Rahim Kisti Ameliyatı ve Ameliyat Sonrası İyileşme Süreci

Bayanlarda görülen yaygın kadın rahatsızlıklarından birisi olmasına karşın genel olarak tedavi gerektirmeyen rahimde kist problemi için tedavi gerekliliğinde uygulanan rahimde kist ameliyatı ve sonrası.

Rahimde Kist Tedavi Yöntemleri


Rahimdeki kist tedavisi

Günümüzde pek çok bayanda görülen ve hatta çoğu bayanın kendisinde var olduğundan dahi habersiz olduğu popüler bir kadın rahatsızlığı olan rahimde kist problemleri genel olarak sağlık açısından risk taşıyamayan ve semptomları bulunmayan rahatsızlıklar oldukları gibi önemli oranda iyi huylu yani kanser yapısı içermemektedir. Bu şekilde rahatsız edici semptomlar ortaya koymaması ile birlikte genel olarak tedavi gerektirmeden kendiliğinden geçtiğinden her vaka için tedavi uygulamasında bulunulmamaktadır. Eğer rahimde meydana gelen kistin büyüklüğü, etki alanı ve çevresinde oluşturduğu tahribat ile birlikte ciddi derece rahatsızlık veren semptomlar ortaya koymakta ise rahimde kist tedavileri gerçekleştirilir. Bu tedavilerde genel olarak ilk aşamasında doğum kontrol ilaçları ve hormonal tedaviler gibi ilaç nitelikli tedaviler olsa da iyileşme elde edilememesi ve kistin büyümeye devam etmesi durumunda rahimde kist ameliyatı uygulanır.

 

Rahimde kistin tedavilerinin ‘erken’ şekilde yapılması durumunda hasta açısından risk teşkil etmez.

Rahimde Kist Ameliyatı

Rahimde meydana gelen kistin alınması için yapılacak ameliyatlar zor mudur sorusu bu alanda en fazla gündeme gelen konuların başında gelir. Hatta basit yapıdaki rahim kistlerinin içeriğinde bulunan sıvı formdaki maddelerin endoskopi yöntemi ile alınması sayesinde de etkisini kaybetmesi ve büyümesinin kesilebilmesi mümkün olabilmektedir. Rahim kisti ameliyatı ile rahim içerisinde bulunan kisti alma işlemini içeren bir tedavi sağlanabilir. Bu çerçevede de rahimdeki kistin alınması için uzmanlar tarafından;

  • Laparoskopi,
  • Histerektomi,

şeklinde iki farklı cerrahi müdahale tekniği kullanılır. Bu cerrahi müdahalelerden hangisinin kullanılacağı ise kistin durumu, büyüklüğü ve kişide yarattığı şikayetlere göre belirlenmektedir. Bu durumda sürecin hasta açısından ne kadar zor olacağını belirler. Ayrıca daha basit olan kistlerde uygulanan kapalı ameliyat ile daha zor şekilde uygulanan açık ameliyatlarda kistik yapının nerden alınacağı da değişiklik gösterir.


Rahim kisti ameliyatı

Laparoskopi ile rahimdeki kisti alma müdahaleleri daha yoğun şekilde tercih edilir. Çünkü genel olarak vakalarda görülen çok fazla risk teşkil etmeme ve ciddi semptomlar ortaya koymama söz konusu olan rahimdeki kistin daha basit şekilde alınması sağlanabiliyor. Rahimdeki kistin ‘Laparoskopi’ yani kapalı ameliyat ile alınmasında hastanın karnından ya da vajinal bölgeden ufak kesikler ile rahimdeki kiste ulaşarak, kist alınabilir. Bu zor cerrahi müdahalelerde iyileşme süreci de ameliyatını sınırlı olması nedeni ile daha kısadır. Buna karşın ‘Histerektomi’ müdahalelerinde rahmin çok büyük boyutlarda olması nedeni ile tercih edilmesinden dolayı, uzman jinekolog tarafından rahminde alınması gerekliliği söz konusu olursa rahimde bu ameliyatta alınabilir.

Histerektomi müdahalesinde kistle birlikte rahminde alınması halinde hastanın hamile kalma şansı da yok olur. Bu yüzden yaygın olarak tercih edilen bir rahimde kist tedavi yöntemi değildir.

Rahimde Kist Ameliyat Riskli Midir?

Rahim kisti ameliyat riskleri minimal seviyede bulunur. Kistik yapının rahim içerisinde büyüme gerçekleştirmesinin ortaya çıkardığı risklere göre ameliyat sırasında meydana gelebilecek komplikasyonlar çok fazla endişe yaratmaz. Aslında ameliyat esnasında doktor tarafından uygun görülmesi durumunda bayanların rahminin de alınabildiğinden, ameliyat sonrası dönemde hamile kalabilme şansı kaybolur. Bu durumda rahimde kisti rahatsızlığının risklerinden birisini teşkil eder.

Rahimde Kist Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci

Rahimde meydana gelen kistik lezyon oluşumlarının yapılan kontrollerde ve incelemelerde büyümeye devam ettiği gözlemlenir ise cerrahi müdahaleler gerçekleştirilir. Bu rahimde kist ameliyatı müdahaleleri sonrasında değişken faktörlere bağlı olarak iyileşme süresi söz konusu olur. Yani rahim içerisinde ortaya çıkan kistik yapının büyüklüğüne göre uygulanacak cerrahi operasyonunun niteliği iyileşme sürecinin ne kadar uzun olabileceğini belirlemektedir. Buna göre genel olarak rahimdeki kistik lezyonların alınmasında tercih edilen laparoskopi yani kapalı ameliyat tekniği ile kistin alınması sağlanır ise iyileşme süreci çok daha kısa olur. Çünkü bu operasyonlarda hastada ufak kesiler açılır ve bölgede yüksek oranda tahribat yaratmadan kistin alınması sağladığından iyileşme süreci çok uzun olmaz. Hatta en kısa süre içerisinde hastanın sağlığına kavuşarak, yeniden gündelik yaşamına dönüş yapabilmesi mümkün olabilir.

Ancak rahimdeki kistin alınması için açık ameliyat tekniğinin kullanılması ve hatta bu operasyonda rahmin alınması hastanın iyileşme sürecinin 4 haftaya kadar uzamasına neden olabilir. Hastanın hastanede kontrol altında tutulacağı bir süreç olan bu açık ameliyat sonrasında cinsel birliktelik en az 4 ile 6 hafta sonrasında gerçekleştirilebilir. Bununla birlikte rahmin alınmaması durumunda açık ameliyat sonrası yeniden hamile kalınabilmesi için en az 24 haftadan başlayarak 1 yıla kadar uzanan bir iyileşme süreci gerekliliği ortaya çıkabilir.

 


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Toplam 1 oy, ortalama: 1,00 en fazla 5)
Loading...
Yorum ekle