Rahim Ağzı Kisti Nedir? Neden Olur ve Nasıl Tedavi Edilir?

Rahimdeki kanalların uç kısımlarında bulunan salgı bezlerinin salgıladığı hücrelerin dışarıya atılamaması sonucunda ortaya çıkan rahim ağzı kistinin belirtileri ve uygulanan tedavileri.

Rahim Ağzı Kisti


Rahim ağzı kisti

Modern yüzyıl dünyasında kadınlar arasında en yaygın görülen kist tiplerinden bir tanesi olan rahim ağzı kisti, vücuttaki diğer bölgelerde ortaya çıkan kist tiplerinde olduğu gibi kesinlikle ilk evrelerinde mevcut olduğuna ilişkin işaret sağlayacak yapıda belirtiler ortaya koymaz. Bu yüzden de rahim ağzı kistinin bulunduğu hastaların, ilk dönemlerde bu rahatsızlıktan muzdarip olduklarını anlayabilmeleri pek de mümkün değildir.Rahim ağzı kistinin, bayanların vücudunda bulunan rahmin uç kısmında yer alan kanallar içerisinde meydana gelen tıkanma neticesinde oluştuğu biliniyor.

Modern çağda yaygın şekilde görülen rahim ağzı kistinin özellikle daha önce hamilelik geçirmiş/doğum yapmış bayanlarda daha yüksek oranda görüldüğü de biliniyor. Yani doğum yapan bayanların rahimlerinde kist oluşumu riski çok daha yüksek seviyededir. Temel olarak rahimde bulunan yumurtalık hücresinin her ay çatlayarak ‘adet kanı’ olarak belirtilen kan tipini rahimden dışarıya atabilmesi konusunda ve aynı zamanda da rahme girecek bakteri ve sperm gibi olguların denetimini gerçekleştirmesi konusunda kanallarında bulunan hücreler tarafından denetlemesi yapılır. Eğer bu bölgede bulunan salgı bezlerinde salgı fonksiyonu yerine getirilirken, uç kısmında dışarıya atılamamasından kaynaklı kist oluşumu meydana gelir. 

Rahim Ağzı Kisti Belirtileri

Vücutta meydana gelen diğer tüm kist türlerinde de görüldüğü gibi rahim ağzı kistinde de kişide belirtiler ilk evrede görülmez. Hastanın yaşamını olumsuz etkileyecek ya da farklı semptomlar ile sağlık riski yaşamasına yol açabilecek durumların meydana gelmesi noktasında belirtiler ortaya koymayan rahim ağzı kisti ilerleyen aşamalarda bölgede yaratmış olduğu baskı ve tahribatın etkisi ile farklı semptomların meydana gelmesine neden olur. Özellikle de ilerleyen aşamada bölgedeki kistin yapısal etkisi ile enfeksiyon oluşumu da meydana gelebilir. Ancak temel olarak rahim ağzı kistinin bulunduğu noktanın iç bölümde olması nedeni ile kişinin bariz şekilde rahimde kistin meydana geldiğini tespit edebilmesi pek de mümkün değildir. Bu yüzden şüphe duyulması ya da genel kontroller çerçevesinde rahim ağzı kisti tanısı için mutlaka uzman bir jinekolog desteğinin alınması çok önemlidir. 

Rahim ağzı kisti, rahim ağzında bulunan kanalların tıkanması neticesinde meydana geldiğinden, enfeksiyona neden olabilir. Söz konusu enfeksiyonların cinsel birlikteliklerle bulaşma eğiliminin daha yüksek olması nedeni ile ‘prezervatif’ ve güvenli cinsel birliktelik gibi konularda daha hassas bir yaklaşım sergilenmesi gerekmektedir.

Bu gibi etkilerin haricinde hastada rahim ağzı kisti belirtileri olarak;

 • Genital bölgede akıntı,
 • Kasık ve çevresinde şiddetli ve süreklilik teşkil eden ağrı semptomları,

söz konusu olabilir.

Rahim Ağzı Kisti Neden Olur?

 Vücutta meydana gelen ve farklı etki ve risklere sahip olan kistlerin henüz belirlenebilmiş somut nedenleri bulunmamaktadır. Bu yüzden de rahim ağzı kisti nedenleri de tam olarak belirlenememiş olsa da çeşitli teoriler bu konuya ilişkin olarak da tamamen bilimsel ve tıbbi olarak öne sürülmektedir. Buna karşın rahim ağzı kisti nedenleri konusunda uzmanlara göre etkili olan faktörler,

 • Hormonal değişimler,
 • Etnik köken,
 • Kalıtsal etkenler,
 • Erken dönem menstrual döngü,
 • İnsülin tarzı vücutta takviye etkisi oluşturan ilaçlar ve ürünler,
 • Obezite gibi yüksek kilo değerleri,

şeklinde olduğu belirtilir.

Rahim Ağzı Kisti Tanı Yöntemleri

Rahimde meydana gelen kistlerin etkin belirtiler ortaya koymaması modern tıp testleri ile tanısının yapılabilmesine neden olur. Özellikle de kadın doğum ve jinekoloji alanında uzman hekimler tarafından yapılan pelvis görüntüleme muayeneleri sonucunda rahimde kist oluşumu bulunuyorsa tespiti sağlanır. Bunun dışında uzmanlar tarafından rahimdeki kistin tanısı için;

 • Ultrasonografi,
 • Endoskopi müdahalesi,
 • Histerosalpingografi,
 • Rahimde örnek alımı (biyopsi),
 • Sonohisterogram,
 • Pelvis MR ve MRI,

gibi temel olarak görüntüleme teknolojisine bağlı ekipman ve tekniklerde kullanılabilir.

Rahim Ağzı Kisti Tedavileri


Rahim ağzı kisti tanısı

Rahimde meydana gelen kistlerin genel olarak hastada herhangi bir semptoma ya da şikayete yol açmaması veya sağlığını tehdit etmemesi nedeni ile tedavisi için müdahalede bulunma ihtiyacı söz konusu olmaz. Ancak gelişim ve büyüme etkisi ile hasta açısından olumsuz etkiler oluşturmaya başlayan kistlerde tedavi amaçlı olarak cerrahi müdahaleler gerçekleştirilebilir. Ancak cerrahi müdahalelerin öncesinde kistin durumuna göre çeşitli ilaç tedavisi gibi uygulamalarda tercih edilebilir. Burada önemli husus kistin boyutu, etkilediği alan ve buradaki tahribatı ile ortaya çıkardığı semptomların durumudur.

Bu gibi faktörlere göre ameliyat ile rahimdeki kistin tedavisi uygulanmadan önce tercih edilen tedavi yöntemleri ve teknikleri;

 • Doğum kontrol hapı ile tedavi,
 • Menstrual döngüyü engelleyecek ve aynı zamanda da hormon tedavisi sağlayacak ilaç kullanımı,
 • Ağrı semptomlarını yok edecek ‘ağrı kesici’ nitelikli ilaç kullanımı,
 • Vücuttaki demir seviyesini dengeleyecek ve kan düzenini sağlayacak tedavi uygulamaları,

şeklindedir. Bu tedavi müdahaleleri ile rahimdeki kistte bir olumlu gelişme elde edilemez ise uzmanlar tarafından cerrahi müdahaleler gerçekleştirilebilir. Bu noktada uygulanacak cerrahi müdahalelerde kistin konumu, etkisi ve büyüklüğü ile doğru orantılı olurken, kullanılan ameliyat teknikleri;

 • Laparoskopi,
 • Rahim ameliyatı,
 • Myomektomi,

şeklindedir.


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle