Prostat Kisti Nedir? Belirtileri Nelerdir? Nasıl Tedavi Edilir?

Modern dünyada erkeklerde görülen yaygın problemlerden birisi olan prostat kistinin hangi nedenlere bağlı olarak geliştikleri ve hangi belirtileri ortaya çıkardıkları ile birlikte hangi tedavilerin uygulandığı.

Prostat Kisti Nedir?


Prostat Kisti

Vücudun pek çok farklı noktasında gelişebilen kistik lezyonlardan birisi olarak, erkek üreme sisteminin en önemli parçalarından birisi olan prostatta meydana gelen prostat kisti, Türkiye’ de görülme oranı dünya genelinde pek çok ülkeye göre çok daha düşük seviyelerde bulunur. Bu yanıt prostat kisti ne demek sorusu için somut bir yanıt oluşturur. Temel fonksiyonu çerçevesinde erkek vücudunda idrar yolu olan kalın bağırsağın en uç kısmında ve ‘idrar torbası’ kısmında çok fazla büyüklüğe sahip olmayan bir organ olan prostat, androjen yani erkeklik hormonu salgılaması sayesinde büyüme yaşar. Bunun dışında prostatta bulunan salgı bezi üzerinde bir kistik yapının meydana gelmiş olması durumunda organının çevresinde bulunan tüm diğer organlar üzerinde özellikle üretra üzerinde çok ciddi baskılar teşkil etmesi sonucunda hastanın idrarının ‘idrar torbası’ ile başlayarak, ‘penise’ akış hızının/basıncının önemli oranda düşüş yaşamasına ve hatta bazı vakalarda tamamen durmasına dahi yol açabilmesi ihtimali bulunur. Sadece bu etkisi nedeni ile de prostat tehlikeli niteliğe sahip olan en önemli kist türlerinden birisi konumunda bulunur. Kanser yapısına fazlasıyla yatkın olan bir rahatsızlıktır. Bitkisel tedavi konusunda da önemli alternatifleri bulunduğundan tedavi süreci daha rahat olabiliyor.

Toplum genelinde doğru bilinenin aksine prostat kistinin kesinlikle ‘bulaşıcı’ özelliği bulunmaz.

Prostat Kisti Neden Olur?

Modern tıp teknolojisi çerçevesinde insanlarda kistik lezyonların hangi nedenlere bağlı olarak meydana geldiklerine ilişkin olarak yapılan araştırmalarda somut veriler tam anlamı ile elde edilebilmiş olmasa da prostat kistinde bu durum biraz daha farklıdır. Ancak yinede tam olarak hangi nedenlere bağlı olarak meydana geldiğine ilişkin olarak somut bilgiler sunabilmiş değildir. Bu kistin diğerlerinden farklı olarak daha belirgin nedenler ortaya koyduğuna ilişkin çeşitli risk faktörleri göz önünde bulundurulmaktadır. Bu doğrultuda da prostatta görülebilen pek çok rahatsızlığa ilişkin olduğu gibi prostat kisti ile ilgili olarak da yapılan bilimsel temelli araştırmalar sonucunda elde edilen verilere göre yaş faktörü bu rahatsızlığın meydana gelmesinde fazlasıyla etkili oluyor. Günümüzde 45 yaşın öncesinde olan kişilerde pek sık şekilde görülmeyen bu kistin, 45′ ten sonra yaşın ilerleyişi ile riskinde artış gösterdiği belirtiliyor. Bu çerçevede de 65 yaşında ve sonrasındaki yaşlarda olan erkeklerde prostat kistinin görülme sıklığı oldukça yüksek seviyededir. Prostatta kanser dönüşümü riski de oldukça yüksek seviyelerdedir.

Bu niteliğinin dışında prostat kisti nedenleri konusunda genetik faktörlerinde çok önemli olabildiği tespit edilmiştir. Özellikle de vakalarda yapılan incelemelerde bir erkek kardeşte prostat kistinin oluşumu tespit edildiğinde, diğer erkek kardeşlerde de meydana gelme olasılığı önemli oranda artış göstermektedir. Erkeklerde ultrasongrafik testler sırasında bölgede bulunan prostatik yapıdaki hücrelerin çok sayıda bulunduğunun tespit edilmesi de prostat kistinin ortaya çıkması açısından önemli bir risk artışına yol açtığı tespit edilmiştir. Bununla birlikte günümüz modern yüzyıl dünyasının beslenme alışkanlıklarının zararlı bir yapıya bürünmesine neden olan hayvansal gıdalar konusunda yoğun tüketimi bulunan erkeklerde de prostat kistinin daha sık oranla görüldüğü belirlenmiştir.

Prostat Kisti Belirtileri Nelerdir?


Prostat kisti görüntüsü

Vücuttaki kistik lezyonların oluşumları durumunda hastaların ilk evrelerde pek fazla belirtiler görebilmesi mümkün değildir. Çünkü bu kistik yapıların ilk evrelerinde ortaya belirtiler çıkartmadıkları biliniyor. Ancak ilerleyen aşamalarında ya da bulunduğu konum itibari ile etkilediği alandan kaynaklı olarak ciddi belirtiler ortaya çıkartabilmesi mümkün oluyor. Bu çerçevede de erkek üreme sisteminin bir parçası olması ile birlikte son derece hassas bir bölgede bulunan ve önemli bir fonksiyona sahip olan prostattaki kist oluşumlarına ilişkin olarak da belirtilerin görülebilmesi söz konusu olabilmektedir. Buna göre prostat kisti belirtileri konusunda hastalarda;

  • Öncelikli olarak idrar yapma konusunda çok ciddi zorlukların yaşanmaya başlaması görülür. Hatta hastanın ilerleyen evrelerde idrarının yapamama gibi bir problem yaşayabilmesi de söz konusudur.
  • İdrar yapma işlemi sırasında sadece üreme sisteminde değil aynı zamanda da bel, sırt ve kalça gibi bölgelerde de etkisini somut bir şekilde hissettirecek ve rahatsız edici boyutta olan ağrıların meydana gelmesi söz konusu olur.
  • Hastanın idrarında da kan görülmesi,
  • Cinsel eylemlerde de ereksiyon olma konusunda problem yaşanması,

görülür. Bu gibi prostat kisti belirtileri, üreme sistemi dahilinde mevcut olabilecek farklı sorunlara ilişkin olarak da benzer belirtiler teşkil edebildiğinden doğrudan bu belirtiler üzerinden prostat kistinin tanısı koyulamaz. Ayrıca bitkisel tedavi yöntemleri sayesinde belirtilerde önemli oranda azalma sağlanabilir. Ancak kanser yapısına sahip olması veya olmaması arasında bitkisel tedavi uygulamaları açısından önemli farklar olduğunun unutulmaması gerekmektedir.

Prostat Kisti Tedavisi Nasıl Yapılır?

Teşhisi için transrektal ultrason, sistoskopi gibi görüntüleme sistemleri ile prostattan görüntü alımı gerçekleştirir. Bunun dışında ‘PSA’ olarak isimlendirilen bir test için hastadan kan alımı gerçekleştirilir. Bunların haricinde hastalar açısından pek de memnun edici olmayan bir muayene biçimi olan palpasyon ile hasta makatından kontrol gerçekleştirilir. Bu şekilde prostat kistinin tanısı koyulabilir. Diğer tüm kist tiplerinde olduğu gibi prostat kistinin hasta açısından tehlike arz etmesi durumunda ya da kanser riskinin söz konusu olması durumunda cerrahi müdahalelerde bulunulur. Söz konusu kanser riski bulunan vakalarda ameliyatlar Laparoskopik teknik yardımı ile gerçekleştirilir. Kanser yapısına sahip olabilme riski dolayısı ile de bitkisel tedavi için ise mutlaka genel cerrahi ve üroloji uzmanlarının bilgisi dahilinde hareket edilmesi farklı komplikasyonlara yol açmamak adına çok önemlidir.


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle