Parmakta Kist Belirtileri ve Nedenleri Nelerdir? Uygulanan Tedaviler

Vücudun her noktasında olduğu gibi parmakta da ortaya çıkabilen kistin kişide oluşturduğu belirtiler ve bu belirtilere göre uygulanan tedavilerin öncesi ve sonrası hakkında her şey.

Parmakta Kistin Nedenleri

Genel olarak nadir şekilde görülebilen kist tiplerinden birisi olan parmaktaki kistin nedenleri pek çok farklı etkene bağlıdır. Özellikle de modern yüzyıl dünyasında artan görülme sıklığı ile dikkatleri üzerine çekmeye başlayan bu kist tipinde neden olarak somut biçimde gösterebilecek bulgular bulunmuyor. Yani günümüzde yapılan araştırmalar dahilinde parmak ve çevresindeki yumuşak doku ve tendon üzerinde görülebilen kistin hangi nedenlerden kaynaklı olarak ortaya çıktığı somut olarak belirlenebilmiş değildir. Buna karşın ortaya çıkmasında etkili olan hususlar ile ilgili olarak pek çok farklı belirli bir temele dayalı olan teoriler bulunur.

Parmakta kistin ortaya çıkmasında etkili olan faktörlere ilişkin olarak eskiden beri sürdürülen araştırmalar, günümüzde de sürdürülüyor. Öyle ki daha önceleri tıp dünyasında parmakta bulunan sinovyal sıvı içeriğinde bir doku artığından kaynaklı fıtık oluşmasından kaynaklandığı düşünülürken, günümüzde ise bu teori yerine daha ağırlıklı olarak bölgedeki doku tahribatından kaynaklı olarak meydana geldiği öngörülüyor. Bu gibi nedenler ile ortaya çıkabilen parmaktaki kistin belirtileri de diğer kist tiplerine göre değişkenlik gösteriyor.

Parmakta Kistin Belirtileri

Kistin bölge genelinde yarattığı tahribat ve genişleme dolayısı ile hasta açısından çeşitli semptomların ortaya çıkması muhtemeldir. Ancak bu süreç içerisinde kistlerin genel yapıları dahilinde hasta açısından ilk evrelerinde belirgin şikayetler teşkil etmez. Bu yüzden de hastanın kistin meydana geldiğini ilk aşamalarında tespit edebilmesi pek de mümkün olmuyor. Ancak bölgede yaratmış olduğu tahribat ve rahatsızlığın etkisi ile çeşitli belirtiler gözlemlenebiliyor. Bu doğrultuda da parmakta kistin belirtileri arasında;

  • Bölgede oval ya da yuvarlak yapıda şişlik oluşumu,
  • Bilek ve parmak bölgelerinde yoğunlaşma,
  • Kistin bölgede yoğun şekilde bulunan sinirler üzerinde baskı teşkil etmesi halinde hareket kabiliyetinde kısıtlamalara neden olabilecek uyuşma ve kas zayıflığı oluşumu,

gibi semptomlar bulunur. Bu semptomların ortaya çıkması sonucunda doğrudan parmak kistinin ortaya çıktığı düşüncesinin hakim olmaması gerekir. Çünkü bu semptomlar bölgede veya genel sinir yapısında mevcut olan farklı sorunlara da ışık tutuyor olabilir.

Parmak bölgesinde meydana gelen kist oluşumları ağrı semptomu ortaya çıkartmaz. Bölgede meydana gelen farklı şiddetlerdeki ağrılar genellikle farklı sağlık sorunlarının etkisiyle ortaya çıkar.

Parmak Kistinde Tanı

Parmak ekleminde meydana gelen kistte tanı genel olarak fiziki muayeneler sonucunda gerçekleştirilebilir. Klinik kontrollerde eklemin bulunduğu bölgenin altındaki kemik yapısı üzerinde olağan dışı bir durum söz konusu olduğu olasılığı varsa radyografi yardımı ile bölge görüntüsü alınır. Bunun dışında gizli parmak ekleminde kist için MR ve Ultrasongrafi gibi görüntüleme sistemleri aracılığı ile de bölgeden görüntü alınarak, tanı koyma işlemi gerçekleştirilir.

Parmak Kistinde Tedavi Yöntemleri

Parmaktaki eklemde meydana gelen kist oluşumları genel olarak ‘tümör’ hücresi yapısına sahip olmayan ve aynı zamanda da başka noktalara sıçrama yapmayan, kendiliğinden zamanla geçebilecek nitelikteki kit tiplerinden birisidir. Bu yüzden de yapılan tanılama işlemleri sonucunda eğer hasta açısından rahatsız edici şikayetler oluşturmuyor ya da risk teşkil etmiyor ise düzenli kontroller ve gözlemler ile takibinin gerçekleştirilmesi tedavisinde tercih edilir.

Kistin İçeriğindeki Sıvının Alınması (Aspirasyon)

Bu tedavi uygulamasında eklem üzerinde meydana gelen kistin hasta açısından yarattığı semptomların rahatsız edici olması ve risk teşkil etmesi durumunda tedavisi amacı taşınır. Bu uygulama dahilinde genellikle sıvı yapıda bulunan (yoğun forma sahip olması durumunda özel bir ilaç uygulaması müdahale öncesinde gerçekleştirilerek, sıvı form kazanması sağlanır, içeriği özel bir iğne yardımı ile kolaylıkla alınır. Bu işlem sonrasında hastanın tekrar durumu ile karşı karşıya kalmaması amacı ile ‘streoid’ uygulaması da gerekli olması durumunda gerçekleştirilir.

Kistin Cerrahi Operasyonla Alınması

Kistte son evreye gelinmesi ve hastada çok ciddi şikayetlerin gözlemlenmesi durumunda uygulanması tercih edilen bir tedavi olan cerrahi müdahale dahilinde hasta parmak kisti ameliyatı olur. Hastanın lokal anestezi (gereklilik halinde genel anestezi) ile süreci rahat geçirmesi sağlanır. Son derece modern yapıda dizayn edilen müdahale ekipmanları sayesinde çok kısa süre içerisinde bölgedeki kistin boyut ve yapısına uygun olarak açma işlemi uygulanır. Kistin tümüyle bölgeden çıkartılmasının ardından girilen bölge kapatılır. Bu işlemler ardından hastanın genel tedavi sonrası iyileşme süreci hususlarına dikkat etmesi gerektiği gibi normal hayatına dönüşü 10 günden fazla olabilir. Özellikle de bu süreç içerisinde hastanın el veya parmak hareketlerinde sınırlı kalması süreci komplikasyon oluşumu yaşanmadan tamamlaması açısından çok önemlidir.


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle