Perinöral Kist Nedir? Neden Olur ve Hangi Tedavi Yöntemleri Uygulanır?

Sinir kökünün çevresel olarak kaplama sağlayan yumuşak doku ve bu noktada bulunan ‘örümcek’ yapısına sahip dokunun arasında ortaya çıkan perinöral kistin nedenleri ve tedavileri ile ilgili her şey.

Perinöral Kist


Perinöral kist

Vücudun pek çok noktasında olduğu gibi omurilik kanalında sıvı oluşumu olarak tanımlanan bir kist ortaya çıkabilir. Temel olarak omurilik sıvısında meydana gelen kist, omurgada bel ve sakral bölümleri dahilinde yer alır. Vücutta omurilik bölgesinde spinal kort ve spinal sinir kökleri çevresini kaplayan 3 bölümlük alan ile bağımsız olarak bağlantı içerisinde bulunurken, dönemsel olarak bu bağlantının yok olması söz konusu olabilir. İlk evrelerinde sadece tek bir sinir kökünü içerisinde bulundurabilen perinöral kistin gelişim ve büyüme sonucunda birden fazla sinir kökünü içerebilir. Bununla birlikte perinöral kistlerin genel olarak olasılıklı olarak açıklamalarında bulunulur. Vücudun bel bölgesinde ve bacak bölgesinde şiddetli ağrılar genel olarak ‘lumbar myelografi’ yöntemi ve son zamanlarda MR yöntemi kullanılarak yapılan incelemeler sonucunda tespit oranının 17% seviyesinde olduğu belirtiliyor.

Nedenleri ve Belirtileri

Vücutta meydana gelen kist oluşumlarının ortaya çıkardığı somut semptomlar bulunmaz. Çünkü kistlerin çevresinde bulunan etkenlere yönelik uyguladıkları baskılar neticesinde hasta açısından ortaya çıkan semptomlar doğrudan kiste yönelik belirti teşkil etmez. Kistin belirtileri olsa da farklı sağlık sorunlarına yönelik olarak da belirtiler teşkil edebiliyor olmalarından dolayı mutlaka gerekli olan tıbbi testlerin gerçekleştirilmesi gerekliliği bulunur. Bu kapsamda da ilk evrelerinde ciddi veya fark edilebilir niteliklerde semptomlar ortaya koymayan perinöral kistte meydana gelen büyüme ve gelişmeler ışığında çevresinde bulunan sinir köklerine yönelik baskıda bulunması neticesinde hasta açısından ciddi rahatsızlıklar yaratabilecek düzeyde semptomların ortaya çıkmasına neden olabilir. Buna göre de perinöral kist belirtileri dahilinde hastanın;

  • Şiddetli ağrılar,
  • Duyu hissiyatlarında problemler,
  • Vücut dayanıklılığının ve enerjisinin düşük olduğu bir kuvvetsizlik hali,
  • Vücut kaslarının denetiminin önemli oranda yitirilmeye başlanması,

gibi şikayetler ile karşı karşıya kalabilmesi muhtemeldir. Bu gibi semptomlar perinöral kist belirtileri açısından önemli düzeyde belirleyici bir etkiye sahiptir.

 Bu tip semptomların bölgedeki lezyonlar açısından somut belirtiler olmadığını ve bu yüzden de gerekli olan MR gibi görüntüleme sistemleri ile kontrol ve incelemelerin uzman hekimler tarafından gerçekleştirilmesi tanısının koyulabilmesi açısından gereklilik teşkil eder.

Perinöral Kist Tedavisi


Perinöral kist belirtileri

Pek çok faktöre bağlı olarak ortaya çıkabilen perinöral kistlerin tam olarak hangi etkenlere bağlı olarak ortaya çıktıklarına ilişkin olarak somut veriler bulunmamaktadır. Ancak vücudun diğer bölgelerinde de olduğu gibi gerekli olan tedavileri ile ilgili olarak farklı müdahalelerde bulunur. Perinöral kistin boyutlarının 1.5 milimetreden küçük olması durumunda çok fazla tespitinin gerçekleştirilebilmesi mümkün olmamaktadır. Genel olarak bunların tespitleri farklı bir hastalık kontrollerinin gerçekleştirilmesi esnasında gözlemlenebilir. Eğer söz konusu bölgedeki kistin daha büyük boyutlara sahipse çevresinde bulunan omurilik üzerinde çok ciddi baskılar yaratabilir. Bu yüzden de en kısa zaman dilimi içerisinde tedavisi için gerekli olan müdahalelerin yerine getirilmesi gerekliliği bulunmaktadır. Kist 1.5 milimetreden küçük boyutlarda ise tedavisi için doğrudan müdahale tercih edilmez. Diğer kistlerde olduğu gibi öncelikli olarak takip ve kontroller ile durumunun gözlemlenmesi tercih edilir. Bu noktada da ‘anti-enflamatuar’ ilaçlar ile birlikte fizyoterapi uygulamaları ile tedavi sağlanır.

Daha büyük boyutlu kistlerin çevresinde ciddi tahribatlara yol açıyor ise mutlaka cerrahi müdahale ile tedavisi gerçekleştirilir. Bu cerrahi müdahaleler esnasında kistin içerisindeki sıvı alınır ve özel tıbbi yapıştırma malzemeleri ile yerinin doldurulması sağlanır.

Perinöral Kist Ameliyatı Riskleri

Vücudun dengesini ve dik yapısını sağlayan ve bunu koruyan en önemli ve en hassas nokta olan omurilikte meydana gelen tüm problemler gibi perinöral kistte hem bulunmasından hem de tedavisi için cerrahi müdahalede bulunulmasından kaynaklı olarak ciddi riskler teşkil edebilir. Büyük boyutlu olan ve rahatsızlıklara veren kistlerin omurilikten alınmaması ciddi problemlere neden olabileceği gibi cerrahi müdahaleler ile alınması sırasında da ortaya çıkabilecek çeşitli omurilik komplikasyonları söz konusu olabilir. Bu durumda her iki durumunda iyi bir şekilde analiz edilmesi ve hastanın bilinçlendirilmesi sonrasında tedavisi için gerekli adımların atılması gerekir. Çünkü omurilikte gerçekleştirilecek perinöral kist ameliyatı esnasında oluşabilecek komplikasyonlar dahilinde;

  • Omurilikte zedelenme,
  • Eklem bölgelerinde ağrı ve menenjit,
  • Rahatsızlığın tekrarlaması,

gibi riskler taşır.


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle