zorlayacak herhangi bir egzersiz sonucunda yırtılması görülebilir. Bu durumda bayanların yumurtalıklarında kanama meydana gelecektir. Bu durumda hastanın aşırı bir kanaması olacağından, kistin içerisinde oluşan sıvının karın içerisine akacak olduğundan organlarda yapışma, enfeksiyon gelişmesi gibi ciddi zararları olacaktır. Yırtılma meydana gelmesi durumunda sürekli olarak ağrı yaşanacaktır. Eğer kistin oluştuğu bölgede ki basınç sonucunda kan damarı da etkilenerek patlaması sonucunda yırtılma damarlarda gelişirse ciddi bir iç kanama meydana gelecektir. Bu durumda hastanın vakit kaybetmeden kanamasını durdurmak için ameliyata alınması gerekmektedir.

Kist meydana gelmesi durumunda hastaların iyi huylu olan kistlerinin habis yani kanserli oluşması da görülecektir. Daha çok 45 yaş üzerinde olan kadınlarda görülecektir. Özellikle de solid bileşenlerin artması sonucunda kansere neden olması daha çok görülmektedir. Kist infekte olması da az olsa da görülmektedir. Bu durum daha çok dermoid kist oluşması sonucunda hastalarda görülecektir. Bu durumda da antikorlar vücudun kan hücrelerine zarar verecek olmasından hastaların kan hücrelerine saldıracak olduğu için anemi hastalığı ciddi oranda görülecektir.

Kistler oluşması durumunda hastanın ultrason, bilgisayarlı tomografi ya da MR çekimi sonucunda tanısı konulması durumunda hastaların vakit kaybetmeden doktor tarafından önerilen tedaviye başlanması gerekmektedir.


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle