Radiküller Kistin Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Yalnızca kök kısmında iltihaplanma söz konusu olan siniri çıkartılmış olan dişler üzerinde meydana gelen radiküler kistin nasıl ortaya çıktığı ve hangi tedavi yöntemlerinin kullanıldığına dair herşey.

Radiküler Kist


Radiküller Kist

Çene bölgesinde sinir hücreleri temizlenmiş olan ve iltihaplanma meydana gelen dişlerin kök kısmında meydana gelebilen radiküler kist oluşumları, çenenin iltihaplanmalı kist tiplerinden birisidir. Diş kaynaklı olarak meydana gelen kist türleri arasında da toplum genelinde en yaygın görülen türü olarak öne çıkıyor. Tüm kistler, oldukça yaygın şekilde görülen rahatsızlıklar arasında bulunur ve vücutta bulunan neredeyse tüm organlarda ve tabii ki dokularında söz konusu olabilen lezyonlar oluşumlarıdır. Ayrıca vücuttaki tüm kistlerin toplum genelinde çok sık şekilde görülmesine karşın bir çene kist tipi olan radiküler kistlerinde diğer baş, boyun ve çene bölgesi kistleri gibi vücuttaki diğer bölgelerdeki kistlere göre çok daha sık şekilde görüldüğü biliniyor.

Genel olarak üst çene kemiğinden önceki bölge içerisinde radiküler kist oluşumları oldukça sık şekilde görülür. Çok değişken olan kist yapılarına rağmen bu kistik lezyonların genel olarak 5 mm ile 15 mm arasında olabildiği belirtiliyor. Şekil bakımından ise yuvarlak hatlara sahip olabildiği gibi daha yassı bir yapıya da sahip olabiliyor. Çok ender olarak bölgedeki tüm boşluğunu dolduracak biçime de sahip olan kistlerin oluştuğu da görülmüştür. 

 Radiküler Kist Nedenleri ve Oluşumu

Ağız içerisinde çeneye oturan ve sinir hücreleri temizlenmiş olan bir dişte meydana gelen çürük boşluğun ilerleme kaydederek, dişte bulunan diş özüne ulaşması sonucunda burada bulunan doku ve hücreler iltihap oluşumu söz konusu olur ise kistik lezyonun meydana gelmesine neden olur. Epitel doku artıklarının bölge içerisinde temizlenmeye çalışır ve burada ortaya çıkan dokulardaki ve hücrelerdeki tahribat sonucunda kistik lezyonun oluşması mümkün olur. İlerleyen süreç içerisinde radiküler kistin oluşumuyla içeriğinde sıvı maddelerden oluşan ve nadir olarak solid yani katı yapıda olan maddeler içeren oluşumlar söz konusu olur. Bu kistler bazı durumlarda katlı ya da odacıklı olarak tabir edilebilen bölünmeli bir yapıya sahip de olabilir.

Radiküler Kist Belirtileri

Günümüzde yapılan araştırmalara göre çoğun kistin herhangi bir belirti ortaya koymadıkları ve özellikle de ilk evrelerinde teşhisinin kapsamlı kontroller söz konusu olmadıkça mümkün olmadığı belirtilir. Bu kapsamda da radiküler kist belirtileri de ilk evrelerde kendisini göstermez ancak diğer tüm enfeksiyon etkisi söz konusu olan kist tiplerinde olduğu gibi değişken şiddetlerde ağrı belirtilerinin söz konusu olmasına yol açabilir. 

Radiküler Kist Tanısı

Radiküler kistlerin tespit edilmesi belirtileri üzerinden oldukça zorlu olabilir. Özellikle de ilk evrelerinde net ve somut belirtiler ortaya koymaması ve ilerleyen aşamada da çene ve diş problemlerinin ortaya koyduğu belirtiler ile önemli benzerlikler taşıması nedeni ile mutlaka uzman kontrolü gerekir. Hatta bu kist tipinde tanılama işlemleri için doku test ve görüntüleme sistemleri kullanılır ki bu aşamada bölgede bulunan diş eti apsesinin de kistik lezyon görünümü oluşturabilmesi söz konusu olabilir. 

Radiküler Kist Tedavi Yöntemleri


Radiküler kist tedavi

Hemen hemen her kist tipinde çok fazla büyüme, çok ciddi semptom ve kanser yapısı riski bulunmadıkça tedavisi için müdahalelerde bulunulmaz. Çünkü tüm kist tiplerinde olduğu gibi radiküler kist tiplerinde de kendiliğinden yok olmasının mümkün olması nedeni ile öncelikli olarak kistik lezyonun yapısına ilişkin olarak bilgi edinmek üzere çeşitli test ve kontroller gerçekleştirilir. Eğer kontrollerde kistin küçülme/yok olma eğiliminde olması, hastada herhangi bir şikayet ya da risk oluşturmaması durumunda sadece düzenli kontroller ile gelişim durumunun takibi tercih edilir.

Ancak yapılan testlerde eğer hasta açısından ciddi semptomlara yol açtığı, önemli bir sağlık riski taşıdığı ve büyümeye devam ettiği belirlenir ise en kısa süre içerisinde tedavisi için müdahaleler yerine getirilir. Ancak burada uygulanacak tedavi yöntemleri de kistin konumu ve büyüklüğü ile doğru orantılıdır. Çünkü daha küçük ve daha az etkiye sahip olan kistlerde tedavi standart kanal tedavisi ya da diş kökünün küçük bir bölümü ile bölgedeki kistin çıkartılması şeklinde gerçekleştirilir. Eğer kist daha büyük boyutlara ve daha ciddi etkilere sahip ise dişin komple çekilmesi kararı alınabilir. Son olarak tedavisi için bazı vakalarda cerrahi müdahaleyi niteleyen bir müdahale bulunulabilir. Bu cerrahi operasyonlarda kiste ulaşılarak, burada kistte bir kesik açılarak içeriğinde yer alan sıvı ya da solid (katı) maddeler çıkartılır ve açılan kesi burada bulunan dokuya dikiş ile bağlanır. Böylelikle kistin açık kalması ve zaman içerisinde kuruyarak, tamamen fonksiyonsuz bir duruma getirilmesi sağlanabilir.


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle