Peniste Kistin Belirtileri, Semptomları ve Tedavi Yöntemleri

Erkek üreme organında meydana gelen ve çoğunlukla iyi huylu olsa da ciddi semptomlara yol açabilen peniste kistin tedavisi için kullanılan tedavi yöntemleri ve bunların vücuttaki etkileri.

Peniste Kist 


Peniste kist

 Vücudun her organında meydana gelebilen yapılar olan ve genellikle zararsız ve iyi huylu olan kistler, insan vücudunda üreme organlarında da görülebiliyor ki bunlardan birisi de peniste kist oluşumlarıdır. Temel olarak kemiksiz bir forma sahip olan ve içerisinde yoğun olarak şişen damar ve sinirler ile birlikte aktif kan dolaşımının söz konusu olduğu peniste meydana gelebilen kistik oluşumların penisin her noktasında görülebilmesi mümkündür. Ancak günümüzde görülen vakalarda yaygın olarak penisin uç kısmında ve penisin uç kısmı ile penis sapının birleştiği ‘boyun’ bölgesinde görülür. Kistlerin genel form ve yapısal özellikleri itibari ile genel olarak zararsız oldukları biliniyor. Hatta bazı bölgelerde ortaya çıkan kistlerin, kendiliğinden küçülerek, tamamen yok olması ve tüm bu süreç içerisinde ortaya herhangi bir semptom ya da rahatsızlık çıkarmaması nedeni ile farkına dahi varılamaması söz konusu olabiliyor.

Kistlerin bu tarz özelliğine karşın bazı kistlerin büyüme kaydedebildiği, bulunduğu bölgedeki fonksiyonlarda bozulmaların yaşanmasına ve buna bağlı olarak çeşitli semptomların yaşanmasına neden olabilir. İşte peniste kistik oluşumlar halinde bu tarz belirtilerin çıkmasıyla birlikte en kısa süre içerisinde uzman hekime başvuru gerçekleştirilmesi gerekir.

Kadın rahatsızlıkları arasında yer alan yumurtalık ve rahim kistleri gibi, erkek üreme organı peniste görülen kistik oluşumlarında kısırlık problemine yol açabileceği biliniyor. Bu yüzden belirtilerin görülmesi halinde en kısa süre içerisinde uzman doktora danışılması çok önemlidir.

Peniste Kist Belirtileri

Kistlerin genellikle vücutta belirtilere yani semptomlara yol açmadığı biliniyor. Genel olarak bulunduğu bölgede yer alan doku ve hücreler ile birlikte organlarda yaratmış olduğu baskı sonucunda semptomlar meydana gelir. Bu yüzden de kendisine özel yapıda belirtileri bulunmaz. Ancak peniste kist belirtileri kistin büyüme kaydetmesi durumunda görülebilir. Özellikle de penisteki kistin büyümesi ile birlikte bölgede dışarıdan da görülebilen bir olağan dışı şişlik söz konusu olabilir. Ayrıca ilerleyen evrelerde kistin bölgede yaratmış olduğu baskılar ile birlikte peniste ciddi ve süreklilik teşkil eden ağrıların yaşanması da mümkün olabiliyor. Tüm bunlarla birlikte penisteki kistik lezyonların cinsel ilişki sırasında acı ve ağrı hissene neden olması ve sertleşme problemlerinin de meydana gelebilmesine neden olabilmektedir.

Peniste Kist Nedenleri


Penis kisti görüntüsü

Erkek genital bölgesinde kistik lezyonların meydana gelişine ilişkin olarak nedenler tam olarak bilinmemektedir. Aslında kistlerin ister genital ister de farklı bir bölgede ortaya çıkışının tam olarak neden kaynaklı olduğuna ilişkin olarak yapılan araştırmalarda henüz net verilerin elde edilememiş olması, ortaya çıkışlarına ilişkin olarak farklı teorilerin üretilmesine neden oluyor. Tamamen bilimsel temellere dayalı olarak öne sürülen teorilere göre vücutta pek çok noktadaki kistlerde olduğu gibi genital bölge kistlerinde de damar ve kanallar üzerinde yaşanan birikimden kaynaklı olarak ortaya çıkan tıkanıklıkların etkisi ile kistin meydana gelebildiği belirtiliyor. Genizde kist oluşumlarının meydana gelmesine ilişkin olarak net veriler bulunmasa da bu gibi tıkanıklıkların etkisi fazlasıyla görülebiliyor. 

Peniste Kist Teşhisi Nasıl Koyulur?

Vücuttaki bazı kistler bulundukları bölge itibari ile diğer kist tiplerine göre daha kolay şekilde tespit edilebilir durumda bulunuyor. Buna göre de genital bölgede görülebilen kistlerde daha yaygın olarak deri altı bölgenin yakın noktasında ortaya çıkması ile dışarıdan da tespit edilebiliyor. Özellikle de palvasyon yani el muayeneleri ile uzman hekim tarafından teşhisinin yapılabilmesi mümkün oluyor. Ancak doğru sonuçların elde edilebilmesi amacı ile bölgede MR, ultrasongrafi gibi çeşitli görüntüleme tetkikleri gerçekleştirilmesi gerekir.

Günümüzde erkekler arasında yaygın olan penis kanserlerine karşı genital bölgedeki kistik lezyonun kanserli yapıya sahip olup, olmadığının belirlenebilmesi için bazı vakalarda biyopsi gibi yöntemler ile kistten örnek alınarka patolojik incelemelerde gerçekleştirilebilir.

Peniste Kist Tedavisi

Genital bölgede ortaya çıkan kistlerin ağırlıklı olarak iyi huylu ve zararsız olduğu biliniyor. Bu yüzden de penisteki kist için doğrudan tedavi müdahalelerinde bulunulmaz ve düzenli kontrollerin yer aldığı bir takip ile kistin büyüme durumu izlenir. Eğer kist küçülme kaydeder ise müdahale edilmez ve kendiliğinden yok olması beklenir. Ancak kistin peniste büyüme kaydetmesi durumunda uzman hekim tarafından hastada risk meydana gelmemesi açısından tedavisi için müdahalelerde bulunulur. Günümüzde peniste kist tedavisi için;

  • Lazer tedavisi,
  • Cerrahi operasyon,

şeklinde 2 farklı teknik kullanılır. Lazer tedavisi iyi huylu olan ve etki alanı çok büyük olmayan, daha küçük boyutlu kistlerde uygulanırken, çok büyük olan ve şiddetli semptomlara yol açan kistlerde ise son olasılı olarak kistin bölgeden çıkartılması için cerrahi operasyon uygulanır.

Kaynaklar


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle