Rahim Kisti Belirtileri, Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri

Birçok rahim kisti çeşidi bulunmaktadır. Bunlar oluştuğu zaman adet düzensizliği ve ağrı gibi belirtiler ortaya çıkacak ve büyümesi sonucunda bazı komplikasyonlar ortaya çıkar.

Rahim Kisti


Rahim Kisti Ultrason Görüntüsü

İnsanların vücutlarında meydana gelen kistler içerisi sıvı dolu olan ve etrafında bir duvar ile kaplı olan kesecikler olarak adlandırılmaktadır. Over kistlerinin oluşması her yaşta görülecek olan kistler daha yoğunlukta üreme çağında olan kadınlarda görülmektedir. Yumurtalıklarda oluşan kistler daha çoğunlukta zararsız olması ile bilinmektedir. Fakat bazı kistlerin oluşması durumunda kısırlık olması ya da kansere dönmesi gibi durumlar meydana gelebilir. Ergenlik dönemi öncesinde ya da menopoz sonrasında kadınların rahminde kist oluşması çok nadiren görülebilir.

Rahimde kist oluşması sonucunda birçok yan etkileri olmasına da neden olacaktır. Birçok kist kendiliğinden kaybolur. Bu lezyon gelişmesi sonucunda rahimde kist gelişmesi sonucunda adet gecikmesi yaşanacaktır. Bazı kistler kendiliğinden kaybolur. Bazı kistler ise büyümesi sonucunda over baskı yapacak olması sonucunda adet gecikmesi yaşanacaktır. Rahim kisti oluşması sonucunda sıvıların içerisinde birikmesi sonucunda ödem meydana gelir. Doku içerisinde sıvının birikmesi sonucunda lezyon meydana gelecek ve over kisti meydana gelecektir. Bunların bazıları rahim kisti miyom sonucunda kansere dönüşme riski de bulunacaktır.

Bu kistler hastalarda belirtilere ortaya çıkması ve miyom varsa ya da rahimde kist olması sonucunda ultrason görüntüleme tekniği sayesinde iyi huylu ya da kötü huylu olan kistlerin tanısı da konulur. 

Rahim Kisti Belirtileri

Rahim kisti oluşması durumunda kistin iyi huylu ya da kötü huylu olarak kanserli lezyon oluşma durumları görülebilir. Hastalığın tedavisinde ilk olarak tanısı konulması gerekmektedir. Bunun için ultrason görüntüsü rutin kontrollerde ya da belirtiler olması sonucunda ultrason görüntüsünde çıkar. Sıklıkla belirtileri şunlardır:

 • Karın bölgesinde şişlik;
 • Kasıklarda ağrı;
 • Sindirim sorunları;
 • Düzensiz adet görme;
 • Aşırı kanama;
 • Sürekli olarak idrara çıkma;
 • Cinsel ilişki esnasında ağrı;
 • Kısırlık;
 • Kabızlık;
 • Kilo kaybı;
 • Mide bulantısı ya da kusma.

Rahimde kist miyom oluşması durumunda rahim ağzı ya da rahmin içerisinde meydana gelecektir. Miyom daha çoğunlukla iyi huylu olarak adlandırılan kistler arasında olmaktadır. Miyom belirtileri sıklıkla rahmin içerisinde nerede olduğuna bağlı olarak değişecektir. Birçok bayan ultrason görüntüleme yapıldığı zamanlarda kanama sıklıkla görülecektir. Ağrının oluşması da sıklıkla ortaya çıkan sorunlar arasında meydana gelecek bir durum olur. Kansere dönüşmesi büyümesi sonucunda ve ağrı oluşması durumunda kötü huylu tümör olarak meydana gelecektir.

Kistlerin rüptürü olarak adlandırılan bir durum oluşmasına neden olabilir. Bu kistlerin içerisinde oluşan sıvının artması sonucunda basınç meydana gelecektir. Bunun neticesinde de kist duvarları yırtılacak ve sonucunda da içerisinde ki sıvı karın boşluğuna akacaktır. Komplikasyonlar arasında iç organların birbirine yapışması görülebilir.

Ayrıca damarların da zarar görmesi neticesinde kanama meydana gelebilir. Bu durum ciddi komplikasyonlar oluşması ile sonuçlanacaktır. Yaşamı tehdit edecek sorunlar ortaya çıkabilir.

Rahim Kisti Çeşitleri ve Nedenleri

İnklüzyon Kisti

Rahimde gelişen İnklüzyon kisti geçirilecek olan cerrahi yöntem sırasında görülmekte olan ve yumurtalıklara zarar vermeyecek olan fonksiyonel bir değeri olmayan bir kist türü olmaktadır. Çok küçük boyutları olan ve herhangi bir belirti vermeyecek olan ultrason görüntüleme esnasında tanısı konulmayacak kist türü olmaktadır. Nedenleri arasında yumurtalık cidarında gelişmesi sonucunda bütünlüğün bozulması sonucunda germinal epitel hücrelerde hapsolmasının sonucunda meydana gelecektir. Bu kistlerin oluşması sonucunda habis olma ihtimali olacağından ve uzun dönem kalması sonucunda kansere dönüşme ihtimali olan bir kisttir.

Folikül Kist

Daha çok rahim kisti neden olur gibi bir soru akıllara geldiği zaman en sıklıkla görülen rahim kisti folikül kist olarak adlandırılmaktadır. Folikül her ay adet dönemi içerisinde şişerek çatlar ve yumurta bırakacaktır. Bu durumda folikül çatlama meydana gelmemesi durumunda kist oluşmasına neden olacak bir durum gelişecektir. Folikül çatlamaması sonucunda 5 santimi geçecektir. İçerisi berrak sıvı dolu olan kistler kısırlığa neden olacak ve adet düzensizliği oluşumuna neden olacaktır. Bazı folikül kist rutin kontrole giderseniz de ortaya çıkar.

Endometrioma Kist

Rahim içinde her yerde görülebilecek bir kist türü olmaktadır. Kistin içerisi koyu renkte olan bir sıvı ile dolu olması sonucunda çikolata kisti olarak adlandırılmaktadır. Kısırlık oluşumuna neden olacak ve bu kist meydana gelmesi sonucunda ilişki sırasında şiddetli bir ağrının oluşması gibi etkileri oluşacaktır. Düzensiz adet görmeme gibi sorunlar oluşacaktır.

Dermoid Kist

Bu kist türü sıklıkla 20 yaşın altında olan kadınlarda görülecek ve iki taraflı oluşumuna da neden olacak sorunlar oluşabilir. Bu kistin oluşması embryonel dönem içerisinde meydana gelecektir. Kistin içerisinde saç dokusu, deri, tırnak, yağ, kıkırdak, kemik gibi dokuların olması ile gelişecektir. Belirtileri arasında şiddetli bir şekilde karın ağrısı görülecek ve adet düzensizliği olacağı gibi kısırlık da yan etkileri arasında olacaktır. Tedavisi ise cerrahi yöntem uygulanarak yapılmalıdır.

Rahim Kisti Tedavisi

Rahim kisti tanısı ultrason görüntüleme tekniği kullanılarak tanısı konulması sonucunda kistin boyutlarının küçük olması sonucunda kistin doğum kontrol hapları kullanılarak küçük boyutlarda oluşan kistlerin yok olması beklenecektir. Eğer ki doğum kontrol haplarının kullanılmasına rağmen küçülme olmaması durumunda ya da kistin boyutunun çok büyük olması sonucunda kısırlık gibi yan etkiler oluşacağından kistin yumurtalıklarda ya da rahimde kalması tehlike oluşacağı için her zaman bu kistin cerrahi yöntem uygulanarak bulunduğu bölgeden çıkartılması gerekecektir. Cerrahi müdahale sırasında iki yöntem uygulanacaktır. İlk olarak küçük rahim kisti çıkartılması için laparoskopi yöntemi uygulanır. Eğer ki rahim kisti büyük boyutlarda olması durumunda rahim kisti açık cerrahi yöntem uygulanarak tedavisi gerçekleştirilecektir.

Rahim Kisti Bitkisel Tedavisi

 • 1.5 su bardağı klorsuz su;
 • 1 tane beyaz kuru soğan.

Bayanlarda yumurtalıklarında ya da rahimde meydana gelen kist tedavisi için Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu tarafından kist ve miyom için soğan kürü tavsiye edilmektedir. Kullanacağınız kuru soğanın beyaz soğan olması kist ve miyom tedavisinde etkili olacaktır. Kistin büyümesini engelleyeceği gibi soğan kürünün kistin küçülmesinde de etkili olur. Basit kistlerin yok olması için kişilerin rahim kistine ne iyi gelir sorusunun cevabı olarak soğan kürü kullanılmalıdır. Kullanacağınız soğan kürü için soğan eşit parçalara bölünerek klorsuz suyun içerisine konulur. Daha sonrasında 15 dakika kaynatılır. Soğuması beklenir ve içerisine katkı maddesi konulmadan sabah ve akşam aç karnına toplamda 15 gün boyunca bu kür uygulanır.

 

 


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle