Pankreas Kisti Sebepleri ve Pankreas Kisti Tedavi Yöntemleri

Vücutta sindirimin ve solunumun yegane organlarından birisi olması ile büyük önem taşıyan pankreasta çok sık görülen kistlerin neden meydana geldiği ve ne gibi tedavilerin uygulanabileceğine dair.

Pankreas Kisti

Genellikle kistlerin yapısal özellikleri çerçevesinde neden ortaya çıktıkları bilinmiyor olsa da bölgesel değişkenlere göre nedenleri görülebilir ki pankreas kisti de bu tip kistlerden birisidir. Buna göre pankreas kistinin pankreas kanallarında meydana gelen tıkanıklık ya da pankreasta iltihabının etkisi ile ortaya çıktığı düşünülüyor. Temel olarak mide çevresinde 15 santim metre uzunluğunda organ olan pankreas karın bölgesinde ortaya çıkan sıvı keselerden oluşan bir kist tipidir. Mevcut fonksiyonu çerçevesinde baş, gövde ve kuyruk kısımları olacak şekilde 3 farklı bölüme sahip olan pankreas vücudun sindirime ve beraberinde solunum fonksiyonlarını sorunsuz şekilde yerine getirebilmesine yardımcı olur. Pankreas kistinin iyi huylu ve genellikle zararsız yapıda olduğu biliniyor.

Pankreasta meydana gelen kistik oluşumun seröz yapıda olması durumunda iyi huylu olduğu bilinirken, müsinöz yapıda olması durumunda ise kanserli hücre yapısına sahip olabilme ihtimali bulunur. Ancak bu tipte kesinlikle kanser olacağı söz konusu değildir.

Pankreasta meydana gelen kistik lezyonun boyutları milimetre düzeyinde olabileceği gibi santimetre düzeyinde de olabilmesi mümkündür. Bu yüzden de net tanısının koyulabilmesi için mutlaka uzman hekim tarafından gerekli olan testlerin gerçekleştirilmesi gerekir.

Pankreas Kisti Semptomları

Kistlerin somut şekilde kendisine özel belirtileri bulunmaz. Ortaya koydukları çoğu belirtilerde bulunduğu bölgenin özelliklerine göre oluşabilecek farklı rahatsızlıkların meydana getirebileceği belirtiler ile önemli benzerlikler taşır. Bu yüzden de bu tipteki kistlerin ortaya çıkartabileceği belirtilere ilişkin olarak da bilgi sahibi olunması gerekir. Pankreasta meydana gelen kist ile hastada görülebilecek belirtiler doğrudan kistin ne kadar büyük olduğu ile doğru orantılıdır. Kist ne kadar büyükse bölgede yaratacağı tahribat ve baskı o kadar yüksek seviyede olacağından meydana gelecek belirtilerin şiddetleri de ona göre olacaktır. Büyük boyutlara sahip olan kistlerde genellikle şiddetli ağrı gözlemlenir. Kendi içerisinde bağırsak kaynaklı ve bağırsak kaynaklı olmayan rahatsızlıklar ile ortaya çıkar. Bağırsak rahatsızlığı kaynaklı olmayan kistlerinde, kendi içinde seröz, müsinöz ve intraduktal papiller müsinöz şeklinde ayrımı bulunur. Seröz olanlar genel olarak gençlik döneminin sonunda olan bayanlarda görülürken, iyi huyludur ve ağrı gibi belirtileri söz konusu olmaz.

İkincil olarak ise müsinöz kistler gençlik dönemi son evresinde olan kadınlarda görülür. Son olarak intraduktal papiller müsinöz kistlerde ise hemen hemen yarı yarıya oranla kanser yapısına sahip olma olasılığı bulunur ve gençlik döneminin son evresinde ve bir sonraki dönemde olan erkeklerde görülür. Bu gibi detayların haricinde pankreas kistinin belirtileri arasında;

  • Karın bölgesinde çok şiddetli ve süreklilik teşkil eden ağrılar,
  • Ani ve olağan dışı kilo kaybı,
  • Sarılık,
  • Mide bulantıları ve beraberinde sık sık istifra,
  • Yemekten kesilme,

gibi belirtiler ortaya koyar.

Bazı vakalarda pankreas kistinin pankreas iltihaplanmasına neden olduğu da görülür.

Pankreas Kistinin Nedenleri

Vücutta ortaya çıkan kistlerin tam olarak neden kaynaklı ortaya çıktığı henüz tespit edilememiştir. Ancak bölgenin yapısal özelliklerine göre ortaya çıkışlarına yol açabilecek ihtimaller değerlendirilir ki pankreas kistinde de diğer pek çok kistte de olduğu gibi tıkanıklık olduğu şeklinde bilgi bulunur. Pankreas kistinin pankreas kanallarında meydana gelen tıkanma ya da pankreas iltihaplanması nedeni ile ortaya çıktığı yönünde bir bilgi bulunur. Bu tip tıkanmaların bölgede yaratacağı birikim ile birlikte pankreas kistlerine dönüşüm meydana geldiği şeklinde bilgi bulunur. Pankreas kistinin hakkında en net ve en somut neden olarak bu iki olasılık gösterilir.

Pankreas Kistinin Tedavisi


Pankreas kisti tedavi

Tüm kistlerin tedavisi konusunda olduğu gibi pankreas kistinin tedavisi konusunda da öncelikli cerrahi müdahale gerçekleştirilmesi tercih edilmez. Çünkü genellikle iyi huylu olan bu kistin kendiliğinden geçme eğilimi bulunması nedeni ile sadece düzenli kontrollerin bulunduğu bir takibin gerçekleştirilmesi tercih edilir. Ancak hem hastada ciddi semptomlara yol açması hem de kistin kanserli yapıya sahip olabilmesi durumunda cerrahi müdahale söz konusu olur. 

Pankreas kisti tedavisi için hastanın pankreas iltihaplanması problemi yaşamıyor olması gerekiyor. Eğer böyle bir durum söz konusu ise ilaç tedavileri ile pankreastaki iltihaplanmanın giderilmesi sağlanır. Pankreasta kist tedavisi için uygulanacak cerrahi yöntemde kapalı ve açık ameliyat uygulanabilir. Burada önemli olan faktör hastadaki kistin bulunduğu konum da büyüklüğüdür. Daha küçük boyutlular da kapalı ameliyat uygulanırken, daha büyük boyutlu olan kistler için genellikle açık ameliyat uygulanır.

İbrahim Saraçoğlu Pankreas Kisti Tedavisi

Şifa kaynağı olan cevizin kullanıldığı bu kür sayesinde pankrestaki kistin tedavisinin doğal yollar ile desteklenebilmesi söz konusu olur. Buna göre;

Kullanılacak Malzemeler

  • Ceviz içi (3 tane),
  • Su (1 bardak),

Nasıl Yapılır?

3 adet ceviz içi bir bardak su ile iyice kaynatılır. Kaynama noktasına gelince ocaktan alınan cevizli su ılıyan kadar bekletilir. Daha sonra ılık suyu cevizler içerisinde bulunurken içerek, pankreastaki kistin iyileşmesine yani küçülmesine yardımcı olur.

Ceviz kürü uygulaması için öncelikle doktora başvurulması olası yan etkilerin ya da alerjik reaksiyonların engellenebilmesi açısından önemlidir.


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle