Pilonidal Kist Belirtileri, Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri

Kıl dönmesi olarak bilinen hastalığın daha çok erkeklerde görüldüğü, kıl kökünün iltihaplanması sonucunda oluşacak ve komplikasyonlar yaratacak hastalık mutlaka tedavi edilmelidir.

Pilonidal Kist

Bu kist türüne halk arasında kıl dönmesi adı verilmektedir. Vücudun birçok bölgesinde meydana geleceği gibi en sıklıkla oluştuğu bölge ise kuyruk sokumu olan bölge olmaktadır. Kıl dönmesinin ilk oluşmaya başladığı zamanlarda tedavisi diğer bölgelerde daha sıklıkla gerçekleşecektir. Fakat kuyruk sokumu olan bölge de kuyruk sokumu bölgesinde olan kistler tedaviye çoğunlukla yanıt vermeyecektir. Kıl dönmesi oluşması durumunda kişilerde sıradan görülen sivilce ya da çıban meydana gelecektir. Sinsi bir şekilde ilerleyecek hastalığın önemsenmemesi durumunda ciddi sorunlar oluşmasına neden olur.

Pilonidal Kist Belirtileri

Hastalığın oluştuğu bölgede çoğunlukla herhangi bir yanıt vermeden uzun süre kalması ile bilinecektir. Dokunun altına girmiş olan bir kılın daha çok apseli olması sonucunda kişilerde meydana gelen kist sonucunda daha çoğunlukla belirtileri ortaya çıkacaktır. Kişilerde deliklerin oluştuğu görülecek ve burada bir akıntının oluşmasına da sebep olacaktır. Bunların dışında diğer belirtileri ise şunlardır:

  • Bölgede şiddetli bir ağrının oluşması;
  • Nohut büyüklüğünde yumru oluşması;
  • Akıntı oluşması;
  • Akıntının kötü kokması;
  • Oluştuğu bölgede rengin koyulaşması;
  • Kaşıntı.

Kişilerde meydana gelen kistin oluşması sonucunda eğer ki kist apse yapması sonucunda da şu belirtiler ortaya çıkacaktır. Şiddetli bir ağrı bölgede oluşacaktır. Şişlik yoğun bir şekilde hissedilecektir. Kızarıklığın oluşması ve kişilerde apse yapması sonucunda yüksek ateş, titreme gibi belirtileri de ortaya çıkacaktır. Bunlar sonucunda pilonidal kist meydana geldiğinde apse yapması anlaşılacaktır.

Ayrıca pilonidal kist apsesiz oluşması durumunda ise şiddetli ağrı ve diğer belirtilerde görülmeyebilir.

Pilonidal Kist Nedenleri

Kıl dönmesinin oluşma nedenleri arasında kıl kökünün iltihaplanması sonucunda ortaya çıkacak olan kıl kökü etrafında şişme görülmesi ya da ödem oluşma riskinin meydana gelmesi söz konusu olur. Bu tür tıkanmalar oluştuğu zamanlarda yağ dokusunda içe doğru oluşması beklenecektir. Kıl kökü apsesi meydana gelmesi sonucunda kılların ilerlemesi sonucunda klasik olarak sorun meydana gelmesine neden olacaktır. Kıl dönmesinin oluşması daha çok iş gereği sürekli oturmakta olan kişilerde daha yoğun bir şekilde görülecektir. Oluşacağı bölgede sürekli olarak sürtünme meydana gelmesi, kişilerin aşırı terlemesinin olması, Şişmanlık, hijyeni düzgün bir şekilde yapmaması, vücudunda sıklıkla çıban çıkan kişilerde yoğun olarak görülecektir. Daha çok 40 yaş altında olan kişilerde ve beyaz tene sahip olan kişilerde sıklıkla görülmektedir. Erkeklerde bu hastalık daha yoğun olarak görülebilir.

Pilonidal Kist Tedavisi

Pilonidal kist oluşması daha sıklıkla erkeklerde görülmektedir. Tedavisi amacıyla çeşitli yöntemler uygulanmaktadır. Bunun için açık bırakma tekniği cerrahi müdahale sırasında kuyruk sokumunda delikler olduğu bölgenin çıkartılması sonucunda pansuman yapılarak bölge kapatılacaktır. Dikiş atılmadan hastanın iyileşmesi beklenecektir. Yara izi görülecek ve ayrıca hastanın sürekli olarak pansumanının yapılması gerekecektir.

Ayrıca uygulanacak olan tam kapalı olan ameliyat gerekli olması durumunda ciltten kesik yapılarak bölgenin içerisinde ki kist çıkartılacaktır. Bu işlem lokal anestezi ya da genel anestezi altında yapılacak olan ve sonrasında ağrılı olan kişilerin özel yatış pozisyonlarının almasına gerek olacak ve yara izinin de meydana geleceği bir durum oluşmasına neden olur. Bu kişilerin yarasının olması durumunda pansuman yapılması gerekmekte ve iyileşme süresinin uzaması da beklenecektir. Hastanın uzun bir süre duş alamaması gerekmektedir.

Ameliyat Sonrası

Hastanın bölgeyi her zaman için hijyenik tutması gerekmektedir. Hastanın gün içerisinde pansumanlarını eksiksiz bir şekilde yapması gerekmektedir. Günlük olarak pansuman yapması sayesinde bölgenin tedavisi başarılı olacak ve apse gelişmesini engellemiş olacaktır. Ameliyat sonrasında hastanın hastanede birkaç gün yatması ve taburcu olduktan sonra da hastanın mutlaka pansumanlarını aksatmaması ve uygun yatış pozisyonunda yatması gerekmektedir. Ameliyat sonrasında hastanın 20 gün boyunca rapor verilecek ve bu süre içerisinde dinlenmesi gerekmektedir. Tuvalet için daha çok alafranga tuvaleti kullanması önerilmektedir. Hastanın aşırı ve aniden hareket yapmaması gerekmektedir. Ameliyattan sonra hastanın mutlaka iki yıl boyunca kuyruk sokumunun olduğu bölge temiz tutulması gerekmektedir. Gün içerisinde alacağı dus ile birlikte bölgenin hijyen olması hedeflenecektir. Ameliyat sonrasında hastanın kıl kökünde meydana gelen iltihaplanma sonucunda kist oluşması tekrardan nüks etme durumu olabilir. Bu nedenle kişilerin dikkatli olması da önemli olmaktadır. 


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle